MAX SMEER Voor Dames- en Herenstoffen Wat mijn aandacht trok. Onze A.V.B.-elftallen. 1 cxgro prijzen anjon?esureesjraat qq Telef. 433G3 DE VETERANENLEEFTIJD. Het is moeilijk te definiëren, wanneer men als voetballer tot de veteranen behoort. De een acht op 31-jarige leeftijd het ogenblik aangebroken om zich als actief speler terug te trek ken en de ander zou nog graag willen doorgaan tot hij de vier kruisjes heeft bereikt. Zulks is van verschillende factoren af hankelijk; physieke gesteldheid, serieuze levenswijze en soms ook van de prestaties. Bij de scheidsrechters is dit anders. Of deze functionarissen nu op het toppunt van hun roem staan of niet, als zij 45 jaar zijn, worden zij met dank voor de bewezen diensten uitgeluid. Deze stap zal vermoedelijk zijn genomen om geen precedent te scheppen. Mijn vraag is nu, kunnen deze gepensionneerden zich niet op een andere wijze bij een belangrijke wedstrijd verdienstelijk maken Onlangs zag ik een ontmoeting, waarin club B. scoorde. Daar de grensrechter van ploeg A. verklaarde dat de bal even te voren buiten de lijn was geweest, werd het doelpunt ge annuleerd. Enige tijd later kreeg een voorhoedespeler van B. het bruine monster in duidelijke buitenspelpositie ik zat precies in het verlengde toegespeeld en joegi de bal in de touwen. Voordat dit gebeurde, keek ik naar de scheidsrechter, die zich nog juist op de andere speelhelft bevond. Deze wees zonder op of om te zien naar het midden. Nu kom ik tot de kern van de zaak. Een scheidsrechter zal zich in, de meeste gevallen slechts dan door een deij clubgrensrechters doen bijstaan, als de bal over de zijlijn is gegaan. Zoals ik al eens eerder heb geschre ven, acht ik het en nu spreek ik in hoofdzaak over de eerste elftallen onjuist, dat vele verenigingen een reserve speler als grensrechter aanwijzen. Nog afgezien van het feit, dat voetballers lang niet altijd goede spelregelkenners zijn, zal de rechtspreker pas na enige tijd kunnen zien, wat hij voor vlees in de kuip heeft. Weet hij dit zo langzamerhand, dan kan zich het geval voordoen, dat de grenswachter de plaats van een gewonde speler moet innemen, waardoor er weer een andere „linesman" verschijnt. Zie verder hierboven. Ook, komt het wel voor, dat een clubgrensrechter objectief is, totdat er een bal over de doellijn van zijn partij wordt ge werkt, wat de scheidsrechter toevallig niet heeft kunnen vast stellen. Deze kijkt naar de betrokken grensrechter, die echter doet alsof zijn neus bloedt. Enkele weken geleden zag ik een foto, waarop een achter speler de bal van achter de doellijn het veld weer intrapte. De rechtspreker stond te ver af om de tegenpartij een doelpunt te kunnen toekennen. Mijn gezond verstand zegt mij, dat de clubgrensrechter van de fortuinlijke ploeg, die zich in een gunstiger positie dan de arbiter moet hebben bevonden, voor een doelpunt had behoren te vlaggen. Bij een hoekschop laten sommige scheidsrechters de man met de vlag toch ook bij de goal opstellen, opdat deze goed kan waarnemen, of de bal al dan niet het doelvlak pas seert? Eei^ clubgrensrechter moet tot in elke vezel objectief zijn. Kan hij dit niet, dar* dient hij zich voor deze post niet beschikbaar te stellen. Een feit blijft echter, dat een fluitist in twee scheidsrechters als secondanten meer vertrouwen zal stellen. