ÓUPE k VALEI BELANGRIJK IZm STOMENen PENSEN M'1 rft- - ■hltOfo Op 11 April j.l. heeft de Ceasar aller Nederlandse, amateurs ten aanschouwe van een bloeddorstige, 55000-koppige massa, elf onschul dige B.-elftallers voor de Zuid-Amerikaanse leeuwen geworpen. En nu vraagt de gewone man zich af, wat het doel was van deze vertoning en hoe dat te rijmen is met de luidruchtig verkondigde pro paganda voor het amateurisme. Ik heb het, niet per vergissing, vertoninggenoemd, niet wedstrijd, want daar heeft het niets mee te maken gehad. Het Parool schreef over de „piste van het Olympisch Stadionen de „show". Werd de vertoning gearrangeerd om de B.-elftallers beter voetbal bij te brengen? Och kom, het heeft voor hun waarschijnlijk net zo veel nut gehad, als dat ik een partij biljart ging spelen tegen onze clubgenoot Sweering, met als resultaat, dat ik krijt aan m'n qeue zou smeren en Sweering biljarten. Na de nederlagen van ons geplukte Oranje-team tegen de Belgen, heeft de Pers gewezen op de onjuistheid om amateurs tegen profs te laten spelen en in de K.N.V.B. heeft men daarop instemmend ja ge knikt. Ook de heer Lotsy heeft in de persconferentie Iop 18 April j.l. het vraagstuk aangeroerd en daarover het volgende gezegd: „Onlangs heb ik in een brief aan de spelers van het Nederlands elftal als mijn persoonlijke mening gezegd, dat wij meer en meer tegen de nationale amateur-elftallen moeten gaan spelen. Ik zie daarin helemaal geen degradatie, zoals sommigen dat doen. t Vroeger speelden wij ook altijd tegen het All England Amateur Team en hoe hebben wij] ge juicht over onze 21 overwinning! Toen was er ook professionalisme in Engeland. Het spel van ons Nederlands elftal werd omstreeks 1934 beschikbaar. Dit doet aan de fraaie prestatie van onze reserves echter weinig af. Ondanks hun nederlaag waren onze sympa thieke tegenstanders niet teleurgesteld en hadden lof voor ons team. Werper Weppner had een groot aandeel in' de vic torie, want hij schakelde liefst dertien man op 3 slag uit en stond 7 x een vrije loop toe. Slechts Sargentini vermocht, op hem een geldige honkslag te geven. Echter één welgemeende raad, Wim! Hou in een moeilijke situatie het hoofd koel en concentreer je zoveel mogelijk op de slagman. Steman had al spoedig voor H.C.K. succes, toen Hordijk een grondbal van Wartena liet schieten. Met een mooi dubbel spel voorkwam onze korte stop De Sterke verder gevaar. Na dat er in de derde inning twee clubgenoten waren uitgegaan, kwam Leurs door een fout van de werper op het le honk. Hordijk zocht de geworpen ballen goed uit en verkreeg een vrije loop. Met een flinke klap zorgde Her Kok er voor, dat Ajax met 21 kwam voor te staan. In de zevende slagbeurt zagen de gasten kans op vrij ge lukkige wijze gelijk te maken. Ons team had echter zijn ant woord klaar. Tekortkomingen in het binnenveld brachten De Sterke en Frits Massing Holsteyn op de kussens. Weppner werd uitgeworpen. Door een te korte stootslag van Leurs werd De Sterke juist vóór de eindstreep uitgetikt. Frits bereikte echter wel zijn doel. Nadat Hordijk nogmaals had mogen wan delen, was het weer Her Kok, die met een fraaie tweehonkslag de weg baande tot het vergaren van een tweetal punten. Ver melding verdient nog een keurige hit van Frans Massing Hol steyn achter het verste doel, goed voor drie honken. Pitcher Sargentini vond het hierna echter welletjes. Als ook de spelers van dit negental wat meer op Woensdag avond komen oefenen, kunnen nog tal van goede resultaten worden verwacht, vooropgesteld, dat de huidige formatie zo weinig mogelijk behoeft te worden veranderd. Schrijft dus alleen in het allernoodzakelijkste geval af, mannen! Ons eerste