OUDE DOOS MAX SMEER Voor Dames- en Herenstoffen Dames- en Heren- regenjassen «ff ®g Sint Antoniesbreestraat 98 - Telef. 43363 Grote sortering Ripfluweel OMSTREEKS DEZE TIJDMAAR 40 JAAR GELEDEN. Toen leefde voetbal-Mokum in hoogspanning. Ajax was reeds kam pioen enA.F.C. zou het wordendaar waren de meeste voetbal enthousiasten van overtuigd. JEn het gekke was, dat de kampioen in spé meer de aandacht trok, dan de club, die reeds kampioen was. Ik vertelde U reeds, A.F.C. was toen nog dé club van Amsterdam. Rood-wit leef dei toen nog in de schaduw van Rood-zwart. Op 12 Maart zou de beslissing vallen in 2A. A.F.C. zou die dag Concordia (Delft) ontvangen. Concordia, met Jan Thomee, de schutter, gevreesd in binnen- en buitenland. Onder „Waar Mokum vol van is", verscheen het volgende gedicht: 't Is herrie, drukte, i leven 't is een weergaloze pan, Heel Mokum zit te beven: Maagd, broekie, vrouw of man. 't Is een reuze agitatie 't is een en al gezwam, Want Zondag, moet je weten, Speelt Delft tegen Amsterdam. De wagens van lijn 9 Worden nagezien 't is een feit De Overweg die zegen Verbreed voor zekerheid. Ja mensen, 't is verbazend Men staat in vuur en vlam: Want Zondag, je wordt razend, Speelt Delft tegen Amsterdam. En Thomee zit al te kank'ren Hij beweert bij Kris en Kras, Dat Delft zal zegevieren Ja, hij zweert het bij zijn tas* En Delft is vol vertrouwen, Zetrekken allen mee, Die talrijke getrouwen, Naar t veld van A.F.C. Jan Thomee was arts. V leest het: Delft Concordia en Amsterdam A.F.C. Of lijn negen toen ook al uit de rails liep en daarvoor moest worden nagezien, weet ik niet. A.F.C.Concordia, de laatste wedstrijd van A.F.C. en vóórlaatste van Concordia, moest de beslissing brengen. A.F.C. had 28 punten, Concordia 27 punten. Het werd een grote teleurstelling voor de rood- hemden, waarvan ik me als „top-spelers" Heimig, Togneri en Vis her inner. 40 voor Concordia werd heVen A.F.C. was van de kaart. Het Sportblad schreef: „A.F.C. heeft thans weer voor een jaar afgedaan en alleen op Ajax is thans de hoop van Amsterdam gevestigd. Jammer, dat de Ajacieden in de laatste tijd er niet op vooruit gegaan zijn, wat de kansen al weer niet doet stijgen, vooral tegen Concordia belooft het te zullen spannen en wanneer Concordia hier op bezoek komt, kan het weer een drukke dag in de Meer worden." Ajax en Concordia moesten n.l. eerst onderling uitmaken, wie kam pioen van de gehele westelijke 2e klasse zou worden en deze kampioen mocht dan de strijd aanbinden tegen de degradatie-candidaat. En in 1911 was dat niet één, maar waren het er twee, door, ver sterkte degradatie, in dat jaar toegepast. Maar zo ver waren we nog niet. Amsterdam, nu vertegenwoordigd door Ajax, trad opnieuw in de strijd tegen Delft-Concordia. Het kon moeilijk sensationeler. Onze mannen hadden schijnbaar wat in vorm ingeboeten in het laatste deel van de competitie, toen ze toch al kampioen waren, niet zulke daverende resultaten behaald. Wat evenwel niet wegnam, dat Ajax toch ongeslagen kampioen werd, maar supporters zijn nu een maal gauw verwend en zenuwachtig. 26 Maart: ConcordiaAjax. Hier heeft U een nabeschouwing van „Krabbelaar" „De kampioenswedstrijd der Westelijke 2e klasse trok ditmaal de bijzondere aandacht, daar zowel .Concordia als Ajax elftallen zijn met een uitstekende reputatie. De beroemde voetbaltrein van 10.48 uit Amsterdam voerde dan ook een ongekend aantal geestdriftige Ajax- supporters van beiderlei geslacht naar Delft en op de gezichten kon men duidelijk lezen, dat iedereen vol vertrouwen was. Nu, aan de voorbereiding voor deze wedstrijd zou het bij de Amsterdammers niet hebben gelegen, want de bekwame Ajax-trainer Kirwan deze heeft met Chadwick lange tijd de rechtervleugel van Everton gevormd en is een Schotse internationaal had al het mogelijke gedaan om het elftal in de allerbeste conditie te brengen en z'n taak was hem door de toewijding van het gehele elftal zeker gemakkelijk gemaakt. Concordia had een invaller voor Jansen, maar het werk van de backs, de middenlinie en het binnentrio in de voorhoede der Amster dammers was van die aard, dat zeker ook een volledig Concordia hier tegen zou hebben gefaald en o.i. zouden verschillende le klasse teams het er niet beter afgebracht hebben. Met 30 wist Ajax te winnen en een overwinning te Amsterdam lijkt ons dan ook vrij zeker. Dat Amsterdam dan eindelijk weer een eerste klasser zal kunnen herbergen, is daarna slechts een kwestie van enige weken, want speelt Ajax de verdere wedstrijden in diezelfde vorm, dan zal zij zowel Hercules als 't Zesde wel wéten te slaan. Voet bal is echter een wisselvallige zaak, zodat de Ajacieden goed zullen doen voorlopig de huid van de beer nog maar niet te verkopen, maar te wachten tot het beestje geschoten is." De doelpunten werden gescoord door Adriaan Pelser, v. d. Broecke en Jan Schoevaart. Met deze overwinning was Ajax al voor méér dan de helft „binnen". Een gelijk spel thuis zou al voldoende zijn. Op 9 April trad een op revanche belust en voor z'n laatste kans vechtend Concordia tegen Ajax aan. Hier heeft U het verslag van de wedstrijd, natuurlijk weer ontleend'aan „Het Sportblad": AjaxConcordia 20. „Voor deze ontmoeting bestond enorme belangstelling en Ajax had dan ook op groot bezoek gerekend. Het terrein had een gehele ver andering ondergaan, vele zitplaatsen waren aangebracht, terwijl ook het aantal staanplaatsen was uitgebreid. Toen wij ons in de ochtend-uren even naar het terrein begaven, was een leger van orde-commissarissen reeds in de weer om de laatste instructies van het Ajax-bestuur in ontvangst te nemen. Tegen twaalven verdrong de Amsterdamse spespatriae zich reeds voor de hekken en toen deze geopend werden, was het een ware inval. Echter werd de orde uitmuntend gehandhaafd. De Watergraafsmeerse politie werd daarin bijgestaan door de Ge controleerde Particuliere Nachtveiligheidsdienst benevens militairen en een heirleger van commissarissen. Was het weer in de morgenuren enigszins ongunstig geweest, allengs klaarde het op en als gevolg daarvan waren tegen twee uur ruim 9000 personen aanwezig. Om 2.15 uur was de toeloop zo enorm geweest, Momenteel speciale aanbieding in

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1951 | | pagina 2