aiotf it OUDE DOOS OMSTREEKS DEZE TIJDMAAR DAN VEERTIG JAAR GELEDEN was de spanning in de promotie- en degradatie-competitie ten top gestegen. Alle drie de candidaten hadden nog een kans op een plaats in de Westelijke le klasse, maar elke verdere misstap be tekende de tweede klasse. Onder die omstandigheden viel het niet te verwonderen, dat zowel de Ajacieden als de Heraclieden „de zenuwen in de benen hadden" bij de return-wedstrijd in Amsterdam. Onze doelman bezorgde voor de rust onze supporters haast een ontijdig einde, door een klein rollertje in zijn doel te laten verdwijnen. Gelukkig voor ons, had de scheidsrechter reeds voor een overtreding gefloten. De rust kwam nog met dub- belblank, maar daarna waren de Ajacieden plotseling hun zenuwen de baas en reeds na vijf minuten spelen scoorde Ton Kooy ons eerste doelpunt. Een tweede doelpunt, nu door Seyl- houwer gescoord, en een derde uit een door Pelser ingeschoten strafschop, brachten in het laatste kwartier Ajax een fraaie 30 zege. Hier volgt een nabeschouwing in „Het Sportblad": VOETBAL-INDRUKKEN VAN AJAX—HERCULES. Zo is dan gebeurd, wat vrij algemeen verwacht werd, Ajax heeft het oude Hercules de tweede klasse ingeduwd. Wat nu, zullen de Utrechtse blauw-witten het zelfde lot ondergaan als Ajax L., Quick A. en andere gevallen grootheden, of zal aan Hercules nog een kansje geboden worden, door indeling in de Oostelijke le klasse? Maar ook dan moeten de Stichtenaren voor een betere voor hoede zorgen, want zoals ik hun aanval dit seizoen nu reeds tweemaal zag spelen, is daarvan ook in de Oostelijke le klasse weinig succes te verwachten. Zondag hebben de Amsterdamse rood-witten door hun voor hoede, die na rust uitstekend speelde, welverdiend gewonnen. Het was anders weer geen fraai spel en alleen na de rust werd er door het gehele Amsterdamse team le klasse voetbal ge speeld. Terecht ergerde het publiek zich een paar maal aan Abele ven, die Fortgens met de vuisten in de rug bewerkte. Maar het ergerde zich niet, toen daarop de Amsterdammer door woord en gebaar op nog veel ergerlijker wijze reageerde. Ook zijn optreden in de rust, toen hij bedankte met Hercules gekiekt te worden, nadat daartoe besloten was, dient gelaakt. Overi gens was hij Zondag de minste in de Amsterdamse verdediging en ook v. d. Lee was minder goed dan anders. Daarentegen waren Schoevaart Sr. en Pelser in grootse vorm; vooral de laatste, die steeds fair blijft en over een enorm schot beschikt, bracht het publiek herhaaldelijk in extase. In de Utrechtse middenlinie blonk Begeer uit, doch hij trad dikwijls veel te ruw op. Met hem noem ik Gratama en speciaal voor dit twee tal veteranen zal het ieder leed doen, dat Hercules nu uit de Westelijke eerste klasse is gewipt. Algemeen is men in span ning, of ook het Zesde dit zelfde lot zal ondergaan. Het zal een uiterst spannende wedstrijd worden, Zondag over een week in Breda en over de uitslag valt weinig te voorspellen. Mocht Ajax winnen of gelijk spelen, dan wordt het in Am sterdam een feest van belang en geen wonder, want ik weet uit ervaring, welk een voldoening het is om het le klasser- schap te behalen. Met 4 punten uit 3 wedstrijden hadden onze mannen het lot in eigen hand en al zaten zij nog niet op „fluweel", hun positie was sterker dan 't Zesde. Met één punt voorsprong op de Breda'se club was een gelijk spel voldoende om Ajax in de le klasse-haven te loodsen. De „Amsterdamse Krabbels" uit „Het Sportblad" geven U een beeld van wat er zich op 21 Mei 1911 in Breda afspeelde. AMSTERDAMSE KRABBELS. En ze kwamen weer, die enthousiaste supporters, met rood witte