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de gepensionneerde scheidsrechters bij „big matches" als grensrechter werden in geschakeld Het bewaken van de halve lengte der zijlijn is lang niet zo vermoeiend als het bestrijken van het hele veld. Onder de clubgrensrechters zijn er wel die meer dan een halve eeuw geleden zijn geboren. Nog beter zou het zijn, als er een speciale cursus voor de opleiding van grensrechters werd gegeven. Ik vrees evenwel, dat de scheidsrechters in de lagere regionen dit maar matig zullen appreciëren. Wellicht willen zij dan zelf ook liever als grensrechter bij grote wedstrijden fungeren. Het zou m.i. echter reeds een stap in voorwaartse richting zijn, als bij dergelijke evenementen twee oude rotten in het vak als grens jager werden aangesteld. Het zal het rechts gevoel ten goede komen. Eté. Ajax 5 ging op de goede weg voort, het klopte T.W.M. 2 met 31 aan de Middenweg, vervolgens moest Meerboys 2, eveneens op ons veld, ondervinden, dat ons team vast van plan is een hartig woordje mee te spreken in de strijd om de bovenste plaats in deze afdeling. Het werd slechts 10; deze stand was reeds met de rust verkregen, dank zij een kopbal van Gerard Bruins, die eerst als linksbuiten en later als mid denvoor liet zien, dat hij nog best mee kan. Diverse kanjers van onze voorhoede-spelers ketsten van paal of lat het veld weer in. Met een beetje geluk was de stand zeker 40 in ons voordeel geweest. De beide uitwedstrijden tegen Olympus 2 en Blauw Wit 5 eindigden respectievelijk in 12 en 01 voor de onzen, zodat we met vertrouwen de verrichtingen van het vijfde tegemoet kunnen zien. Ajax 6 kwam slechts twee keer in het veld, n.l. tegen V.V.A. aan de Jan van Galenstraat, waar met 2—1 verloren werd en tegen de Spartaan 5, dat met 73 het onderspit moest delven. De wedstrijd tegen Uithoorn 2 kon geen doorgang vinden, daar de scheidsrechter om 12 uur niet aanwezig was. Door een misverstand kwam hij pas tegen twee uur opdagen. Een volgende keer hopelijk meer bijzonderheden over dit team. Het zevende elftal leed in Badhoevedorp een kleine 1—0 nederlaag tegen Lijnden 2, doch kraakte Ontwaakt 2 aan de Middenweg met niet minder dan 70. De voorhoede, bestaan de uit Draayer, De Haan, Moos, Micheis en Kuyl, had van zelfsprekend een groot aandeel in deze overwinning. De week daarop moest S.D.W. 3 kennis maken met deze kanonniers. Het resultaat was 61 in ons voordeel. Het achtste elftal klopte, met tien man, Amstel 2 aan de Schagerlaan met 21 na een spannende strijd met wisselende kansen. Met de rust stonden de onzen met 10 achter, doch in de tweede helft gelukte het ons tiental, goed aangevoerd door Evert Reyenga, de schaal in ons voordeel te doen doorslaan. De laatste drie wedstrijden ging het minder goed, getuige de resultaten. Van S.D.Z. 3 werd met 21 verloren, tegen Fit 2 aan de Kruislaan werd met 33 gelijkgespeeld en van Rapidi- tas 3 werd eveneens verloren n.l. met 20. Dat moet anders worden, mannen. Ajax 9 deed zijn intrede in de competitie met een monster zege op D.V.A.V. 5. Met niet minder dan 140 werden de Diemenaren naar huis gestuurd. Maar wat kan men ook anders verwachten van een elftal met klinkende namen als Van Kol, Couton, Micheis, Twelker, Bieshaar en niet te ver geten doelman Schalm. Linksbinnen Twelker was hier de grote man en nam zes goals voor zijn rekening. Wij zien met belangstelling de verdere prestaties tegemoet. W. S. Ri Desmit, de echtgenote van onze hoofdredacteur, iè op genomen in het Diaconessenhuis (kamer 154) op de Overtoom. Wij wensen haar een spoedig herstel toe en hopen dat zij haar man weldra weer naar ons veld kan vergezellen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 8