Ajax telt toch mee. Ondanks de vele critische beschouwingen in dagblad- en sportpers en ondanks de nadrukkelijke verzekering, dat Ajax en de eerste plaats niets met elkaar te maken hebben, bleven de mannen van ons eerste je moet maar durven! zich handhaven in de kopgroep, waarin Wageningen, Ajax en R.C.H. met gering puntenverschil naar de eerste plaats dingen. Ik wil hier zeker niet betogen, dat Ajax per sé de kampioens- ploeg van onze afdeling is, dat 'zou met tien wedstrijden ge speeld en nog zestien voor de boeg, een tikje voorbarig zijn. Maar wel blijf ik bij mijn bewering, neergeschreven in het eerste clubblad van dit seizoen en nog vóór de competitie en zelfs het A.R.O.L.-bekertournooi begon, dat Ajax weer een woordje mee zal spreken, hetgeen trouwens wel blijkt uit de competitiestand, die hier volgt. Wageningen R.C.H Ajax Be Quick D.O.S Vitessg Leeuwarden Enschede V.S.V Zwolse Boys Blauw Wit Oosterparkers Achilles Sneek 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 1 1 1 3 3 3 4 4 4 4 4 8 8 9 17 16 16 12 12 12 11 10 9 34— 9 33—15 25—14 22—11 32—22 20—16 18—15 15—23 19—20 14—18 12—17 10—32 11—25 9—37 "49- De pers en Ajax. Onze vriend Schalm heeft ons een artikel gestuurd dat U elders in dit nummer kunt vinden waarin hij de houding van de pers ten opzichte van ons hekelt en verschillende heren van een tekort aan neutraliteit verdenkt. Deze mening kan ik in het algemeen niet delen. Ik geloof eerder dat de diverse verslaggevers hun teleurstelling over het lage Nederlandse voetbal-peil overigens ten onrechte uitvieren op onze arme eerste klasse-spelers, die het heus niet kunnen helpen. De hele Nederlandse voetbal-politiek is nu eenmaal gericht op een zo igroot mogelijke breedte en niet op hoogte en daar mee moet men bij z'n critiek rekening houden en zich eigenlijk er nog over verbazen, dat onze club nog met een zo goed voetballende ploeg voor de dag weet te komen. Ook en hier ben ik het met Piet Bakker eens speelt ons verleden ons parten, een matig spelend Ajax duldt men niet en het on geluk wilde dat ons eerste z'n beste wedstrijden juist buiten Amsterdam speelde - Wageningen en Be Quick. Na Be QuickAjax is er overigens naar mijn gevoel een keerpunt in de waardering gekomen. Vele prijzende woorden waren na de wedstrijd in Groningen ons deel en de Parool-correspondent schreef van „een flonkerend gevecht met een brok spanning er in" en verklaarde méér plezier te hebben beleefd in Gro ningen dan de Zaterdag tevoren in Rotterdam bij Nederland Finland. En wat Be Quick-Ajax betreft, moet ikl m'n jour nalistieke amateurs-pet afnemen voor de redactie en verslag gevers van het „Nieuwsblad van het Noorden", die een volle pagina, keurig van opmaak en voorzien van voortreffelijke foto's, aan de big-match in het Be Quick-stadion wijdde. Daarnaast moet ik het tweemaal met Daan Schalm eens zijn. Het spelen van het Blauw Wit-clublied na de overwinning op Ajax wijst toch wel op een vreugde bij de radio-commen tator, die hij niet bij machte was te verbergen. Er winnen elke week een paar tientallen eerste klassers van andere, zonder dat dit met muziek wordt opgeluisterd. En ik heb! nog nooit het clublied van Ajax door de aether horen schallen voor een gewonnen wedstrijd, hetgeen toch nogal eens gebeurd is, tenzij dan dat die overwinning een kampioenschap betekende wat eveneens nogal eens is voorgekomen. Ook met de afbrekende critiek van de Volkskrant over AjaxHapoël kon ik het niet eens zijn. Ik heb mijn mening getoetst aan vele anderen en men vond het algemeen een aardige, aantrekkelijke en sportieve wedstrijd, waarin écht gevoetbald werd. Mogelijk heeft men hier ook te doen met een té hoog gespannen verwachting. De Hapoël-ploeg had met de meeste buitenlandse ploegen gemeen, dat het ook maar uit gewone mensen bestond. Een overigens vrij algemene kwaal, want de keren