H. REPKO AJAX door V.V.A. uitgebekerd Tour-Impressie. REGULIERSBREESTRAAT 24 - TELEF. 37324 EXCLUSIEVE HERENMODE Schrale troost: In 1913 ging het nog droeviger. Op 13 September 1913 verlieten elf Ajacieden lichtelijk dui zelig een grasveld in de Watergraafsmeer. Hoe het mogelijk was geweest, wisten wij zelf niet, maar het onwaarschijnlijke was gebeurd. Ajax de toen enige eerste klasser van de hoofd stad was door V.V.A.toen óók Meer-bewoner en club der kantoorlui, met 50 geklopt. En toch waren ze in het veld zeker niet de minderen geweest, integendeel, de strijd was meer op de V.V.A.-helft dan die van Ajax gestredenmaar de goals kwamen aan de andere" kant. En wij arme supporters, slopen stil en zo onopvallend moge lijk door de horden der uitgelaten V.V.A.-supporters heen, die neem het ze kwalijk! een daverend plezier hadden. L'histoire se repète, 27 jaar later wéér in September maar nu in 1950 kregen we weer een tik op onze rood-witte neuzen. Nu 51, wéér van V.V.A., dat van „Meer"-club buurtclub in West geworden is, waar het de Corypheeën van die streek, D.W.S. en De Spartaan, naar de kroon steekt. Het leek anders niet kwaad in het eerste kwartier. Reeds in de eerste minuut stoof Los na een vlotte combinatie op het V.V.A.-doel af, doch werd van de bal gedrongen en een aantal seconden later reeds stelde Drager met een scherpe kogel de niet geringe talenten van V.V.A.'s goalie op de proef. Vlotte combinaties bleven van links en rechts op het V.V.A.- doel aangolven, goede schoten en kopballen van Michels en Bouwens belaagden het V.V.A.-doel, maar elk tikje veine ontbrak. Het keerpunt kwam toen V.V.A.'s rechtsbuiten overigens in buitenspelpositie de gelegenheid tot een doorbraak kreeg. Met een schampschot, dat door een Ajax-been nog van richting veranderd werd, verdween de bal achter v. d. Pol. 10 voor V.V.A. en de ruggen der rood-zwarten strekten zich, ze voel den hun kans, het kón! Een vastberaden en steeds zelfbewuster V.V.A. zette de strijd voort. Met teruggetrokken binnenspelers werd tegelijk een Ajax veldmeerderheid uitgelokt en onscha delijk gemaakt. En toch waren diezelfde binnenspelers onver moeid ter plaatse als V.V.A. haar weliswaar spaarzame maar gevaarlijke aanvallen lanceerde. Gevaarlijk vooral door onze vrijwel over de hele linie falende verdediging, waarin alleen Cor v. d. Hoeven z'n klasse benaderde. Het noodlot voltrok zich snel. Toen Van Dijk onze verdedi ging van de wal in de sloot hielp, gleed V.V.A.'s rechtervleugel langs onze weifelende verdediging, v. d. Pol verzuimde uit z'n doel te komen en stond even later machteloos tegen de sublie me kopbal van V.V.A.'s linksbuiten. Luttele minuten later wandelde de midvoor alleen op v. d. Pol af en plaatste een niet onhoudbare schuiver in de hoek. Tussen al deze bedrijven .door tornde de voorhoede verder op tegen de fanatiek werkende V.V.A.-verdediging, het gemis aan een greintje geluk en het steeds sterker wordende gevoel dat het vechten tegen de bierkaai was. Nauwelijks was de tweede helft begonnen of met een per fecte switch sneed V.V.A.'s linkerwing door onze defensie en met een kopbal lag de bal voor de vierde maal in v. d. Pol's touwen. Een agressieve bui van Los leverde ons enige tegen- punt op en V.V.A. maakte er zowaar nog 51 van, ondanks ons groot veldoverwicht en hardnekkige en tenslotte kramp achtige pogingen van onze voorhoede, waarin Michels het in de tweede helft te veel alleen wilde doen. Dansende en springende V.V.A.