mÊÈÊÊiWÊtis» Reisbureau Maarse Kroon AJAX—H.H.C. Het was werkelijk mijn bedoeling geweest om naar het voet ballen te gaan kijken. Maar toen ik door de hekken ons veld betrad, las ik een bord met de aankondiging: ,,AjaxH.H.C., honkbal". Ja, wat doe je dan? Enfin, we hadden tijd genoeg en eerst wat gebabbeld met Siem Tump, koffie gedronken met mezelf, met Marius onze prijzenkast van voren en van achteren bekeken. Zo wist ik weer wat, want ik kom niet te dikwijls. Maar zoals gezegd, er werd gehonkbald. Dus nam ik me heilig voor tot 3 uur te gaan honkballen en de tweede helft te gaan voetballen. Daarom liep ik om ons Stadion heen naar de plank, die over de sloot lag. Volgens Frits de Bruyn ten minste, maar toen ik bij die plank kwam, moest ik helemaal omlopen, want er mocht niemand over. Orders! Nou, niets aan te doen, regel moet er zijn, zelfs bij een voetbalclub, dus dan maar omlopen. En daar zag ik het weer eens, honkbal! Hoe lang was het geleden, dat ik zelf het laatst gespeeld had? Ik zou er mijn jaargangen op na moeten slaan, maar zal het een twintig jaar toch wel wezen! Ze zagen er anders uit dan in onze tijd, de spelers. Leuk rood, allemaal. En allemaal hetzelfde ge kleed. Bij H.H.C. tenminste, bij ons mankeerde er weer wat aan! Daar hadden we toen ook al last van, zeker een club kwaal. Waarom het nodig is, begrijp ik niet goed. Maar we hebben honkbal gezien, dus laat ik nu niet zeuren over een paar kleinigheidjes. Van de hele ploeg kende ik één speler en omgekeerd was het ook zo. Maar gelukkig was Van Tuyl er, met rimpels van de zorg, later Jan Bartelsman en Jan Stam. Je ziet altijd wel iemand. Af en toe gevraagd, wie of die en wie of die was. En dan werd het een massa duidelijker. Per slot is het spel nog net als toen, alleen een Jan v. d. Heuvel stond er niet op de plaat. Maar toch kreeg hij ze uit en soms nog met 3-slag ook! Zijn manier van werpen vond ik nogal ingewikkeld. Er kwamen tenminste heel wat figuren aan te pas voor de bal over de plaat ging. Het had iets van dirigeren! Helemaal niet erg als er geen mensen op de honken stonden, maar wanneer het eerste honk bezet was, kreeg de tegen partij toch kansen genoeg. Want wanneer het hele repertoire van werpfiguren voltooid was, dan was de loper soms al hal verwege het tweede honk. Onze catcher moet een bliksem gelijk zijn wil zijn bal eerder op het tweede honk zijn dan de loper der tegenpartij. Nee, daar heb ik wat tegen, dat ligt me niet erg! Er wordt sneller geworpen zou ik zeggen, vooral van honk tot honk, dan vroeger. Ook het veldwerk is niet minder geworden. Maar er wordt zeker niet zo goed geslagen als, toen! Dit komt, zei men, omdat er harder geworpen wordt. Wel, dat geeft niets. Ik ben recht achter de scheidsrechter gaan staan. En werkelijk waren hét wel harde ballen, maar kaarsrecht. Er zat geen centimeter curve in. Er is echter wat anders. Als ik me goed herinner, dan wordt er pas goed en hard geslagen, als de eerste stand van de slagman zó is, dat beide voeten naast elkaar staan en bij de slag komt er pas ruimte tussen de voeten. Wanneer dan één der benen zich verplaatst, zal er ook veel meer kracht in de slag zitten. Maar niet met de benen wijd uiteen proberen te slaan! Ik heb dan ook geen enkele slagman gezien die begrip had hoe hij moest slaan. Wat me ook opviel was, dat ze soms zo'n eind van de plaat af stonden, waardoor je wel een gat in de lucht moet slaan. Verder mooie vangen gezien, goed veldwerk. En om nu te zeggen dat hier een kampioenscandidaat tegen een degradatie dito aan het spelen was, nee, dat verschil zag ik er niet in. Of het moest zijn, dat, als de spelers na een vangbal, soms de bal snel heen en weer speelden van de één naar de ander, dat dit bij H.H.C. niet zo stroef ging als bij ons. Die knapen hanteerden de bal losser, soepeler. Waren op dit punt veel zekerder. Inmiddels is er van mijn tweede helft voetbal niet veel terecht gekomen, omdat het toch wel zó spannend was, dat ik bleef kijken. Er is me toen nog iets anders opgevallen, wat ik erg ver velend vond. Het zal ons Bestuur toch wel bekend zijn, dat ons honkbal lelijk in aanmerking komt voor de tweede klasse, zonder degradatie-wedstrijden. Ik neem aan van wel. Nu wil ik niet kankeren, ook niet gaan vertellen dat ik geen enkele grootheid gezien heb, maar ik wil alleen schrij ven, wat ik zo opmerkte. De score was zó, 00, 01, 11, 12, 22. Dus nog al volop spanning. En dan is het allemachtig hin derlijk en kan ik me voorstellen dat het op de zenuwen ging werken van de spelers, toen, juist in die spanning, de half- time-muziek ging spelen. Is dit nodig? We zijn toch niet ver plicht voor het entree-geld voetbal èn muziek te geven? Ze kunnen best hun plasje doen zonder muziek! Waarom juist met zo'n belangrijke ontmoeting van onze honkbalploeg voor één keer geen muziek, ook niet aan het eind van de wedstrijd. Denk er eens aan bij de nog te spelen wedstrijden. Er is me nog iets opgevallen! Als u dit dan meeteen kunt veranderen, doet u daar de honkballers ook een groot genoe gen mee. Zoals ik reeds vertelde, moest ik een heel eind omlopen, omdat de plank over de sloot niet mocht worden uitgeschoven. Maar toen de voetbalwedstrijd was geëindigd, ging de plank wel de sloot over, met het gevolg, dat een paar honderd men sen er over heen gingen en overal om het veld gingen staan. Ook daar waar het hinderlijk was voor de spelers. Nee, van samenspel tussen ons voetbal en honkbal heb ik niet veel be merkt. Jammer! Een klein beetje samenwerking en dan verwed ik er nog wat om, dat onze honkballers eerste klassers blijven! Sterkte jongens. JOOP SMIT. Voor één- of meerdaagse VACANTIE-REIZEN Overtoom 477 bij de Zocherstraat - Tel. 85252

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 13