Oude glorie vraagt Uw aandacht! W. F. EGEMAN, ere-voorzitter. In ons vorige clubblad maakten wij U er op attent, boven staande rubriek te willen inschakelen. De vraag wie als eerste slachtoffer zou moeten fungeren, was zeer eenvoudig te beantwoorden. Er is echter altijd een toestemming nodig van de persoon zelf. Dus maar ev%en gebeld met de man, die alle rechten had om als eerste geïnterviewd te worden, n.l. onze ere-voorzitter. ,,Ja, kom dan maar om zeven uur tot half acht," luidde het antwoord. Victorieplein 45 betekent de 7de verdieping in de wolken krabber. De hoogte van deze étage, die mij geweldig imponeer de, bleek voor mijn gastheer niets te betekenen, daar een étage op zijn vroegere kantoor op de 27ste verdieping hem niet de minste moeite had opgeleverd om te acclimatiseren. „Zo, wat kom je nu eigenlijk doen?" De heer Egeman „een paar weken" kennende, was het beste antwoord om direct maar te zeggen, waar het op stond. Er volgden geen bezwaren en zodoende wil ik U wat vertellen over iemand, die in zijn 47-jarig lidmaatschap wel „iets" voor onze vereniging heeft gedaan. Gek gemaakt door één van zijn bedienden, n.l. Holst, die van af de beginperiode tot en met 1913/14 diverse functies in ons bestuur bekleedde, werd de heer Egeman in 1903 donateur van onze club en zijn portemonnaie hierdoor per jaar 2.50 lichter. Dat mocht de pret niet drukken. Zijn ambitie voor de voetbalsport en voor Ajax waren redenen om in 1904 van donateur over te stappen naar de categorie werkende leden. Verstandig besluit geweest, heer Egeman! Vele voorspoedige jaren volgden en voor zover de juiste jaar tallen in het hoofd van „njijn bron" even afwezig waren, geeft de grafiek in ons gouden jubileumboek U de gewenste gegevens. „Welke dingen mij het best zijn bijgebleven, wil je weten? Óm er maar enkele te noemen: Onze eerste international Fortgens. De intocht bij onze promotie naar de eerste klasse in Am sterdam. De uitdagingswedstrijden als 2de klasser tegen de kampioen van Nederland, Go-Ahead. Oh ja, vergeet niet de Schollenbrug-periode. Ik heb diverse functies bij Ajax bekleed: voorzitter Trai ningscommissie; secretaris Elftalcommissie; voorzitter Trai ningsfonds; 12 jaar voorzitter; 9 jaar 2de voorzitter. Maar de functie, die niemand na mij heeft bekleed, was deze heet waterdrager voor de spelers na afloop der training bij Schollenbrug. De machtigste manifestatie heb ik gevonden, de oprichting van een trainingsfonds, waaruit onze eerste Engelse trainer Kirwan kon worden bekostigd. Er was „een malle", die 100.gaf en de bestuursleden stel den een week loon voor dit doel beschikbaar. Ons eerste klasserschap van 1911—14 werd in het seizoen 1913/14 door degradatie verstoord. Wij speelden toen al op ons oude veld aan de Middenweg, waarbij de notulen der vergaderingen uit die jaren zouden kun nen bewijzen, dat een besluit om dit veld te huren met menige discussie gepaard is gegaan. Het zou echter ook het terrein worden, waar Ajax zijn meeste triomfen vierde en het Amster damse publiek in extase bracht. De periode van 1914/19 is voor mij onvergetelijk. In 1915 kwam Reynolds, na enkele jaren volgde promotie bij keuze en 1918 bracht het eerste kampioenschap van Nederland, gevolgd door een herhaling in 1919, maar dan ongeslagen! Wij mogen daarna nog wel eens een crisisjaar hebben door gemaakt, maar wij zijn nooit meer uit de eerste klasse gegaan. Er zijn ook wel eens crisisjaren in de leiding geweest en ik heb nog altijd het diepste respect voor diegenen, die toen „hun Ajax" trouw bleven." Hoewel het onderhoud door de heer des huizes gelimiteerd was tot half acht, was het inmiddels 9 uur geworden. Enkele pauzes waren dankbaar door mevrouw Egeman aan gevuld in de vorm van een kopje thee, sigaartje en eigen gebak. Alleen voor dat laatste zou ik nog wel eens de lucht op het Victorieplein willen inklimmen. Onze thans 78-jarige ere-voorzitter blijft echter maar aan het woord en steeds komen er, zonder op de chronologische volgorde te letten, nieuwe te memoreren dingen naar voren: Gouden Onze Ere-voorzitter W. F. Egeman, die nog altijd een trouwe bezoeker van onze velden is. Meerbeker; Gouden Ploeg; Ajax in 't Goud; opening van ons eigen Stadion; Insulinde Cup (prachtige geste van onze In dische leden) en eindelijk krijg ik toch ook nog even gelegen heid om iets te mogen vragen „Wat was het mooiste moment in Uw Ajax-loopbaan?" Ik werd gesommeerd op te staan en samen stonden wij toen voor een keurig uitgevoerd diploma, zijn „mooiste moment" de benoeming in 1943 tot ere-voorzitter! „Wie waren naar Uw mening in Uw periode de beste spelers?" „De Natris, Hordijk en Van Kol." „Maakt U nog wel eens gebruik van Uw recht om bestuurs vergaderingen te bezoeken?" „Heel dikwijls wel, want het wel en wee van de vereniging heeft nog mijn volle interesse." Het is wel meestal een vraag, die de kruidenier stelt, n.l. „Hebt U niets vergeten?", die ik nu naar voren bracht. „Laat mij even rustig denken," was het antwoord. „Oh ja, ik ben alle bestuursleden waar ik in de loop der jaren mede heb mogen samenwerken, uiterst dankbaar voor de pret tige wijze, waarop wij de Ajax-belangen hebben mogen be hartigen. Ik ben verder zeer tevreden, dat wij geregeld een goed be stuur en goede commissies hebben, die door krachtige leiding de juiste koers in onze club handhaven. Verder verheugt het mij, dat onze jongere generatie in ons Ajax-stadion de vruchten mag plukken, waarvoor ouderen vóór hen, de weg geëffend hebben." Zo nam ik afscheid van onze ere-voorzitter: Willem Frederik Egeman, wiens initialen W.F.E. ik gaarne wil gebruiken voor een vrije verandering in de volgende woorden: Wilskracht Fraaie Eigenschap, in het volle vertrouwen, dat deze drie woor den een aansporing mogen zijn voor elke Ajacied, die het goed met zijn club meent. Heer Egeman, bedankt voor Uw meer dan gezellig en prettig onderhoud. Ik wens U een 50-jarig lidmaatschap, dat moge klinken als een klok en nog heel veel jaren in goede gezondheid in Uw wel zeer geliefd Rood-Wit. C. E. d. V.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 2