Hebt U stof? Chapman, de grote man van Arsenal, kwam kijken. Hij kwam niet om ons voetbal te zien. Voetbal kon hij in Engeland zien, en in zijn eigen club, superieur. Hij kwam buurten om te kijken wat er in Holland aan het handje was. De belangstelling van de grote tovenaar van Arsenal moet hieruit worden ver klaard, dat hij met de zelfde waarde werkte. Chapman werkte met dezelfde imponderabilia. De enorme waarde dezer onweegbare dingen is het felst aan het licht getredenna zijn dood. Arsenal, dezelfde club, de club van merendeels dezelfde spelers, de club, die over de middelen beschikt om zich van het beste levende materiaal te kunnen voorzien, is tijdens Chapman de schitterende top-club van Engeland, is na Chapman glans loos, is zonder moraal, dat is: zonder innerlijke bijstand. De mens Chapman haalde in de mens Male, Hapgood, Drake, James, Jack, Jones, Crayston, Copping, Moss, Hulme, Bastin e.a. de innerlijke krachten naar boven. Door middel van het bevelschrift der concentratie en de mental-training mobiliseerde hij de mysterieuze krachten, welke een gemoedstoestand doen ontstaan, die tot toppresta ties voert. Het stemt ons dankbaar dat wij mijn T.C.-vrienden en ik er in zijn mogen slagen te voldoen aan de opdracht van onze president, Dr. Van Prooije, om van het Nederlands elftal een winnend team te maken. Dankbaar op grond van het slagen en de aanvaarde taak. Dankbaar ook, omdat de feiten een bewijsvoering inhouden van de kracht der concentratie, een materie waarmede het Nederlands elftal, waarmede de Nederlandse sport zijn voordeel kon doen en ook doet. Als men nagaat dat de score was: in de periode 1928—1931: 20 3 6 11 12 33—52 en de periode 4931—1934: 21 11 1 9 23 53—41 Als men bedenkt, dat het Nederlands elftal in de periode tussen 15 Maart 1925 en 14 Juni 1931 zeventien uitwedstrijden speelde, waarvan het er geen enkele won, en dat het in de periode tussen 14 Juni 1931 en 3 Mei 1936 tien achtereenvol gende uitwedstrijden in het land van de tegenstander alle won; als men dus ziet dat van een getuimeld Nederlands elftal een herrezen, krachtig en succesrijk elftal werd gemaakt en dit nog wel in een periode waarin het buitenlandse voetbal door diverse omstandigheden (beroepsvoetbal, intensieve training) aan kracht belangrijk was toegenomen, dan ziet de Neder landse clubleider daarin de kracht der concentratie vermate- rialiseerd en dan weet hij de weg, welke hij heeft in te slaan, ingeval zijn club versterking nodig heeft. Het is de innerlijke versterking van zijn ploeg, welke hij vooral behoeft en het is mij daarom een genoegen geweest hier iets van die innerlijke versterking te hebben kunnen ver tellen, omdat deze voor ons voetbal dienstig kan zijn. Ik weet dat het onderwerp mijn krachten op papier te boven ging, ik weet dat ik te kort ben geschoten. Ik heb slechts enkele anwijzingen kunnen geven. Ik zou mij gelukkig prijzen indien zij voor U voldoende richtlijn zouden vormen om met succes te kunnen arbeiden. K. J. J. LOTSY. Wat zou hier het spelpeil stijgen, Als iedre cluh of stad, Net als t Oranje-elftal, Een „echte" Lotsy had, Want deze concentratie, Die maakt ons voethal sterk, Maar 't is niet zo eenvoudig, Het is echt Kerelswerk, Hij bracht die vuur- en veerkracht, Die fonkelt, bruist en leeft, Hij puurt dat enthousiasme, Dat Holland nodig heeft. Gelukkig hij is beter, Bestuur met vaste hand, Regeerhet bruine monster, In voetbal-Nederland. TRIC-TRAC. Mr. Brown, Adé en voorts Trie Trac Werken zich heel vaak een mikmak, Schrijversbent klein, Is het oude refrein, Kom, ratel ook eens op Uw tikbakl Is de basketball-ploeg opgeheven? Zij geeft heel geen teken van leven, Wellicht heb ik het mis, Doch dan worde gewis Een stuk in het clubblad geschreven! Ik droomde dat ik back Van Kol was En dat ons orgaan overvol was, Mijn tekst werd gekeurd En daarna verscheurd Het bleek dat mijn hoofd wat op hol was. Laatst sprak ik een vriend in de hoofdstad, Die aan schrijven aanvankelijk het land had, 't Was een idee-fixe, Want beproefd had hij niks, Thans vult hij als 't moet een heel clubblad. Is in weerwil van de nieuwe spelling Een artikel voor U nóg een kwelling? Geneert U zich niet Als goed Ajacied: De redactie helpt U op bestelling. Onze club telt tientallen leden Die in 't oranjeshirt hebben gestreden, Ongetwijfeld een eer, Maar dat is 't evenzeer Als je hier voor het voetlicht mag treden. Waar zitten De Vlieger, Jan Koomen En James, die zo lekker kon bomen? Zeg, mannen van het „bord", Zorgt voor iets binnenkort, Want het moet steeds copy blijven stromen. Waarom laten de jongere krachten Te dien aanzien zo lang op zich wachten? Weest nu eens kordaat, Komt met tekst voor de draad; Mr. Brown zit er steeds naar te smachten. De commissies en vooral het bestuur Dienen Ajax om niet, menig uur, Maar één stukkie per jaar Lijkt mij niet te zwaar, Wie weet wat er komt voor lectuur. Onder ons gezegd en gezwegen, Kom ik eerlang ook iets van U tegen? Doe de stop van de fles, Zend Uw stof naar t adres: Duivendrecht, Molenkade negen! E. H. VAN TUIJL. P.S. k Wens U hier een Gelukkig Nieuwjaar, Want ik vind kaartjes schrijven zo naar, Misschien denkt U aldus, Maar vergeet niet Brown's bus! Ziezo, m ij n bijdrage is klaar.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 8