0 die Pers toch Naklanken Ajax - Hapoël. Kienavond. waren? Die tegen de bezoekende Engelse amateur-clubs, zoals Manchester University en Leeds City. In die wedstrijden speel den o.a. Fortgens (Ned. elftal), Kammeijer, de Schoevaart's, Chris Holst, v. d. Mark, Jagertje v. d. Berg en Lau van Vliet mee, met Schutte in de goal, als ik me wel herinner. En ook Kroon niet te vergeten, die slagroeier was destijds van de toen beroemde Amstel-vier. „Neen," gaat Van Weeren verder en er klinkt iets van spijt in zijn stem „de grote opkomst van Ajax heb ik niet meer meegemaakt. In 1911 ging ik naar Ned. Oost-Indië, uit geleide gedaan door vele Ajacieden. De goede v. d. Stempel was toen reeds dood, schipbreuk van een steamer van de Kon. West-Ind. Maildienst, op reis naar Suriname." Het is met wee moed, dat Van Weeren spreekt over v. d. Stempel en tevens met grote dankbaarheid over een figuur in Ajax, die een stuwende kracht is geweest en wiens aandenken onverbrekelijk blijft in de historie van onze club. Ook over wijlen Dade spreekt Van Weeren dan met grote waardering. „Hij was," zegt Van Wee ren, „de spil waarom destijds alles draaide. Hoe prettig was de tijd in die jaren. De leden kenden elkaar allen en we waren allen vrienden van elkaar Ik heb steeds Ajax' verrichtingen gevolgd en zowel in Indië als na mijn terugkeer in Nederland en nu hier in Monaco bleef en blijf ik op de hoogte. Ik verheug me hartelijk over de goede gang van zaken, dit seizoen. Doe de old-timers", voor zover nog in leven, mijn hartelijke groeten. Niet vergeten," zegt Van Weeren. Hij staat op en het interview is beëindigd, doch mevr. Van Weeren wil nog snel even een foto maken van dit samen treffen. Voor het Ajax-clubblad. Onze „Arry van Weeren" is nog steeds een sportieve figuur en zijn bergtochten in de Alpes Maritimes getuigen van rap heid en résistance, die van geen vermoeienis weten. Merci, Arry, voor het interview! En kom je eens ten bezoek in Nederland, kom dan naar je oude, vertrouwde Meer. We zullen je een waardige ontvangst bereiden. D. KNEGT. Het schijnt, dat ons dierbaar Rood en Wit in de ogen van vele mensen een onuitstaanbaar nare indruk maakt. Goed, dat er velen zijn, die Ajax niet mogen, dat weten wij, maar dat bij deze groep ook de pers gerekend moet worden (incl. radio), neen, dat kan ik mij niet voorstellen. Zover ik altijd geleerd heb, behoort de pers zich neutraal uit te laten over sportieve prestaties. Het is al erg genoeg, dat we op politiek terrein zoveel tegenstrijdige lectuur moeten ver werken. Laat dan in hemelsnaam de sport er buiten en versla die neutraal. U zult zeggen: hoe kom je bij deze bewering. Uiteraard der zaak zit ik nogal eens veel op de perstribune (gerechtigd of ongerechtigd, dat doet er nü niets toe) en dan hoor je nog wel eens zo de gesprekken tussen de heren journalisten. En dan valt het wel op dat, vooral als je bij een andere vereniging bent dan bij Ajax, de mening over Ajax nu niet bepaald gunstig is. Enfin, U kunt het meestal zelf wel lezen in de verslagen en vooral als we het kalm aan deden. Goed, het doet niet prettig aan voor de toeschouwer als je een ploeg ziet spelen, die beter kan, maar het kalmpjes aan doet, omdat ze 20 of 40 vol doende vinden, maar laten ze ons dan niet gaan zeggen, dat we met geluk wonnen of dat we slecht speelden. Nog erger vind ik het, dat er op een gegeven moment een clublied over de radio klonk van een vereniging, die Ajax had verslagen. Nu kunt U wel zeggen: daar moeten we trots op zijn, dat ze het zulk een