-ers vormden het slot, in de Jan van Galenstraat konden de vlaggen uitgehangen worden! En ons restte alleen de hoop, dat op een slechte generale repetitie een goede première zal volgen. Maar dan zal Ajax niet moeten vergeten, dat evenals in 1928, toen Wim Anderie- sen ons tijdelijk moest verlaten, nu het weggaan van Cor v. d. Hart een groot gat in onze verdediging heeft achtergelaten. Als het getij keert moet men de bakens verzetten en onze kanthalves zullen goed doen méér aandacht aan hun defen sieve taak te schenken dan zij tot dusver deden en konden doen. Adé. Zondagmorgen 13 Augustus werd met een tweetal combina ties gestart, voor het spelen van de eerste wedstrijden van het seizoen te Hilversum en te Laren. Daar S.S.S. zijn tijd zoek bracht in laatstgenoemde plaats, volgt hier een korte opsomming van wat aldaar gepleegd werd. Om 2.15 uur kwamen Laren en de Ajax-combinatie het veld op; de laatste gevormd door de volgende namen: doel: Van Heusden; achter: Fritz en Boskamp; midden: Waldeck, Scho- nerberg en Focken; voor: Smit, De Groot, Kikkert, v. d. Wal en Zwaag. Het veld was wat oppervlakte betrof; goed, maar ging uit eindelijk door de voortdurend neergutsende regen neiging tot poelvorming vertonen, hetgeen vanzelfsprekend de allerhoogste eisen stelde aan alle, merendeels ongetrainde, spelers. Hoewel wij technisch enig overwicht hadden, bleek alras, dat de voor hoede het kruit niet droog had kunnen houden, want gedurende deze één-uurswedstrijd, werden in totaal 2 a 3 schoten gelost. Het enige doelpunt, dat wij maakten, kwam dan ook van de voet van onze spil, dank zij een vriendelijkheidje van de Larense keeper, die een eenvoudig rollertje zonder meer in het net deponeerde. Gedurende de laatste tien minuten profiteerde Laren van een paar zwakke momenten in onze achterhoede en bracht de stand op 21 in haar voordeel, waarmede onze rol in dit tournooi was uitgespeeld. Goed speelde ons linker verdedigingsblok met Boskamp aan het hoofd, terwijl ook Schonerberg op een goede wedstrijd kan terugzien. De voorhoede daarentegen stelde in zijn geheel teleur, hetwelk grotendeels toe te schrijven was aan het vol slagen gebrek aan tempo der meeste spelers. Wellicht zal dit echter na enige flinke trainingsavonden wat bijgewerkt worden. Weer ging er een combinatie op tour en wel naar St. Pan- cras, een dorpje ongeveer 5 km ten noorden van Alkmaar, alwaar de vierde klasser Vrone als tegenstander zou fungeren. Het volgende elftal plus dames, reserves en leiders stapte om 9.30 uur in de bus: Doel: Van Heusden; achter: Fritz en T. Jansen; midden: Wenderhold, Schonerberg en Waldeck; voor: Rozeboom, Huis, Smit, W. Stoffelen, Blitz. Zoals in de bedoeling lag, is het een zeer gezellige dag ge worden. Begonnen werd met een rondvaart tussen de „Duizend Eilanden" en met de bezichtiging van de hopen doorgedraaide kool, hetgeen natuurlijk het nodige commentaar opleverde. Daar de wedstrijd pas om vier uur een aanvang zou nemen, werd volgens „goede Noordhollandse gewoonte", ons om circa twee uur enige hoeveelheden groenten, aardappelen, vlees en verdere lekkernijen toegediend, zodat een half uur voor de wedstrijd de spelers zich gevoelden of zij ieder ogenblik uit elkaar zouden springen. Niettemin verscheen een ieder ongeschonden op het veld en nadat onze aanvoerder een aandoenlijke speech had afgestoken en een vaantje had overhandigd, begon het spul. (Wordt vervolgd op de bijlage, voorkomende in dit orgaan)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 4