Dank je, Ajax Ik weet, dat men hier te lande zo graag doorgaat voor goede ama teurs, prachtig, maar zie het dan zover te krijgen, als hijvoorbeeld bij hockey, waar men geen entree heft. Nu is voetbal een kijkspel en aan gezien dit spel niet onder de warenwet valt, is het treurig wat men de mensen voor hun dikwijls zo moeizaam verdiende kwartjes durft voor te zetten. Dus beroepsspel? Laat ik hierop direct antwoorden: neen, duizend maal neen. Ons land is daarvoor te klein en slechts een paar vereni gingen zouden door het aantrekken van goede spelers stand kunnen houden. Bovendien laat een jongmens zich een vak kiezen en stel hem niet op 30-35 jarige leeftijd voor het probleem van beroeps- en werkloos. Gaat het echter om een zekere vergoeding dan ja, en wel direct. Ik behoor gelukkig niet tot die mensen, die een speler geen hand meer geven omdat hij door zijn voetbalkunde een extraatje verdiend. Waarom mag een schilder, een zanger, of een musicus wel een algemeen geacht mens zijn, als hij datgene, waarmede hij als amateur begint, later ten dienste maakt van zichzelf en van zijn gezin en waarom zou een voet baller, die tienduizenden een prettige ontspanning bezorgt, daarvoor geen kleine verlichting van zijn dagelijkse zorgen mogen verwerven? Waarom zou een hardwerkende jongen in het voetbalseizoen geen 20 of 30 gulden per week mogen ontvangen, waarmede hij zijn gezin kan steunen of misschien kan studeren om zich maatschappelijk op een hoger peil te brengen of misschien zelfs enige vrijheid verkrijgen om nog intensiever te trainen? Waarom is hij dan slecht en waarom is een zanger of een muzikant, die precies als hij zijn gaven gebruikt een prettige, gewaardeerde kerel? Volgens mij zal hij dan nog meer zijn best moeten doen om goed te spelen en zal de critiek van pers en toeschouwers meer tot hem spreken, omdat hij nu gelijk heeft, dat het niet billijk is een speler uit te rafelen, die het alleen maar voor zijn genoegen doet, precies als die kankerende mijnheer op de tribune. En dit alles zal het spelpeil zeker ten goede komen, en daarom gaat het allereerst! Of heb ik ongelijk en is dat hartroerende krantenartikel iedere Maandagochtend toch juist, U weet wel, dat gesprek met twee aan voerders. Als ik die twee captains zo hoor praten van „Neen, mijnheer, ik ben chauffeur of boekhouder, of magazijnbediende o.d. maar ik blijf amateur, ik leef volkomen gelukkig met mijn vrouw en 1, 2 of 3 kin deren, en ik zou niet graag zo diep zinken, dat ik mijn gezin een paar tientjes toe zou moeten stoppen, op een dergelijke onterende wijze verkregen." Als het zo is, dan buig ik deemoedig het hoofd en erken ik mijn ongelijk. Laten wij het bovenstaande dan maar besluiten met het mooie Amsterdamse gezegde: „Vergeet het maar." JAMES. Het is een rare wereld tegenwoordig. O, wist U dat al Maar wij doelen toch heus niet op de controverse Oost- West, met daartussen het neergelaten ijzeren brandgordijn, dat, zeer inconsequent, pas dan zal opgaan als de brand is uitgebroken. Wij menen, schrander als steeds had U het natuurlijk reeds begrepen ons eigen welvertrouwde en uiterst bescheiden voetbalwereldje. Ja, het IS een rare wereld. Want als Ajax, het grote en machtige Ajax, het Gouden Ajax met zijn 16 afdelings- en 8 landkampioenschapstitels, (mooi woord voor een kruis woordraadsel) verliest, ondanks betere techniek, zelfs vaak trots beter spel, dan geniet het publiek niet van dat goede Ajax-spel, dat van de 11 goals er „slechts" 5 en van de 5 goals er maar 2 voor zijn rekening neemt. Neen, op zijn best gnuift dan dat publiek, wanneer het althans deze, tot de tech nisch beste voetballers van Nederland behorende, Ajax-spelers niet hoont! Doch deze zelfde (gehoonde) Ajax-spelers, deze 10 veld- spelers, waarvan de club er, even tussen de zware kam pioenscompetitie door meer dan de helft, en vanzelfspre kend niet de minst goede, week in week uit afstaat aan het Nederlands elftal of andere Bondscombinaties; wij herhalen: „deze zelfde (verguisde) spelers" jubelt datzelfde publiek als zijn favorieten toe! Ja, het is een rare wereld tegenwoordig Als Ajax voor de 16e maal het afdelingskampioenschap be haalt en tegelijkertijd een gouden jubileum viert, dan heeft de Nederlandse pers geen superlatieven genoeg in haar lof voor een club, die wij citeren „haar successen niet be haalt door het spelen op de man, doch uitsluitend door prima techniek, hetgeen een prachtige propaganda betekent