prachtige prestatie vinden om van ons te winnen, ik blijf bij de bewering, dat hier iets scheef ligt. Hebt U Zondag 28 April ook de Ajax-mars gehoord, toen onze jongens in Groningen Be Quick er onder hielden? Ik niet, maar wel vernomen, dat een gelijkspel de verhouding was geweest. Vergeten die heren soms, dat als men onmachtig is tot scoren, men ook geen doel punt verdient? Wat willen ze toch van ons Ajax? Dat wij niet mee afzakken, net als alle andere verenigingen? Was het maar, dat dit niet zo was. Neen, het hele Nederlandse voetbalpeil zakt af. Laat de pers hier rekening mee houden, dus Ajax (helaas) ook. Ik zag ook andere verenigingen spelen, zoals Go Ahead, De Vole- wijckers, D.W.S., Wageningen, Blauw-Wit, Enschedese Boys, E.D.O., V.S.V., Be Quick, Heerenveen etc., doch ik kwam tot de conclusie: het gaat bij ons niet zo best, doch altijd nog beter dan bij vele andere ploegen en dit is niet door een „Ajax-bril" bekeken, zoals men zo gaarne, zegt. Neen en nog eens neen, want we weten allemaal, d.at de huidige ploeg (ondanks de prima prestaties) enige klasse minder is als voorheen. Daar kunnen de spelers niets aan doen, want het is zuiver een ver schijnsel van deze tijd. Ik zou de persmensen eens aanraden om Ajax nu eens eindelijk door een neutrale bril te gaan be schouwen. D. S. Na onze wedstrijd tegen Hapoël zijn de spelers van beide elftallen en besturen in het beneden-restaurant van het Olym pisch Stadion ontvangen door de Joodse Sport-organisatie Maccabie. Een Joods mannenkoor zong enige welkomstliede ren. De zaakgelastigde van Israël werd uitgenodigd de be schikbaar gestelde prijzen uit te reiken. Daar de wedstrijd in een gelijk spel was geëindigd en er derhalve noch een winnaar, noch een verliezer was, stelde onze voorzitter voor, de eerste prijs in de vorm van een Zaanse molen van Delfts blauw, aan Hapoël te overhandigen. Ons werd als aandenken een houten molen aangeboden. Een zeer origineel Hollands geschenk werd bestuur en spe lers overhandigd door de Brand Maatschappij te Amsterdam van 1790, in de vorm van een Edammer kaas. Nog enkele per sonen voerden het woord, waarna de heer Heller van Hapoël hartelijk dank zegde voor alles wat Ajax voor hen had gedaan en hij overhandigde Koolhaas, Elzenga en Dukker een geschenk in de vorm van een plaatwerk, waarin de opbouw van de jonge staat Israël staat afgebeeld. Een gezellig dansje besloot deze avond. J. K. Ofschoon het nog ruim een maand duurt, alvorens het Kerstmis is, stellen wij U er nu reeds van in kennis, dat de traditionele kienavond Vrijdag 21 December a.s. te half acht in de benedenzaal van het Ajax-stadion zal worden gehouden. Wij geloven niet, dat wij deze avond nog behoeven aan te bevelen, want het is er altijd gezellig. Mogen wij op de leden en donateurs, die ons de vorige keren door het beschikbaar stellen van prijzen trouw ter zijde hebben gestaan, ook ditmaal een beroep doen? De volgende leden onzer commissie zijn aan huis te ont bieden: A. de Wit, Meidoornweg 8, telefoon 61849; F. Louwaard, Tijl Uilenspiegelstraat 10, telefoon 87837A. Zwaag, Sarphati- straat 110, telefoon 53347. Als U één dezer nummers belt, komt de zaak in orde. Alvast bedankt voor Uw medewerking. Adspiranten kunnen die avond niet worden toegelaten. Toegang op vertoon van diploma. Introductie is niet toe gestaan. DE CLUBAVONDCOMMISSIE. Bestelt Uw kantoorartikelen bij de vakman en U kunt op goede service rekenen Weteringschans 223, Tel. 39596-31842-36890 Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 5