VERHOOGT thans UW RANTSOEN met COKES! Brandstottenhandel Slechts 15 cent duurder per H.L. Burgers eU HagemaU Govert Flinckstraat 336 - Tel. 24613 - Amsterdam-Z. 5 zijn. Zetten wij onszelven buitenspel, dan hulde voor die rood- witte-broeders, die nooit de club zullen verlaten en te allen tijde voor Ajax op de bres staan. Zij waren het, die, ieder op eigen manier, bouwden aan de burcht, die daar, in de Meer, staat als getuigenis van onze saamhorigheid, grote kracht enals onze trots. Moge het ook andere clubs gegeven zijn, via de amateur-status, zulk een burcht te bouwen. Wij zullen het van harte toejuichen, en als zij ons dan op de technische wapenen sportieve strijd geven, zullen wij nog harder juichen. Over-me-lijk-voetbal kan ons gestolen worden en de man, die voor deze pot nog een passend deksel vindt is enige jaren geleden door zo'n wrange grappenmaker wer kelijk gepresteerd moest nooit meer op een voetbalveld toegelaten worden. Hij is werkelijk een gevaar voor onze sport. Nu wij er toch andere clubbladen bijgesleept hebben, is het wel eens interessant, een paar grepen uit die verenigings organen te doen. Wat denkt U hiervan? Clubblad Robur et Velocitas: ,,Zo flagrant in strijd met opvattingen van ridderlijke rivaliteit was de match tussen gastheer A.G.O.V.V. 6 en Robur 2, dat het verwonderlijk is, dat alle spelers, behalve die ene A.G.O.V.V.-er, die door de scheidsrechter van het veld gezonden werd, de wedstrijd uit speelden." Clubnieuws R.V.C., 's GravenhageNa een artikel geciteerd te hebben van een mijnheer, die zo gaarne zou willen zien, dat onze spelers, net als in België en Engeland, op een keihard bevroren veld gingen huppelen. „Neen, mijnheer, de gezond heid, ook van onze topspelers, is belangrijker dan een voetbal wedstrijdje. Maar ja, de „brullers" en „meebrullers" in het koor der beroepsvoetbal-propagandisten, denken meer aan hun portemonnaie. Wordt het geen tijd, deze heren de mond te snoeren en ze de toegang tot onze velden te weigeren?" (Ja, de hoogste tijd. Red. A.N.) Het Quick-blaadje, Nijmegen: „Naar onze mening is alle narigheid begonnen, toen ook Quick besmet werd met de „systeemziekte", het „moderne" voetbal, a tort et a travers gepropageerd door hen, die met het schrijven van geleerde (sic!) boeken en hoogdravende radiopraatjes aan voetbal een ander gezicht wilden geven. (Hebben zij helaas gedaan en dat is dan de winst waarop zij zoals zij dat zo vreselijk bescheiden „in alle bescheidenheid" zo gaarne zeggen enorm trots kunnen zijn. Red. A.N.) Met het uitgeven van deze boeken had men a gezegd en kon uiteraard b niet uitblijven. Het eenmaal ingenomen standpunt werd door dik en dun ver dedigd tegenover tegenstanders daarvan; dikwijls op een min der sportieve wijze en de macht van de pers en radio is wel zo groot, dat de meeste clubs zich inderdaad lieten overhalen. Met het bedroevende resultaat, dat na drie jaar systeem voetbal, het gehele Nederlandse voetbal in de put zit en een gezicht heeft gekregen, dat allesbehalve mooi genoemd kan worden." Emma Flitsen, Hoensbroek: In dit clubblad heeft men uit „De Volkskrant" het prachtige verhaal van Godfried Bomans „Arie Rekelbast" overgenomen en tevens een schrijven van Abe Lenstra aan de heer Bomans. De brief luidt: „Waarde heer Bomans, Neemt U me niet kwalijk, dat ik me zo maar tot U wend, als al Uw lezers dat deden, hadt U geen leven meer. Maai; ik heb, behalve Uw boeken „Buitelingen" en „Kopstukken" (vak boeken, dacht ik verkeerd) nu ook iets gelezen over mijn spelgenoot Arie Rekelbast. Nu vragen de mensen wel eens, of ik dat niet vervelend vind. Waarom zou ik? Nu U uit een potje inkt zulk een prachtig voetballer als Arie tovert, vind ik het nog veel moeilijker, een goed voetballer te zijn. Laat de mensen dus maar kletsen en lachen. Ik lach graag mee. Van Heerènvener tot Haarlemmer, Uw w.g.ABE LENSTRA. De N.A.C.