tenrijk te hebben deelgenomen, vestigde Frans in zijn nieuwe functie waarschijnlijk een nieuw record, door bij zijn tweede bezoek aan Wenen als voorzitter op te treden. In 1932 legde hij de voorzittershamer neer. Onder zijn leiding kwamen vele veranderingen op ons oude veld tot stand. Een tribune-verandering kreeg zelfs in de record-tijd van veertien dagen haar beslag. Zijn huldiging op 27 December 1929 ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap is een der mooiste herinneringen. Altijd prettig gewerkt in de E.C., Frans? Oh ja, zeer zeker, maar denk nu niet, dat het werk voor een lid van deze com missie altijd even aangenaam is. Er zijn momenten, waarop je er toe moet overgaan spelers die zeer veel gepresteerd hebben, te vervangen en hun dit mede te delen. De ene neemt dit spor tiever en gemoedelijker op dan de andere, met als resultaat: soms onnodig zware en harde woorden. Frans was natuurlijk free-hitter. Als jeugdige knaap was Frans een vaste klant van onze athletiek-afdeling met behoorlijke resultaten en daarna vele jaren een bekende figuur op onze cricket-mat. Hij hield niet van dat benauwde prikken; free hitten was zijn lust en zijn leven. Het was wel eens alles, maar hij heeft bij de eerste de beste bal ook wel dat irriterende, krakende geluid gehoord! Pech gehad, Frans! Wat is het toch een mooie tijd geweest en toch zo gauw voorbij, verzuchtte hij. De woordenvloed komt weer los en ondervrager noteert maar. Ik heb altijd plezier in de gehele vereniging gehad, pret tig samengewerkt met spelers, commissie- en bestuursleden en ben er trots op dat iedere adspirant tot en met eerste elftal speler mij kende. Ik zocht het graag in het gemoedelijke. Ik vond het leuk in je interview met Frans Couton, dat deze leuke herinneringen had aan de Koninginnedagen van vroeger. Die mogen ze van mij in ere herstellen, luidde het. Dat ik het minder leuk had gevonden in mijn eerste jaar als adspirant na afloop van een wedstrijd tegen O.D.E., in welke titanenkamp ik als middenvoor het enige doelpunt had gescoord, van hem te moeten horen: Bedankt voor die goal, maar van middenvoor spelen kun je geen pHij kan het zich, lachend, wel indenken. Wat was het sterkste elftal? •Wanneer ik eindelijk weer eens de gelegenheid krijg een vraag te stellen, n.l.: was er veel verschil tussen de elftallen, die ons de eerste kampioenschappen van Nederland bezorgden en die van latere jaren, valt de mening van Frans in het voor deel uit van de teams uit de periode van Dolf van Kol, die hij in zijn lange loopbaan nog steeds de beste technische Ajax- speler heeft gevonden. Trouwens, onze ploeg van tegenwoordig doet het naar zijn smaak ook niet zo gek. Misschien wat minder in techniek dan vroeger, maar fit, strijdlustig en om zo te zeggen een spelletje draaiende van: wachten op en gebruik maken van fouten onzer tegenspelers. De hoogste onderscheiding, n.l. het erelidmaatschap, werd hem reeds op 10 Augustus 1918 verleend, waarmede onze club toen reeds de dank toonde tegenover een Ajacied, die de sport pers reeds vele jaren een Fijne Sportkerel noemde. Frans, bedankt voor je gezellige ontvangst en buitengewoon aangenaam onderhoud en ik ben er van overtuigd, namens de gehele Ajax-familie te spreken, als ik de wens uit, dat je in goede gezondheid op 27 December 1954 je 50-jarig lidmaat schap, en op 10 Augustus 1968 je 50-jarig ere-lidmaatschap kunt vieren. So long, Frans. C. E. d. V. Het elftal dat onder de bezielende leiding van Frans Schoevaart onze club in 1914 (na de degradatie) van verdere neergang redde. Frans ziet U boven links op de foto. Er staan nog méér oude keien op. Ziegeler b.v. en Theo Brokmann (zittend in het midden), geflankeerd door de „kippies" (Gebr. Lucas).

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 3