Knocked down. Veranderde tijden. Voor al Uw FEESTGEBAK naar banketbakkerij J. Potharst Spaamdammerslr. 122-124, lel. 46480 Bonthuis „DE BLAUWVOS" BONTMANTELS, ook naar maat „Ter Bondsvergadering van de K.N.V.B. merkt de heer Van der Hoek (Dordrecht) op, dat de afdelingen met hun 116.000 wedstrijden tegen de K.N.V.B. 16.000, geen behoefte aan be taald voetbal hebben". Zo schrijft de redactie van de „Sport kroniek". Hetzelfde onderwerp besprekend sneert mijn vriend Geude- ker, als altijd snedig, in zijn antwoord in „Sport en Sportwereld" als volgt: „Het beroepsvoetbal ongetwijfeld ook niet aan de onderbonden". Hoe geestig ook, hierin men voelt de kern der contradictie. Ofschoon niet zo door Kick bedoeld, het is beslist geen fictie dat deze Hoekse meerderheid kan zeggen: „Wij belijden, ons spel in zelfde faire strijd, waarvoor wij konden strijden omdat in onze K.N.V.B. voor wie het nog niet weten steeds plaats was voor een A.V.B.; voor voetbal in de breedte!" Hoe dit bij profvoetbal zou gaan? We hoorden 't Kick verkonden: „We hebben geen behoefte aan die (zwakke) onderbonden". Zit dan de Bondskracht heus alleen in speelkracht aan de top? De massa-spelvreugd, naar ik meen, komt juist van onderop! Die spelersvreugd is min of meer gelijk aan het verlangen dat jij, Kick, kent wanneer je weer een kabeljauw gaat vangen! Geen broodvisser die vóór z'n buit die felle vreugd beleeft. Toch gooit h ij ook een spiering uit opdat-ie hobbel heeft Niet immer, wat niet goed zijn zou herhaalt zich de Historie. Want dón kreeg met je Kabeljauw jij nog gelijk, jandorie. De Hoeksen zijn het deze keer, die zege weg gaan dragen. Met 981 nee, meer! Met spelvreugd en met voetbaleer werd 't profspel uitgeslagen B. S. LE MARCHE. Er is een tijd geweest, dat Ajax een gouden beker, de gouden Meerbeker, in zijn prijzenkast kon zetten. Ik meen dat ere voorzitter W. F. Egeman de uitlover was. Hierbij is het niet gebleven. Behalve acht gouden medailles van de K.N.V.B. als beloning voor het kampioenschap van Nederland m.i. nog altijd de meest begerenswaardige trophee bezit de oude Meerse vele kostbare prijzen. Maar dan in de tweede betekenis die de „dikke" Van Dale (het praedicaat tussen aanhalings tekens is van een onzer beroemdste paedagogen, wijlen Theo Thijssen) aan het adjectief kostbaar geeft, t.w.: van grote waarde, prachtig. Dus niet in de betekenis sub 1veel kostende, hoog in prijs, duur. Deze laatste is immers voor geen enkele club van belang. Stel, de K.N.V.B. zou aluminium schenken i.p.v. goud. Zoudt U dan willen geloven, dat hiervoor met minder geestdrift en inspanning zou worden gestreden en dat men minder trots op zo'n plak zou zijn? Neen, nietwaar de strijd om „het kope ren dingetje" is hiervan een klassiek voorbeeld. Hierboven memoreerden wij als eerste de gouden Meerbeker. Niet omdat deze zo ,,peper"-duur is geweest en mogelijk thans een vermogen vertegenwoordigt. Wij wilden slechts aantonen, dat Ajax op het gebied van prijzen (zegepalmen) wel wat gewand is en ook, dat geen Ajacied, behoudens wellicht een enkele ingewijde qualitate qua, er behoefte aan heeft gehad te weten wat zo'n kostbaar stuk wel kost. En mocht hij dit verlangen wèl hebben gekoesterd, men zou het hem niet hebben verteld, als niet ter zake dienen de. Van enige publicatie ware vanzelfsprekend in het geheel geen sprake. Tegenwoordig is dit anders. Ik las althans in enkele Am sterdamse dagbladen, dat de A.R.O.L.-beker een waarde ver tegenwoordigt van 2500.Alsof dit, behalve dan voor het A.F.C.-bestuur, dat nu weer voor een nieuwe beker zal moeten zorgen, iets toe of af doet aan de waarde, lees: het bezit. Tempora mutantur, et nos mutamur in illis, zeiden de Ro meinen. De tijden veranderen en wij veranderen met hen. Aendern ist kein bessern, zeggen de Zwitsers tweeduizend jaar later. En hoewel iedere verandering zeker geen verbetering be tekent, mag men desondanks vooral nooit spreken van die goeie ouwe tijd. Want dan scheldt men U voor sentimentele, oude dwaas Firma H. Nagiegaal 'Bezorgen door de gehele stad. A. F. STRIKKERS Reparatie Koninginneweg 255, Tel. 95701 Moderniseren (biJ Amstelveenseweg) Tramlijn 1-2-16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 11