H. REPKO Ons Paastournooi 1950 REGULIERSBREESTRAAT 24 - TELEF. 37324 EXCLUSIEVE HERENMODE Het organiseren van een dergelijk tournooi heeft momenteel héél wat voeten in aarde, maaren dit mag met gepaste trots toch wel eens gezegd worden, tegen het verzetten van een behoorlijke portie werk heeft ons Bestuur nog nooit opge zien. En wil men „Internationaal" ook mee blijven tellen, dan is het toch wel noodzakelijk dat men zo nu en dan ook als gastheer optreedt. Bovendien tellen de factoren als „verrui ming van blik", „het onderhouden van vriendschapsbandèn", „waardevolle contacten op sportgebied" en nog enkele van die kleinigheden, toch óók nog wel mee, zodat we maar zeggen willen, dat we hopen nog vele jaren op dezelfde wijze met ons Paastournooi door te zullen gaan. Dit jaar waren we zo gelukkig de verenigingen Lancashire, Karlstad en Frigg als deelnemers aan dit tournooi te kunnen begroeten en betreuren het natuurlijk alleen, dat de weergoden zich niets aantrokken van de vele schietgebedjes om méér zon en minder regen. Lancashire is te beschouwen als een Zwaluwen-ploeg, daar in dit district ruim 1000 clubs resideren. Hiervan maken zowel profs als amateurs deel uit, al zijn de amateurclubs natuurlijk verre in de meerderheid. Karlstads Boll- Idrotsclubb is een zéér sterke tweede klasser, en de wijze waarop wij in 1947 daar een lesje kregen we verloren toen met 62 droeg veel bij om deze club nu eens in Amsterdam in actie te willen zien. En onze prettige relaties met Frigg uit Oslo, dateren reeds van 1924, terwijl wij in 1947 daar óók op bezoek waren. Fijne en faire tegenstanders, die ons wel bijzonder charmant ontvingen, en nu eindelijk aan onze uitnodiging gehoor gaven om even naar Mokum over te wippen. En daar we trots zijn op onze mooie stad en onze gasten ook gaarne iets van mooi Holland laten zien, staan er diverse tripjes op ons programma, Volendam, rondvaart, Asser, bloembollen, Artis, tentoonstelling in de Waag, brouwerij van Heineken allemaal zaken, waarvan we bij voorbaat weten, dat ze inslaan. Natuurlijk zijn het wel drukke dagen, maar als we zelf op tour zijn, proberen we toch óók altijd zoveel mogelijk te zien, dus zetten wij op onze beurt ook ons beste beentje voor. De eerste dag kwamen LancashireKarlstad en Frigg Ajax in het veld. Over de eerste match valt niet zo héél veel te vertellen. Bij de Engelsen zagen we wel meer sterren in actie, maar de Zweden waren als team wel wat beter. Een paar eenvoudige kansen werden door de Zweedse centervoor om hals gebracht: de Engelsen waren hierin gelukkiger en wonnen tenslotte met 21. Walton en Collinge bij Lancashire bleken ware voetbal-virtuozen; bij de Zweden blonken de keeper, de rechtshalf en centervoor uit. De tweede wedstrijd bracht Frigg en Ajax tegenover elkaar. Een ongewoon gezicht was het, de keeper van Frigg in een lange broek in zijn doel te zien staan, en toen hij bovendien ook nog een hei-geel tokje opzette, was de boot op de jongens tribune helemaal aan. Na een fel offensief van een kwartier en waarin ons gehele elftal deelde, stonden we reeds met drie nul voor, alle drie kopballen, twee van Rinus en één van Van Dijk. Hierna kwam er een gietbui zonder einde, die ons veld in een modderpoel veranderde. En daar wij véél beter gleden dan de Noren, kort en lang spel afwisselden en af en toe niet vergaten ook met scherp te schieten, kwam het einde maar liefst met 80. Alles van de Noorse keeper zag zwart, tot zijn gele tokje toe. Ook Joop Stoffelen bleek een ware onder duiker en hij had er nog schik in ook, maar hoe die vrijer z'n brilleglazen schoon houdt, is me toch wel een raadsel. Hij heeft er bepaald spatborden aan, beweerde het officiële gedeelte. Frigg kan heus wel