dassen, met rood-witte jassen, met rood-witte hoeden en met rood-witte petten. Maar er waren er ook, die louter mee trokken uit belangstelling voor de voetbalsport. Bon zag er nog deftiger uit dan in Alkmaar. Breda was in rep en roer. Breda met z'n Breda'se bliksem heeft ook z'n lieve meiskes en ik heb mijn trouwring die mid dag in mijn portemonnaie geborgen. Eindelijk dan was het 2.45 uur. En toen begon het abele spel, de reuzenstrijd, de strugle for life, de kamp, die een ideaal kon verwezenlijken. Idealen zijn anders onbereikbaar. Met toeters, scheepsroepers en andere oorverdovende in strumenten, werden de teams aangemoedigd. De spelkwaliteit was niet hoog en in de eerste drie kwartier bleef het 00. In de rust een angstige angst bij de supporters, de gedachte van een ongelukkig doelpuntje, dat een einde zou maken aan een jaar van zwoegen, van ploeteren, van succes. Toen in de tweede helft de militairen fanatieker en fanatie ker zich op de bal wierpen en steeds heftiger en heftiger be gonnen aan te vallen, toen klopte menig Ajax-hart en toen werd iedere meter terrein, die de militairen wonnen, door een zucht gevolgd. Wanneer dan Schutte en v. d. Lee weer opluchting brachten en ze de helft zuiverden, dan hoopte men weer dat het zo zou blijven. Het publiek roerde zich geducht. Wonderbaarlijke mensen zijn er toch. Dicht bij me een hoge, met sterren en strepen: „Een ver duiveld gehoor toch, al die toeters en bellen!" En enige minuten daarna, toen het Zesde met een scheeps roeper werd aangemoedigd, toen zegt meneer: „Het is toch verduiveld aardig, zo'n scheepsroeper, hè." Het einde nadert meer en meer. Nog tien minuten te spelen. Het is nog steeds 00. Je hoort de Ajax-harten kloppen. Nog vijf minuten. Nog steeds 00. Nog vier minuten. Nog steeds 00. Nog drie minuten. Nog steeds 00. Dan weer een poging van het Zesde, een laatste troef en danweerklinkt het eindsignaal en is het 00 voor Ajax. Nog is de laatste triller uit de fluit van mijn baas te horen, of de Ajax-supporters hollen het veld op en maken een vreugdedans om het team. Mijn potlood is niet bij machte U, lezer, de voetbalvreugde te schilderen, die daar op dat ogenblik wordt genoten. Ik ben niet in staat U te beschrijven, dat heerlijk enthousiasme, dat daar te zien werd gegeven. Maar daar werd aan .de andere zijde voetbalsmart geleden. De keerzijde van de medaille. De één zijn dood is de ander zijn brood en het Zesde was Hercules gevolgd en er door Ajax uitgewipt. Zo veroverde onze club voor het eerst de vurig begeerde eerste klasse-titel en onze secretaris schreef in het volgende clubbericht „Tengevolge van het gelijke spel tegen 't Zesde te Breda, 00, plaatsten wij ons aan het hoofd der promotie-competitie en zien wij onze vurigste wens vervuld. Er is ontegenzeggelijk hard voor gewerkt. De promotie zal gevierd worden op een even schitterende wijze, als de ontvangst, ons door Amster dam bereid." En toen trokken onze mannen de rood-wit gestreepte trui tjes, die we tot dusver hadden gedragen, voor goed uit. De ongeschreven wet was n.l., dat de nieuwe eerste klasser z'n tenue wijzigde als het gelijk was aan dat van één van de oude garde. En onze rood-witte strepen waren dezelfde als Sparta toen en nu nog droeg. Zo kwamen de truitjes met de brede rood-witte baan, met rode omslagen aan de mouwen eneen Amsterdams wapen op de linkerborst. Dit wapentje is „weggesleten", wel jammer, want het stond toch keurig en symboliseerde zo aardig dat Amsterdam de stad van ons hart was. En hiermee eindig ik deze serie uit „De Oude Doos". Adé.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 2