T entoonstellin g De Watergraafsmeer en 50 jaren Ajax. 6 ver, moest R.C.H. de Racing wist er niets van deze, voor ons onaangename traditie, hoog houden. De Heemstede naren hadden in dit opzicht echter de wind bepaald tegen, daar Stoffelen en zijn kameraden beslist kampioen willen worden en zich practisch geen puntenverlies kunnen permitte ren. Zij vonden dan ook een Ajax tegenover zich, gebrand op de zege. En dat die zege dan ook werd behaald, lag niet aan uitstekend spel onzerzijds, doch hoofdzakelijk aan hard wer ken van de eerste- tot de laatste minuut. R.C.H., misschien geïnspireerd door het prachtige succes van 't Gooi, gooide het ook over die boeg en zo werd het een harde strijd om de bal, waarin de stormachtige wind een duchtig woord meesprak. Het publiek kreeg dus qua voetbal weinig, maar wat spannen de momenten betreft, veel waar voor zijn geld. Vooral het eerste gedeelte van de strijd, waarin Bruins ons de leiding bezorgde, R.C.H. gelijk maakte en de zeer actieve en uit stekend spelende Los voor ons tweede doelpunt zorgde. Na de rust kregen we de wind mee, een zeer belangrijke factor, en toen het Gé van Dijk gelukte, een fraai doelpunt te scoren, kwam de Ajax-victorie in zicht. Theo Brokmann, die de ge blesseerd geraakte Bruins inmiddels had vervangen, vierde zijn rentrée met een doelpunt en zaten we, weliswaar nog niet op rozen, maar toch aardig aan de veilige kant. R.C.H., met het oog op het gedrang in de onderste regionen, vocht man moedig door, bracht het nog tot een doelpunt, maar daarmede was dit voetbalverhaal uit. Een lastige klip was keurig om zeild en een oude traditie gebroken. Hoe er gespeeld werd? U hebt het al zo om en nabij gelezen. Allen hebben zeer hard gewerkt, de een was iets gelukkiger dan de ander, dus kunnen we, gezien het onaangename weer en het binnen halen van de punten, dik tevreden zijn. Nog twee wedstrijden thuis en nog twee matches uit. Vrienden, als het een beetje meeloopt, dan halen we het dit seizoen weer eens. Mogen we hopen BROWN. Een gouden jubileum! Vijftig jaren! In het leven van de mens een reeds eerbiedwaardige leeftijd, doch in het leven van Ajax een tijdperk van nog korte duur, waarop het jonge, tot rijpheid gekomen leven bloeit in volheid van willen en kun nen, van daadkracht en energie. In die vijftig jaren is geschiedenis gemaakt en het ge denkboek dat eerstdaags gaat verschijnen zal ongetwijfeld een deel der historie voor het voetlicht brengen. Doch ook een ge denkschrift is aan grenzen gebonden en daarom is het een goede gedachte van het Bestuur geweest om een plan te be ramen voor het houden van een tentoonstelling. De voorlopige opzet was documenten, foto's en prijzen uit eigen bezit te exposeren, doch weldra kwam het idee naar voren om de historie van Ajax te plaatsen in die van de Watergraafsmeer, het oord, waarmede Ajax in de loop der jaren is samengegroeid en dat zijn bekroning vond in het bouwen van een eigen stadion. Het Bestuur is er van overtuigd dat de leden en de duizen den bezoekers van de wedstrijden niet alleen belangstelling zullen tonen voor de Ajax-historie, doch ook voor de geschie denis en de topografie van de Watergraafsmeer. Bovendien komt hiermede tot stand een samengaan van sport en kunst, een suggestie, die onmiddellijk weerklank mocht vinden in kunstkringen. Bij het ter hand nemen van de organisatie der tentoonstel ling mocht van diverse zijden belangstelling en medewerking verkregen worden. Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben het Waaggebouw (Amsterdamsch Historisch Museum) op de Nieuwmarkt ter beschikking gesteld voor het houden der expositie, terwijl directies van musea en archieven, benevens tal van particulieren hun instemming hebben be tuigd door het beschikbaar stellen van schilderijen, tekeningen, foto's, archivalia en litteratuur. Voor velen zal het Waaggebouw een ontdekking zijn en opdat de a.s. bezoekers (sters) zich enigszins kunnen oriënte ren, volgen enkele gegevens betreffende het monumentale gebouw. In 1488 werd begonnen met de bouw van een stevige poort op de plaats waar de St. Antoniesdijk (de oude Zuiderzee wering) in een scherpe hoek de nieuwe singelgracht van 1480 Gezicht op de Waag. (thans Kloveniersburgwal en Gelderschekadekruiste. Bij het verleggen der grenzen van de stad in 1585 kwam de poort binnen de stad te liggen en verloor daarmede haar betekenis als bolwerk. In 1614 ontstond door demping van een gedeelte van de Kloveniersburgwal, de Nieuwmarkt, en daardoor ver kreeg het poortgebouw in 1617 een andere bestemming en werd herdoopt in Nieuwe of St. Antonieswaag. De nieuwe waag werd in 1618 geopend, er werden hoofdza kelijk zware ijzerstukken, ankers en geschut gewogen. De ruime bovenverdieping werd ingericht tot hoofdwacht van de schutterij en voor de chirurgijns, metselaars, schilders en sme den werden gildekamers ingericht. Van de verschillende gilden, die in het gebouw hun zetel gehad hebben, lieten slechts twee hun sporen tot op de huij dige dag achter, dat der chirurgijns en dat der metselaars. Tegen de wanden van koepel en enig overgebleven galerij vindt men nog de geschilderde wapens van de overluiden van het chirurgijnsgild sedert 1692, tezamen met die van vele profes soren in de ontleedkunde. De metselaars en steenhouwers heb ben verscheidene meesterproeven nagelaten, welke men in ver schillende vertrekken, portalen en trappen kan aanschouwen. Gedurende 1803 tot 1849 was het Waaggebouw aangewezen Metselaarseilde-kamer.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 6