voetballen, hun balcontröle en positie spel houden ze te kort, ook het ongewoon gladde veld bracht hun in moeilijkheden. Natuurlijk hoopten we allemaal op beter weer voor de volgende dag, helaas, de Bilt seinde nog wat meer storm ennog veel meer regen. Paas-twee stond dus ook in het teken van de regenjas. Het eerste treffen tussen Frigg en Karlstad viel erg mee, of laten we liever zeggen, dat de Noren mee-, en de Zweden wat tegenvielen. De Noorse keeper had nu z'n lange pantalon geruild tegen een gewoon voetbalbroekje en stond nu ook zonder z'n gele tokje in het doel, wat echter niet verhinderde, dat hij twee houdbare ballen doorliet. Maar ondersteund door de luide aan moedigingen van het weinig talrijke publiek, begonnen de Noren fel van zich af te bijten. Hun samenspel werd vloeien der, het tempo nog wat opgevoerd, en als ze maar over een schutter beschikt hadden, zouden ze die onverdiende achter stand wel hebben ingehaald. De Zweedse achterhoede kreeg het wel hard te verduren, maar tot de rust behielden ze toch hun 20 voorsprong. Na de thee werd het Noorse offensief hardnekkig voortgezet en zowaar slaagde hun rechtsbinnen Hennum er in, met een prachtig en onhoudbaar schot te doelpunten. Het publiek be gon zich nu nog eens extra te roeren en hoopte op de gelijk maker. Dit lukte echter niet, ofschoon het af en toe maar een haar scheelde en met 21 voor Karlstad kwam het einde. Direct hierna kwamen Lancashire en Ajax in het veld. Veld is eigenlijk wel een beetje sterk uitgedrukt, want het was reeds modder en kledder in het kwadraat. Maar het tempo was adembenemend en we zagen prachtige staaltjes voetbal van twee kanten. Jammer was het, dat v. d. Pol twee steekjes liet vallen, die helaas evenzoveel doelpunten betekenden, maar ook het doelpunt, dat wij fabriceerden, was niet van hoge kwaliteit. Met een 21 achterstand gingen we rusten. Maar na het kopje „afternoon" hadden we nog een kleinig heid in reserve. Krist die wel buitengewoon in vorm was maakte al spoedig met een vèr schot gelijk, en de kogel van Brokmann stopte de keeper wèl, maar vèr achter de lijn. En hierna kregen we een vuurwerk, dat meestal alleen maar op Hartjesdag wordt, ontstoken. Wat een prachtig samenspel en wat een enorm enthousiasme. We vergaten de regen, de mod der en de kou, wat een genot, onze ploeg zó in actie te zien. Michels zorgde na een moord-rush met een geweldige kanjer voor nummer vier, en de vijfde was een doelpunt om zo in een zilver lijstje te zetten om voor het Ajax-nageslacht bewaard te blijven. „De overstapjes van Van Dijk" zullen we dit schil derij dan maar noemen, tweemaal veerde Ger elegant de hoogte in en de totaal uit positie gespeelde keeper, moest voor de op maat getrokken bal van Drager naar Brokmann capitu leren. Dat in dit hondenweer niemand er aan dacht om voor de afloop heen te gaan, is wel het beste bewijs dat er vooral na rust iets bijzonders door Ajax werd gepresteerd en we kunnen alleen maar hopen, dat deze stijgende lijn wordt geprolongeerd. Dat de Ajax-wasman zijn tarieven met 100% opsloeg na deze Pasen, dat verlies zullen we dan maar met gelatenheid dragen. Ons team alle hulde, ook invallers Looyen en Krist een extra pluim. Na afloop verenigden alle deelnemers zich bij Kras aan een diner, waar praeses Koolhaas weinig moeite had de stemming vér boven A.P. te brengen. De beide scheidsrechters Kareis en De Bruin werd dank gebracht voor hun uitnemende leiding, de prijzen werden uitgereikt en Ajax mocht van alle deelnemende clubs in verband met ons vijftigjarig feest, nog enige prachtige cadeaux in ontvangst nemen. Misschien dat U deze nog net in de Waag kunt gaan zien. J. S.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 25