De wedstrijd, die ik niet zag. Een „Moord" wedstrijd in 1951. De supporters van Ajax die vindt U beslist na afloop van de wedstrijd Café VERWOEST Het was ideaal voetbalweer. Net wat te warm om een col bertjasje te dragen en even te fris om het uit te laten. Het veld was in magnifieke conditie. Prachtig gelijk, zonder een enkel kuiltje. De graskapper had kennelijk zijn machientje ,,op de nul" gezet, want het frisse groene gras was precies op voetbalmaat. Alles wees er op, dat het een sportieve middag zou worden. De supporters van de bezoekers dus geld-ont- vangende vereniging zaten broeder- en zusterlijk naast, tussen, achter en voor de gasten verenigd. Op de dansvloeren voor de vier overdekte tribunes speelden een aantal orkesten gezellige muziek, waarbij men de meest chauvinistische aanhangers en -sters van club „Vriendschap" met die van club „Broeder schap" zag rondhuppelen. Even voor de aanvang van de wed strijd werden de beide clubliederen gespeeld, die door het ge hele forum als een machtig koor werden meegezongen. Nadat de scheidsrechter, gekleed in een vlotte sportcombinatie en vergezeld van zijn, eveneens pittig uitziende, lijnadjudanten, het veld was komen opdraven, volgden de 22 spelers gelijk en tussen elkaar, als waren het sportmakkers van één team. De speaker maakte voor de goede orde nog even de opstel lingen der beide elftallen bekend, waarbij de speler, wiens naam werd afgeroepen, het publiek hartelijk toewuifde op een wijze, zoals hij gewoon was goede vrienden te begroeten. Getosst werd er niet, omreden dat er niet om en met geld gespeeld mocht worden en omdat beide clubs toch ieder op de beurt een keertje wind en zon meekregen. Zeldzaam ge raffineerd werd er gevoetbald. Het gras was na korte tijd nog korter dan kort, doordat de bal zuiver en bijna uitsluitend langs de grond werd geplaatst. Het duurde dan ook niet lang, of het gras was door de vlijmscherpe passes a.h.w. afge schroeid. Door een ongelukkig ongelukje had echter één der spelers de bal over de zijlijn geschoten. Direct snelde echter de speler, die deze overtreding op zijn geweten had, achter de bal aan, bracht deze gauw met een „alsjeblieft" aan zijn collega van de andere club, die op zijn beurt de bal precies voor de voeten deponeerde van de speler, die de bal uittrapte, als om deze zijn noodlottige vergissing weer goed te laten maken. Plotsklaps bleek, dat een speler door, ook nu nog onopge loste, oorzaak, op zijn knie een schram had gekregen, waaruit men zelfs een druppel bloed meende te zien vloeien. Direct werd de wedstrijd gestaakt en verzamelden zich alle spelers met reserves en officials rond de gewonde om hem alle mo gelijke en nodige hulp en bijstand te verlenen. Van alle kanten snelden doktoren en verplegend personeel toe, zodat in minder dan een half uur de pleister op de wonde was gelegd. De res terende tijd voor de rust werd besteed met het opvoeren van prachtige staaltjes balcontröle, koptechniek, voetenwerk, spor tiviteit en sportverbroedering. Gedoelpunt werd er echter nog niet, daar tijdens een korte veldconferentie de beide partijen niet tot overeenstemming kwamen, welk team het meeste recht op een doelpunt had. Toen de scheidsrechter een korte, maar mooie melodie op zijn piston blaasde, besloten de beide teams te gaan rusten. De spelers begaven zich als broers (omdat het geen zusjes konden zijn) naar de gemeenschappelijke kleedkamer. Men kon aan hun lachende gezichten zien, dat er op weg naar de thee met gebak, menige goede mop werd gelanceerd. Ook werden nog wat indrukken uitgewisseld over de wedstrijd, die in alle opzichten beschaafd genoemd werd. Tijdens de tweede speelperiode leefde het publiek weer intens mede met de zeer boeiende match. Zeker wel drie keer hoorde men hardop fluisteren, dat er toch maar niets boven (maar ook niet onder) een stevig robbertje voetbal gaat. De wedstrijd eindigde echter niet zoals begonnen werd, daar de spelers nu niet het veld op- maar er af holden. Onder luide toejuichingen van het mannelijke publiek, bloe- menhuldes van de vrouwelijke supporters en swing-psalmen van de orkesten, dankten de 22 frisse, schone, jonge kerels de belangstellenden voor het betoonde medeleven, en verlieten het veld voldaan en met tranen