jeugdteam kwam tegen O.V.V.O. tot een ver deling der punten (1010). In het volgende clubblad zal hierop worden teruggekomen. E. H. VAN TUIJL. Fahrenheitsing'el 43. zó goed, dat de spelers my verzochten, om ook eens tegen Engeland en Oostenrijk te mogen spelen, toen de twee sterkste elftallen in Europa. Ik vind dit natuurlijk, even natuurlijk als ik het vind, dat wij, nu ons elftal niet sterk is, speciaal de echte amateurteams opzoeken, met dien verstande, dat wij oude, trouwe vriendschapsbanden met semi-prof landen als België en Zwitserland, niet moeten verbreken. Maar men moet niet alles te eenzijdig gaan bekijken!" Maar waarom dan die Zuid-Amerikaanse show? Men zal toch moeilijk kunnen volhouden, dat er hier sprake was van een door historie en traditie gecultiveerd voetbalgebeuren. En nu stelt de man-langs-de-lijn twee vragen: le. Heeft de K.N.V.B., die de laatste tijd méér wedstrijden dan ooit te voren laat spelen tegen prof-clubs, zo'n behoefte aan de ook door amateurs bijeèngetrapte guldens? 2e. Zal er in de harten der B.-elftallers, die de Zuid-Amerikanen moesten bevechten, niet zo iets als wrevel zijn opgekomen tegen het feit, dat de Sao Paulo-ers ettelijke bankjes van 1000 incasseerden en zij genoegen moesten nemen met een retourtje Eindhoven, Haarlem of Den Bosch? Het verschil tussen woorden en daden van de K.N.V.B. heeft trou wens meer pennen in beweging gebracht. De heer K. Peereboom wijdde er in Het Parool een uitvoerig artikel aan, dat U elders in dit blad afgedrukt vindt. Ik heb trouwens ook in vorige artikelen, o.a. dat in ons November-nummer van het vorige jaar, een paar voorbeelden aangehaald, waarin de amateuristische K.N.V.B. met een fanatisme achter de guldens aanzit op een wijze, waarvoor een prof zich zou generen. Ook op het gebied der sportverdwazing valt een disharmonie tussen theorie en practijk waar te nemen, neem bijvoorbeeld de passage uit het verslag der persconferentie over „De waanzinnige proporties waar naar het professionalisme in sommige landen uitgegroeid is": „Een ander voorbeeld voor de krankzinnigheid, waartoe een dermate opgezweept professionalisme leidt, is dat werkgevers naar aanleiding van de overwinning, aan hun beambten twee- of driemaal hun loon uitkeerden om het feest der overwinning te vieren. De overwinning der Uruguezen heeft acht mensenlevens gekost, drie door een hartaanval, toen zij de radio-reportage uit Rio volgden en vijf werden gedurende de wilde feesten gedood, welke de ganse nacht van Zondag op Maan dag in Montevideo gevierd werden. De nederlaag tegen Uruguay heeft elke Braziliaanse speler 15.000.gekost." Mag ik hier even nuchter de nationale voetbal-hysterie van 1934 in herinnering brengen, toen de draai-orgels dag in dag uit „We gaan naar Rome" galmden, een radio-voetbalreporter van aandoening niet meer spreken kon en heel Nederland met een enorme voetbal-kater rondliep, toen de Zwitsers ons in Milaan klopten en zoals ik in ons clubblad van 31 Mei 1934 schreef: „Ons van de voetbal-waanzin weer op de begane grond terugbrachten." Nog eens, ik ben vóór amateurisme, maar dan zonder de overdrijving en zonder de verzakelijking, die de tegenwoordige toestand kenmerkt, kortom tegen een amateurisme, dat alleen maar verschilt van het pro fessionalisme, doordat de spelers niet betaald worden, maar overigens haast alle uitwassen vertoont van het verfoeide prof-stelsel. Adé. Het bestuur vestigt er de aandacht op, dat zij, die voor het lidmaatschap van| onze club willen bedanken, dit vóór 1 Juni a.s. moeten doen. mm VOO/? VAN ALLE NZED//VC GONDl/NEN - DEKENS ENZ KLEDEN EN TA PUT-NE/Af/Ó/A/C

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 6