Bezoek van The County Modern Boys' School, Halesowen. De kampioenswedstrijden van Ajax II Bloemen Als je Jan Elzenga tegenkomt, dan hoor je altijd iets bij zonders. Begin Maart was het weer zover. „Hé, zeg, er komen een stel Engelse schooljongens bij ons op bezoek. Drie leiders en vijftien jongens. Ik heb het al voor elkaar. Een stuk of twaalf families, die zo welwillend zijn, de jongelui een dag of vijf in hun kring op te nemen. Bovendien een stuk of zes wagens ter beschikking voor een paar leuke trips. Het pro gramma krijg je wel van me en de rest regelen jullie zelf maar." Dat jullie sloeg natuurlijk op de Jeugdcommissie. En toen verdween Jan, de tovenaar, weer uit onze gezichtskring. Had alweer een ander probleem te pakken. Paastournooi bij voorbeeld. Enfin, om dan maar te starten: Maandagavond 3 April, stonden we, om precies te zijn 35 man (dames en heren) op het eerste perron van het Centraal Station, de honneurs waar te nemen. Over half tien kwam de „Hoek van Hollander" binnenstomen en ontdeed zich van een klein contin gent buitenlanders, waaronder onze, door zeeziekte enigszins uit het lood geslagen, jeugdige gasten. Een glas warme melk, of een kop koffie in het Restaurant van de Noord-Hollandse Tram, deed onze gasten een beetje op verhaal komen en kon de indeling plus het ge-how-do-you-do beginnen. Dat was rap bekeken. Even later deinden jeugdige Engelse voetballertjes in dure sleeën over het Amsterdamse asfalt, naar onbekende bestemming, om in de onderstaande families de Hollandse gastvrijheid te ondergaan. Mogen wij deze families even aan U voorstellen? Hier komen zij dan: J. Commandeur, F. Duk- ker, H. de Goede, L. de Groot, M. de Groot, A. Levendig, F. Looyen, W. Maarsen, G. J. Moes, Dr. W. H. E. Posthuma, A. F. Strikkers, J. J. Sweering, M. Volkers, W. F. Volkers. Laten we het maar meteen vertellen, de Engelsen hebben het bij genoemde families reusachtig gehad. Verwend tot en met, gewoonweg volgestopt. We zijn er natuurlijk niet bij ge weest, maar hebben er genoeg van gehoord. De leiders ge raakten er niet over uitgesproken, wat je als Ajacied natuurlijk goed doet en als je er dan nog bij verteld wordt, wat de Engelsen per week te consumeren krijgen (één ons boter, twee ons kaas, enfin, U kent het verhaal misschien wel) kijk, dan weet je toch maar heel zeker, dat ons cluppie, als het ergens voor staat, best voor de dag kan komen. Niemand zal er iets op tegen hebben, dat we voor genoemde Ajax- families dan maar eerst even een „three cheers" afsteken. Daar gaat ie dkn. Dank U! Willem Gupffert, onze rappe links buiten van jaren her, begon Dinsdagmorgen maar meteen met de partij „through the canals" te trippen. Het was „mar vellous", U weet wel, dat zijn van die Engelse uitdrukkingen. Des middags nam Wim gemakkelijk als je iemand met veel vrije tijd ter beschikking hebt de Engelse familie, uitgebreid met pleegouders en, niet te vergeten, Piet van Os, mee naar de Zoo. De heer Portielje leidde het gezelschap rond, een geste, die zeer op prijs werd gesteld en aan het bezoek van onze onvolprezen dierentuin bovendien een extra en tevens zeer leerzaam tintje gaf. Dat we na afloop de heer Portielje hartelijk hebben bedankt, behoeft natuurlijk geen betoog. Toch zit er aan zo'n rondleiding nog wel een enkel bezwaar vast. Als je zo midden tussen de kamelen staat en één van die bultige heerschappen krijgt de aanvechting je iets in je oor te fluisteren, loop je de kans en passant een mouw of een stuk van je jas kwijt te raken. Dat schijnt een soort kamelen- liefde (geen kalveren-) te zijn. Aan tabaksrook hebben ze de pé, dus mocht U soms een lastige kameel tegenkomen, steek dan vlot een pijp op. Woensdag in de namiddag kwamen de Engelse voetballertjes in het veld om hun krachten te meten met een combinatie van onze adspiranten. We hadden een te sterk elftal samengesteld en daardoor verloren de schoolboys kansloos met 40. Wat jammer was, maar het is nu eenmaal moeilijk een gelijkwaardig elftal samen te stellen, vooral als de leeftijden nagenoeg gelijk liggen. Bij de Engelsen zaten een paar heel aardige spelertjes. Vooral de rechtsbuiten, Alan Parsons, was een heel