van ontroering in de ogen. De voorstelling werd gesloten. Het diner en nachtfeest, waaraan, behalve enkele spelers en de terreinknecht, natuurlijk enige honderden bestuurderen en commissieleden met ega's deelnamen, werd bovendien nog bijgewoond door het voltallige, uit 113 personen bestaande, publiek. Dit alles op kosten der twee verenigingen uit blijd schap, dat ze beiden niet verloren of gewonnen hadden. FOX. De wind gierde over het veld. De hemel stond aan één stuk door te wateren. De bliksem en donder maakten het geheel nog wat levendiger; maar de voetbalwedstrijd, zoals het spel volgens het programma werd aangeduid, zou en moest door gaan. Op het veld was hier en daar nog wat gras te zien, doch, behalve bij de cornervlaggen, was de rest van het veld overdekt met water en modder en modder en water. De scheidsrechter, gekleed in een brandvrij, waterdicht har nas, gewapend met pistool, blies op zijn trompet; de spelers werden losgelaten en renden wild krijsend de arena in, vast besloten hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Een straal jager kwam aangevlogen en liet een massieve bal op het veld vallen, verdween echter weer snel in het luchtruim, omdat het de piloot daar schijnbaar veiliger leek dan op het knusse veldje. Na enige omwentelingen van de bal verdween één der voet balhelden van het veld, zichtbaar geplaagd door een blessure aan zijn been, die van enkel tot lies een diepe, bloedende wond vertoonde. Schijnbaar was de getroffene in lichte botsing met één zijner concurrenten geraakt. Het spel ging echter zonder onderbreking verder, ook toen een centerhalf zich op één der naast het veld gereedstaande draagbaars vleide, omdat zijn linker arm gebroken en rechter knie gekneusd waren bij een kleine schermutseling op het middenveld. Het bleek duidelijk, dat het een geanimeerd duel tussen technisch minder-gelijkwaardige teams was. Een prachtige aanval, opgebouwd ten koste van drie vrije schoppen en een invalide geworden speler, leverde een du bieuze corner op. Hiermede was echter de verdedigende partij het niet eens. Gedachtig de clubeer, raakte meteen de aan voerder in conflict met de tot cornernemengereedstaande buitenspelgestaanhebbende buitenspeler. Deze laatste wierp zich echter, gewapend met de cornerpaal annex rode vlag, op de woest brullende captain. Het incident had tengevolge, dat de vurige captain zijn kiezen inslikte en van het grastapijt verdween met achterlating van een stukje rechteroor. De rust kwam zonder dat er verder veel genoten, geschoten of bloed vergoten werd. Wel was het opvallend geweest, hoe snel de spelers de bal afgaven, waarschijnlijk echter uit angst, anders in de ongevallenwet te belanden. Het publiek paste zich geheel bij de sfeer van de match aan, want behalve de tientallen kleine vuistgevechten, bleken er drie gesneuvelden te zijn, terwijl nog één publieke belangstellende de H. Sacra menten kreeg toegediend. Nadat de spelers hun flesjes rum hadden ingenomen, mochten zij de stallen weer verlaten. In de tweede helft werd het zo mogelijk nog spannender en ge vaarlijker dan in de eerste. Prachtig kop-tegen-kopwerk en een scheenbenengévecht leverden, behalve een hersenschudding van een binnenspeler, tenslotte toch een doelpunt op, al ging dit ten koste van, de maker. Het enthousiasme binnen en buiten de omheining laaide daardoor nog meer op. De moeite en kracht van het overgebleven achttal van club „Rode Leeuwen" vond zijn be loning in een prachtig doelpunt, gescoord uit een hevige worsteling. Toch wisten de „Blauwe Duivels" deze wedstrijd te winnen» doordat hun rechtsbuiten van de linkshalfplaats af een prach tige voorzet gaf aan de op de middenvoorplaats geswitchte linksback. Onhoudbaar dreunde deze razend langzame knaap de bal door het net en de verdere barricades achter de goal. Het eind kwam met een zegevierende intocht van 5 5x8 wagens, die, gesteund door Aan- en Afvoertroepen, de restan ten van spelers en publiek opbrachten. De man van de levens verzekering verwachtte de volgende dag weer vele nieuwe leden en de sport leefde nog vele jaren lang en gelukkig. FOX. bij Verwoest voor de kist. Rembrandtsplein 16 - Telef. 33423 - Amsterdam-C.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 13