dat we hier in Holland buitenlandse ploegen zagen, waarin óf als team óf individueel uitzonderlijke prestaties te bewonderen waren, be hoorden tot de uitzonderingen. En è.ls ze er waren, kwamen ze meestal van de Oosten rijkers. Zoals dus geconstateerd, beschikte Hapoël niet over spelers van de klasse Sindelar, Schall, Vogel of dergelijken en ook niet over een Cor v. d. Hart of Abe Lenstra, maar het was een frisse, aantrekkelijk spelende ploeg met een zeer goede doelverdediger aan het hoofd. Ondanks de 00 heeft het publiek zich stellig geamuseerd. De competitie-oogst mag er weer wezen. Vijf punten uit drie wedstrijden toonden, dat onze mannen na de nederlaag tegen Blauw Wit stellig niet de moed verloren hebben. Het publiek trouwens ook niet, want voor een nu eenmaal niet klassieke wedstrijd tegen de Zwolse Boys was er verheugend veel belangstelling en bij de wedstrijd tegen Vitesse, dat nu eenmaal meer een naam met klank heeft in het Westen, waren de Ajg,x-4jrihunea bijna uitverkocht. AjaxZwolse Boys. Het is voor de a.s. echtgenoten te hopen, dat de Zwolse girls zachter van inborst zullen zijn dan de Zwolse boys. Dat waren een stelletje harde knapen en voor de eerste maal in dit seizoen moeten we een wedstrijd signaleren, die absoluut te hard was. „Een wedstrijd met hoofdpijn", schreef één der sportverslaggevers terecht. Reeds in de eerste helft ging Bou- wens die ons binnen de vijf minuten met een mooie kopbal de leiding had gegeven groggy en zelfs Elzer's harde kop bleek na de rust niet hard genoeg. En het zonderlinge geval deed zich voor, dat juist Elzer's uitvallen, ondanks dat hij zeer goed gespeeld had, het keer punt van de wedstrijd betekende. De prikkel van deze tegenslag bracht ons team tot grotere geestdrift en hoger tempo. Westers vierde z'n rentree met een serie geraffineerde schijnbewegingen en switches, die direct de achterhoede der Boys in verwarring brachten. En uit een der desorganiserende aanvallen kreeg Standaar een kwar tier voor het einde de kans z'n eerste goal in de eerste klasse te scoren, waarin v. Dijk een belangrijke inleidende rol had gespeeld. En zo waren we weer twee punten rijker. Be QuickAjax. Be QuickAjax, een klassieke wedstrijd in het Noorden, die de herinnering aan de Bulder's, Tetzner s, v. Lingen, Brok- mann, Gupffert, Hordijk, de Pelser's enz. oproept, was naar algemeen oordeel een waardige schakel in de ketting der ont moetingen tussen onze club en de grote Groningse. Mijn vriend Jan Koomen vertelt er het volgende van: Bezien wij de laatste wedstrijden, die ons elftal voor deze ontmoeting had gespeeld, dan was er geen reden om nu maar met een rustig hartje naar Groningen te reizen om daar Be Quick te gaan bestrijden. De resultaten, die de Groningers hadden behaald, waren van dien aard, dat wij op een warme ontvangst konden rekenen. Inderdaad is het een wedstrijd geworden, waarbij de toeschouwer het volle pond heeft ge kregen. Snel, enthousiast en sportief, dat waren de factoren, die ons gedurende twee maal drie kwartier in spanning hebben gehouden. Ongetwijfeld hebt U in de sportbladen de uitvoerige be schouwingen gelezen. Als ik U daarenboven nog opmerkzaam maak op het feit, dat geen van de trainers gedurende de wed strijd zijn spelers heeft moeten assisteren, dan geloof ik, dat U een beeld heeft van de buitengewone sportiviteit, die deze match kenmerkte. Nu even een kort resumé van de wedstrijd. Na tien minuten reeds wist Bakker, die in deze wedstrijd als centervoor stond opgesteld, de score te openen na een voorzet van Gé van Dijk. Direct hierna is Be Quick reeds voor ons doel en Visser weet ernstige dingen te voorkomen. De snelheid waarmede de Gro ningse voorhoede opereert, speelt onze achterhoede in deze periode danig parten. Onze jongens laten het echter niet op

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 2