handige knaap, zijn bijnaam Stanley Matthews, zei al genoeg. Na afloop speechte Koolhaas, schonk de leiders een Ajax-asbak en de boys een vaantje. Ook kregen ze nog het Ajax-club-insigne, wat immer een begerenswaardig artikel is. Toen ging het gehele gezelschap, inclusief de aan wezige pleegouders, aan de ham and eggs. Het gezicht van David Partridge, een jongen met zo'n echt gijnig snuit, was een studie waard, toen daar een grote uitsmijter op z'n bord lag. Het gaf een kleine kijk op de hopeloze r wereld, waar in we leven. Een paar eieren met ham, deden een kinderzieltje juichen. Mr. A. Stott, één der leiders, onderstreepte het nog eens in z'n speech. Hij vertelde van zijn jongens, jongens uit de fabrieksstad Birmingham, geboren in 1935-1936, die, rekent U het zelf maar uit, hun jeugdjaren aan een tafel zaten en nog zitten, waar Sr. Schraalhans de pollepel hanteert. Waar een stuk chocolade op de plank ligt, waar je uitgerekend net niet bij kan. De pleegouders, we kunnen er niet dankbaar genoeg voor zijn, hebben het niet af laten weten. Toen de jongens 's Zaterdags naar huis vertrokken, waren ze bepakt en beladen. Donderdag, onder leiding van Gupffert, in beschikbaar ge stelde auto's, waarvoor van deze plaats alsnog onze hartelijke dank, naar de bloemententoonstelling „de Keukenhof" te Lisse. En route de bollenvelden bekeken, een etentje in Haar lem en toen naar Volendam. Kunt U ons volgen, wat betreft dankbare leiders en grote, verwonderde kinderogen? O.K.! Vrijdag de finale. Onder leiding van Wijting, Van Os, Koo- men en de ondergetekende, naar de diamantslijperij van de firma Asscher, waar de heer Lissauer het gezelschap ontving en interessante dingen vertelde over die glinsterende stenen en steentjes, waarvan U en wij er zoveel over de hand hebben. Of, ehToen werden we rondgeleid, ook al door een Ajacied. Zagen het zagen van de steentjes, het slijpen, hoor den over boord, tafeltjes in het midden etc. etc. Namen af scheid onder dankzegging en gingen de inwendige mens ver sterken. Een bus van Maarse Kroon bracht ons eerst naar het Waaggebouw, waar de Engelsen zich verbaasden over onze prijzenschat. Toen naar H.F.C. te Haarlem, voor de match tegen de H.F.C.-adspiranten, wat een aardig partijtje werd, door de schoolboys met 15 gewonnen. De captain der H.F.C.-adspiranten gaf een vlot speechje in de Engelse taal en een keurig vaantje in de blauw-witte kleuren weg. In het clubhuis van H.F.C. nog een napraatje plus een bottle Orange Juice, een paar speeches en ook dit deel van de tour zat er weer op. De laatste avond in Holland werd doorgebracht bij de pleegouders. Of het overal zo gegaan is, als bij Levendig thuis, waar Michael Tolly van Adriaans' nicht les in de Neder landse taal kreeg, vertelt de geschiedenis niet. Zaterdagmorgen stonden we weer met een man of veertig op het perron. Jan Looyen trad op als dirigent bij de Engelse afscheidsliedjes, Koolhaas sprak, Mr. Hood sprak, Mr. Attenborough dankte nogmaals voor alles wat pleegouders en onze club voor zijn jongens hadden gedaan, iedereen „shake-te hands" en toen vertrok een trein met een ploegje „cheerende" schoolboys, nagewuifd door een stel Ajacieden, dat zich van een heel goede kant had laten zien. Er zijn in ons voetbalwereldje van die aardige momenten, die om de haverklap te voorschijn komen, als in de gewone wereldlaten we er liever maar niet over praten. BROWN. 30 April: Go Ahead—Ajax; A.D.O.—G.V.A.V. 7 Mei: AjaxA.D.O.; M.V.V.Longa; Go Ahead G.V.A.V. 14 Mei: G.V.A.V.—M.V.V.Longa—Go Ahead. 18 Mei: LongaAjax; A.D.O.Go Ahead. 21 Mei: LongaA.D.O.M.V.V.—Ajax. 29 Mei: Ajax—G.V.A.V.; M.V.V.—A.D.O. 4 Juni: G.V.A.V.Longa. Clubgenoten, onze reserves vragen voor deze wedstrijden Uw aandacht. Komt in grote getale naar ons stadion. Onze jongens verdienen het en zijn vast besloten U een paar prettige uurtjes te bezorgen. Tot op de tribune dan! ontvangen ter gelegenheid van het behalen van het afdelings kampioenschap. Jack Jr. Boudri V.A.M.I. Blauw Wit S.V.V. A.F.C. de heer Verwoest de heer Bookelman D.W.S. E.D.O. H.B.S. Dames Goed de heer Hulscher de Volewiickers.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 9