Het ontstaan van voetbal in Nederland De ere-voorzitter van de K.N.V.B., Willem Muiier, de man, die het voetbal in Nederland introduceerde, schreef in 1929 in het jubileum-boek van de K.N.V.B. ter ere van het 40-jarig bestaan van de bond: ,,Te Haarlem speelden in de winter van 1879'80 een vijftigtal jongens, de meesten 13 a 14 jaren oud, het voetbalspel. Wij speelden rugby naar een boekje, hetwelk ik uit Engeland had gekregen en het ging er lustig bij toe. Op een vergadering in de vrije lucht constitueerden wij ons tot de Haarlemsche Football-Club. Ongeveer tegelijkertijd begon men in Amsterdam het spel te spelen. Dit geschiedde in elk geval niet later dan in de winter van 1880'81". De K.N.V.B. werd eerst in 1889 opgericht doch reeds vóór de oprichting van de bond bestonden, van de thans nog in de persoon van Jasper Warner, onder wie de K.N.V.B., zoals men dat pleegt te zeggen, ,,op poten" werd gezet. De eerste competitie, die men eerste klasse noemde, kwam te bestaan uit R.A.P. (Amsterdam), Excelsior (Amsterdam), H.F.C., H.V.V., Olympia (Rotterdam) en Concordia (Rotter dam). Het merkwaardige van het competitiestelsel uit de oertijd was, dat men bij een gelijk spel over ging tot verlenging! Toen dit echter in de praktijk niet deugdelijk bleek (omdat men meestal toch geen beslissing verkreeg) werd bepaald, dat de scheidsrechter, in overleg met de aanvoerders, bepaalde of, en eventueel hoe lang er verlengd zou worden. Eerst na vier jaren kwamen de twee verplichte wedstrijden, namelijk een thuis- en een uitwedstrijd. Rotterdam komt de eer toe in de vorige eeuw de eerste internationale wedstrijden tot stand te hebben gebracht. Op AJAX-VITESSE - Het Arnhemse doel kruipt door het oog van de naald: Van Dijk's kogel zal de paal treffen. Cliché i Weekblad SPORT en Sportwereld de K.N.V.B. spelende clubs, de volgende verenigingen: Utile Dulci 1874, H.F.C. 1879, Hercules 1882, Robur et Velocitas 1882, Frisia 1883, D.F.C. 1883, H.V.V. 1883, Hermes (D.V.S.) 1884, Concordia 1885, Be Quick (Groningen) 1887, Sparta 1888, Quick (Nijmegen) 1888, Haarlem 1889. De oudste club is dus U.D., doch aanvankelijk is in Deventer uitsluitend cricket gespeeld. De oudste voetbalclub is H.F.C. Tot de oudste clubs behoorde ook het roemruchte R.A.P. Amsterdam, doch deze vereniging behoort niet meer tot de levende generatie. Op 8 December 1889 werd in Café Central te 's-Gravenhage de Nederlandsche Voetbal- en Athletiek-Bond opgericht. Het sprak wel van zelf, dat Muiier voorzitter werd. Hij deed dit echter onder voorwaarde dat, zodra men een opvolger gevon den had, hij zich terug trekken zou, want Muiier had nog meer sporten (o.a. athletiek en hockey!) te introduceren. Het was zijn natuur niet om zich op één punt en één organisatie te concentreren. De opvolger vond men op 3 October 1897 in de 30 Maart 1890 speelde Concordia (Rotterdam) tegen Antwerp F.C. 10. Op 1 April daarna de dag van haar vijf-jarig bestaan! speelde Sparta te Harwich en verloor er met 30. Nadat nog in dezelfde maand een re turn-wedstrijd in Rotter dam was gespeeld (11), waarbij o.a. de latere minister Kan meespeelde, vond op 6 Februari 1894 voor de eerste maal een wedstrijd te Rotterdam plaats van een elftal van de K.N.V.B. tegen een Engelse combinatie, welke wedstrijd de Britten met 01 wonnen. De toegangsprijs bedroeg toen een kwartje voor leden 0.15 Zo ontstond ons nationale en internationale voetbal vóór de eeuwwisseling in een tijd, toen niemand vermoeden kon, welk een enorme vlucht de voetbalsport in ons land en in de gehele wereld nemen zou. J. H. Nieuwe telefoonnummers! De heer A. de Wit is voortaan te bereiken onder nr. 61849. De heer Leentvaar onder nr. 90088.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 11