doelpunten bij, hetgeen eigenlijk te weinig was. Keer op keer zigzagde de bal op dikwijls geraffineerde wijze via de Ajax- benen door de Velser verdediging, doch nu schoot de afwer king dikwijls te kort en dat waar Bartels, v. Dijk, De Groot en Bakker oog in oog tegenover v. d. Wint kwamen te staan. Twee doelpunten kwamen er nog aan onze zijde. Van Dijk sneed met glijdende passen op v. d. Wint af, z'n schot werd gekeerd, doch belandde voor de voeten van Michels, wat 50 betekende. En een solo-ren met een goed geplaatst schot van onze middenvoor rondde onze score af op 60. Een minuut voor het einde vond V.S.V. uit een penalty de enige mogelijk heid om langs Visser te komen, 61. Het Kerst-diner smaakte 's avonds bést AjaxLeeuwarden. Op de laatste wedstrijd-Zondag in het oude jaar heeft Ajax een einde gemaakt aan de illusies van Leeuwarden om het Friese kampioens-vaandel over te nemen van Heerenveen. 't Was overigens een knappe, technisch behoorlijk geschool de ploeg met goed spel-inzicht, althans wat de voorhoede aan gaat. Verdedigend dreef! de zaak te veel op de buitenspelval, wat aanvankelijk hun sterkte en ten slotte hun ondergang was. Dat buitenspel-valletje betreur ik, het ontnam het publiek de kans op een mooie wedstrijd tussen twee voetbal-vaardige ploegen. Mooi combinatiespel is nu eenmaal tegen een buiten spel-zettende achterhoede niet mogelijk. Combinaties op de smalste basis de throughpass of individuele doorbraken zijn de enige anti-wapenen. Denkt U zich eens in wat een stom-vervelende boel het ge worden zou zijn als de Ajax-achterhoede de zelfde taktiek had toegepast. Neen, ik kan dit soort spel niet waarderen, het is één van de methodes om ons mooie spel door en door onaantrekkelijk te maken en uit dit oogpunt bezien gunde ik de Friezen de de bacle, toen na de rust de buitenspelval even niet klopte, van harte. Als deze ploeg normaal voetbal had gespeeld, zou de score stellig voor hen niet zo ongunstig geweest zijn. Onze achterhoede, met de onverzettelijke Elzer aan het hoofd en welwillend gesteund door Fortuna legde voof1 rust de grond slag voor deze belangrijke overwinning. Nu diene men de hulp van Fortuna niet te overschatten. Doelrijpe kansen hoog in de tribunes schieten heeft met pech niets te maken, het is een gebrek aan zelf- en balbeheersing en in feite had slechts één schot beter lot verdiend; dat was de kogel van v. d. Ley, die achter Visser's rug van de paal terugveerde. Er waren veel en spannende duels tussen onze verdediging en v. d. Ley c.s., af gewisseld met Ajax-aanvallen, die meestal de buitenspel-dood stierven. Maar ons eerste doelpunt was van fraai kaliber. Michels gleed op z'n typische wijze op de rechterzijde van het veld langs de Friese verdediging en z'n „pan-klare" voorzet werd door v. Dijk met een verrassende sprint, die de verderop staande verdedigers uitschakelde, bij de dichtstbijzijnde paal in het net gelopen. Een goal, zoals v. Reenen die graag maakte. Kort voor de rust boften de Friezen dat een actie in de rug tegen Michels, die regelrecht op keeper Koopmans afstevende, ongestraft bleef. Na de rust waren alleen nog de eerste minuten benauwd voor ons, vooral bij de aanval van Leeuwardens linker wing. De bal ging zelfs langs Visser, maar het Ajax-doel was perfect gedekt en Hans Boskamp pareerde de bal op de doellijn. Daarna werd het vonnis over Leeuwarden in snel tempo vol trokken. Met een goed en een fraai doelpunt bracht De Groot de stand op 3-0. Het misbaar tegen scheidsrechter Verkerk over het vierde doelpunt vond ik nogal overdreven. Ten eerste om dat een 30 achterstand tegen een Ajax dat nu storm en regen meehad, al weinig perspectief meer bood en ten tweede omdat de beste scheidsrechter zich bij het buitenspel-zetten in serie-productie wel eens moest vergissen. Dat is een niet te vermijden risico bij het buitenspel zetten als systeem. Bartels met één en Michels met twee beheerst gescoorde doelpunten voerden de Friese misère op tot 70. AjaxAchilles. AjaxAchilles verliep precies zoals men in theorie van een wedstrijd mag verwachten waarin no. één van de ranglijst de strijd aanbindt tegen no. laatst. Theorie en praktijk klopten hier dus met elkaar, hetgeen men niet altijd zeggen kan. Achilles, met sombere voorgevoelens gestart in deze com petitie, zal wel met soortgelijke gevoelens de reis naar het Ajax-stadion ondernomen hebben, hetgeen na de 61 op V.S.V. en 70 op Leeuwarden niet zo verwonderlijk was. De Assenaren hebben gedaan wat zij konden en het was ondanks de grote meerderheid van rood-wit toch nog een aardige wedstrijd, hetgeen een verdienste voor beide partijen mag genoemd worden. Doelman De Jonge verdedigde z'n heiligdom knap en met wat veine en aan hem was het groten deels te danken, dat de score tot de rust tot 10 door v. Dijk beperkt bleef. Na de rust spoelde de rood-witte vloedgolf alle tegenstand weg. Van Dijk, topscorer in deze match, scoorde nog drie maal, bij z'n laatste goal de halve honderd in deze competitie volmakend, De Groot bracht de man aan het scoring-bord tweemaal in actie en Bakker scoorde een prachtig doelpunt, dat minutenlang de handen van de toeschouwers op elkaar bracht en enige Assenaren hem be wonderend de hand deed drukken. Waarmee Bakker de op de „overdekte" gegroeide veronderstelling, dat hij geen doelpun ten meer kon maken, glansrijk weerlegde. Wat niet weg neemt, dat velen ook ik de frequentie graag wat groter zouden willen zien! AjaxWageningen. Het spel, dat Ajax en Wageningen lieten zien op 20 Januari, was een vol stadion waard. Twee sterke ploegen met haast feilloze verdedigingen, bekampten elkaar met geestdrift en wilskracht en bleven zelfs in het felst van de strijd zo vol komen fair, dat v. d. Meer's fluit er weinig aan te pas kwam. Geen afbraak of buitenspel-val, maar techniek tegen tech niek op tactische wijze ingezet en met volle energie, bracht de handen van de meer dan twee en twintig duizend toeschouwers herhaaldelijk op elkaar. Wageningen, vechtend voor z'n laatste kans, heeft onze mensen tot de beste wedstrijd gedwongen, die zij dit seizoen gespeeld hebben. Ajax liep vlot van stapel en de voorhoede ging met sterke steun van Krist en Bouwens direct op Geutjes af en na 5 mi- Hoogopspringend zuivert Bouwens het terrein. Ook Elzer wringt zich in bochten om bi] de bal te komen. Dit alles onder „super visie" van captain Potharst op de voorgrond. Foto. Dcsmjf

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 5