Wellcome and good luckl gewonecontroleert je alleen gedurende je „werktijd"Baas Pers beloert je echter ook na je dienst en kluistert je aan de schandpaal als je in je vrije tijd naar zijn mening een borrel te veel drinkt of niet genoeg berouw toont als je geen succes behaald hebt. Een treffend staaltje van dit soort journalistiek leverde de Cetem van 15 October. Maar het een zowel gezegd als het andere, Baas Pers is, als je het er goed afgebracht hebt, óók gul met waarderende schou derklopjes en dito woorden, veel guller dan een gewone baas, die altijd geremd wordt door de vrees, waarderende woorden te moeten realiseren in een loonsverhoging. Ik hoop hiermee voor de lezers zowel als voor mijn dochter, het bewijs geleverd te hebben, dat ik, ondanks mijn gewoonte de dingen „Onder de loupe" te nemen, toch ook nog in staat ben het geheel te kunnen overzien. Adé. AFDRUKKEN VAN INDRUKKEN. Dorp op de Veluwe, Wijnmaand 1950. Psychologisch is het denderende hoera-geroep als Ajax verliest niet moeilijk te verklaren. Sinds Kain en Abel is er wangunst, stille nijd. Op die dag, dat Ajax van de zwakke spinners-en-wevers uit het Twentse verloor met. viernul, ging er een verdekt vreugdegehuil door de aether. Hier en daar gnuifde men. Ook in ons dorp, dat met zijn blauwe ploeg een miserabele beurt maakte op de openingsdag van de com petitie. In Amsterdam. We moeten er maar aan wennen! We zijn nu eenmaal n nog steeds roemrijke voetbalgarde. Ons omstraalt nog altijd het aureool van kracht en super-voetbalkunnen. 'n Last. Zalig zijn de eenvoudige en kleine luyden, ook in het voetbalwereldje tussen Groningen en Middel burg, want ze kennen de wilde afgunst niet. In de schotel van voetbalcompöte, die Oost-West tot gerecht heeft, liggen allesbehalve met suiker ingemaakte vruchten voor ons! Het Rechte voetbalpeil in het Oosten van de laatste jaren, met pogingen om verfijnd kick and rush te verbergen achter zogenaamde moderne voet balsystemen, kan Ajax niets bieden dan blauwe schenen. We moeten ons afvragen, of het werkelijk ernst is te beweren, dat deze compote enige verbetering van ons spelniveüu zou kunnen brengen. Dat is klink klare nonsens tenzij de meerderheid Oost iets zou kunnen leren van de minderheid West (in de A jax-afdeling) hetgeen wel denkbaar maar toch niet zeer aannemelijk is, omdat de meeste Oostelijke clubs vrijwel zonder uitzondering geen grote geneigdheid tonen tot dusverre om zich te bekwamen in spel- en baltechniek. Voorlopig beschouwen wij de Apeldoornse club nog als de beste uit het Oosten, wat technisch initiatief betreft, doch helaas is de blauwe garde uit de zomerresidentie meer heterogeen dan goed is voor een voetbalploeg. Met nadruk op ploeg. Sinds de wereldkampioenschappen in Brazilië hebben we zo nu en dan in de sportbladen en dagbladpers wat gelezen over de indrukken, die het Zuid-Amerikaanse voetbal op de Nederlanders, die er zijn ge weest, heeft gemaakt. Op grond van die publicaties nu mag wel vaststaan, dat de Zuid-Amerikanen op een niveau voetballen, waarvan we voorlopig geen kaas hebben gegeten. Hetgeen we trouwens al jaren wisten, omdat we in de bevoorrechte positie waren, in tal van Zuid- Amerikaanse landen vele wedstrijden, waarbij interland-ontmoetingen, te zien. Nu hebben we bij geruchte gehoord, dat de een of andere Nederlandse eerste klasse-club er van droomt, naar de boorden van de Rio de la Plata te tijgen, of wel naar wat Noordelijker regionen van de Westelijke hemisfeer! We raden dat grondig af, tenzij men er wil gaan knikkeren of ping-pongen. Maar met ons voetbal kunnen we beter thuisblijven, hetgeen men aan één van de twee Kareis, die er pas vandaan komen, voor alle zekerheid nog wel even kan vragen! Nu we het toch hebben over Zuid-Amerika: er is hier in Holland hard gelachen om die bespottelijke Brazilianen, die weenden bij de neder laag van hun landsploeg. Daar valt niets over te lachen, overigens. De Zuid-Amerikanen zijn hartstochtelijke patriotten, ondanks ginds het civilisatie-niveau in vergelijking met het Europese achter ligt. Dat gehuil en die tranen met tuiten hebben namelijk niets met voetbal te maken, of men het geloven wil of niet. Maar dat begrijpen wij, nuchter-van-ziel als we in dit barre Noorden nu eenmaal zijn, helemaal niet. Men moet het diepe respect kennen van de Zuid-Amerikanen voor hun vlag! Daar kunnen we nog een lesje aan nemen! De wijze, waarop de Zuid-Amerikaanse landen onderling elkaar grote eer bewijzen, is dikwijls gelegen in manoeuvres met de vlag! Toen we eens in Santiago de Chile bij een (overigens niet-officïele) landenwedstrijd de gasten zagen opkomen met de vlag van Chili, gedragen door de elf tegen standers uit het bevriende land, hebben we ook zien huilen Maar we hebben daarom niet gelachen! Integendeel! We hebben daarover eens nagedacht. FotoDesmit To Mr R. W. Thomson: TRAINING. Om alle misverstand weg te nemen, attenderen wij er op, dat de heren Schatters en Gupffert, die de gepasseerde maan den de heer Reynolds assisteerden bij de training, dit zuiver en alleen ter wille van de club deden. Genoemde heren, die hun vrije tijd beschikbaar stelden en zonder enig eigen belang meehielpen de training van seniores, juniores en adspiranten te doen slagen, verdienen voor deze daad van clubliefde onze hartelijke dank. Hulde, mannen!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 3