voor ons voetbal en de basis legt voor onze nationale ploeg". Deze zelfde pers juicht echter, ja juicht zonder enige uitzon dering enkele weken later, zowel bij de weergave voor de radio als in dag- en sportbladen, over Ajax' „échec" Wat zou, wij geven deze voorstelling van zaken uitslui tend veronderstellenderwijs deze zelfde pers zeggen, als, gedurende deze slopende (halfzomerse) kampioenscompetitie, waarin iedere tegenstander steeds weer extra geladen in het veld verschijnt om het machtige Ajax tot de laatste adem tocht de weg te versperren, deze Ajax-spelers er eens geen prijs op zouden stellen voor vertegenwoordigende elftallen uit te komen? Stel, dat deze jongens wat wij beslist niet van hen vergen zouden zeggen: „Mijn liefde voor mijn club gaat mij boven de persoonlijke eer van heel- of half-international". En als Ajax dan, als gevolg van deze „spelmatiging", het landskampioenschap zou behalen en naar onze mening zou onder die omstandigheden daar een heel grote kans op zijn wat zou deze pers (en het publiek) dan zeggen? Laat ons er maar niet aan denken Als Ajax straks geen landskampioen wordt, en daarop is meer kans dan op het omgekeerde, dan kan het met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid beweren, dat dit het gevolg is van het feit, dat het Nederlands elftal, met de K.C. en de T.C. incluis, in een impasse verkeerde, juist op het moment, dat de landscompetitie een aanvang nam! Sneu (of lekker?), dit hangt af van het standpunt, dat men in neemt voor die „grootsprekerige" onoverwinnelijke Marius, sinds Sulla's tijd niets verandert! die zijn mon delinge belofte de Gouden Plak te komen halen, vorig jaar het K.N.V.B.-bestuur gedaan, niet zal kunnen inlossen Ajax moest de Gouden Plak prijsgeven, omdat het de Oranjeploeg moest redden! Zo, het staat er. Arrogant, hè? En dat, terwijl er een heel grote kans is, dat de Ajax-uitverkorenen het Oranjeteam niet redden, omdat er nu eenmaal aan het menselijk uithoudings vermogen grenzen zijn gesteld; voetbalmoeheid noemt men dat, weet U wel? Overigens nemen wij deze vetgedrukte uit spraak „persoonlijk" voor onze rekening, derhalve buiten de verantwoordelijkheid van het Ajax-bestuur om. Opdat men niet opnieuw bewere, dat dit Ajax maar weer eens (on)be hoorlijk „kakkineus" is Dat zeggen wij dus. En wat zeggen pers en publiek Die zeggen natuurlijk: „Dank je Ajax voor je opoffering; wij vinden je de fijnste club van Nederland!" Dacht U dat? Wij denken het niet; dat pers en publiek dit zeggen, menen wij. Voor Marius de, voor het overige wat schrale, troost, dat 100 jaar geleden Neerlands grootste schrijver reeds oog had (als voor meer) voor dit soort dingen, toen hij de gevleugelde woorden sprak: „Publiek, ik veracht je met grote innigheid!" Wij durven er gerust aan toevoegen: „Zelfs al heb jij, Publiek, Ajax tot een grote club helpen maken" Geschreven op Zondag 14 Mei na LimburgiaAjax, en dus vóór: NederlandEngeland B. In „De Sportwereld" van 15 Mei schrijft Wil van Beveren (oud-Ajacied) in een artikel, getiteld: „Ned. elftal gekozen": „Heeft U er echter wel eens over nagedacht, welk een zwaar programma de Ajax-spelers (en dit geldt, zij het in mindere mate ook voor de Heerenveen-spelers) op het ogenblik af werken? Woensdag j.l. tegen Leeds United, gisteren tegen Limburgia. Woensdag a.s. tegen Engeland B. Zondag a.s. tegen Maurits en de daarop volgende Woensdag weer tegen Blauw Wit. Geen wonder, dat Ajax uitstel had gevraagd voor de wedstrijd tegen Limburgia. Het uitstel zou zeker zijn ge geven, (Jammer alleen, dat geen der bladen de moeite nam, dit er even bij te vermelden, toen men het berichtje gaf, dat de aanvraag om uitstel was afgewezen. Le M.) ware het niet, zo vervolgt de sympathieke verslaggever van „De Sportwereld" dat Ajax onmiddellijk na het beëindigen van de landscompetitie zo goed als zeker een trip naar Curagao gaat maken, waardoor de afwerking van de kampioenscom petitie in het gedrang zou komen. Ja, die ongelukkig gekozen „inhaaldagen" wreken zich wel. En dan te weten, dat in lan den als Engeland, Frankrijk en België met een veel groter aantal wedstrijden, de competitie al is afgelopen. Er wordt veel van onze amateurs gevraagd, amateurs, die voor hun ge noegen voetballen, maar wat graag (wij weten dit van de Ajax-spelers) eens een weekje vrijaf willen hebben." Tot zover Wil van Beveren, die dus wèl een open oog blijkt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 9