-klok, Breda: In dit blad troffen wij een verhaal aan over een voorzitter van een kleine vereniging, die het zou toejuichen, als de grote clubs de beste spelers uit de kleine zouden weghalen. Moet U nog peultjes? Hiep, hiep, hoera, voor zo'n voorzitter. Wie zei dat ook weer: „Laat ons idealen stellen"? De mentaliteit in het Westen schijnt toch niet de juiste te zijn. Bij ons zouden ze zo'n voorzitter zo snel mogelijk het bos in sturen. Gelukkig maar! Dat was dan een kleine bloemlezing uit de clubblad-lectuur. Interessant, wat? Staat nog veel meer in en daarom raden wij U aan, als U in ons stadion-restaurant komt, eens rustig aan de leestafel te gaan zitten. Deze lectuur zal U best be vallen en is heel vaak een stuk interessanter, dan wat U in een z.g. gerenommeerd sportblad voorgezet krijgt. Kijk, een artikel van Joris v. d. Bergh is altijd de moeite van het lezen dubbel waard. En als deze „kei" het over de wielrensport heeft, dan proef je, al heb je nog nooit een wielerwedstrijd gezien, dat de vakman tot en met aan het woord is. Spreek je met de voorzitter van de wielerclub Olympia, de heer Van Steenbergen, over zijn sport, dan zie je, bij wijze van spreken, Arie van Vliet over de baan flitsen. Dan hoor je heel interes sante dingen om en over het wegrennen en je krijgt enig idee, wat er al zo moet gebeuren om een renner van reputatie te worden. Dat zijn dan vakmensen, die het woord hebben. En zo is het met de schaatssport (Dr. Ir. A. F. van der Scheer), schaken (Dr. Euwe, Lod. Prins), boksen (Bouwens), hockey (Hoven), enfin, noemt U maar op. En voetbal? Een stuk of wat „oude rotten" en het is gebeurd en de rest dat weten we nu zo langzamerhand wel. Jammer, maar waar. Onze clubgenoten, die opgeroepen zijn voor de Nederlands elftal-bijeenkomsten, gaan in een onderling partijtje met de mede-candidaten uitmaken, wie mee naar Engeland mag. Ver moedelijk zal de lijst Ajax-internationals wel weer uitgebreid worden. Succes, mannen. Dat onderlinge partijtje heeft inmiddels plaats gehad en circa 15000 liefhebbers voor het grootste gedeelte natuurlijk mensen met pensioen, want welke werkgever zegt nu tegen zijn employé; nou, jongen, ga jij vanmiddag maar naar Abe kijken, ik zal je werk wel overnemen? waren er getuigen van. Wij lazen het de volgende morgen toen we in de trein zaten en ons krantje openvouwden: „Heerenveen kreeg een schok" was het eerste wat wij met vette letters zagen staan. Nou, eerlijk gezegd, we vielen er niet van om, doen we met het oog op de huidige voetbalpolitiek allang niet meer ,maar we konden en dat doen we nog niettoen we het verhaal ge savoureerd hadden, niet juichen over de tactische zet op het voetbalbord. We hadden wel eens Drager, Lenstra, Roosen burg, Michels, Schrumpf, gezamenlijk in actie willen zien. In ieder geval kunnen Stoffelen, van der Hoeven en Potharst hun koffers pakken voor een reisje naar Engeland, waarmede wij onze clubgenoten natuurlijk van harte feliciteren. Houdt de Oranje- en Ajax-kleuren hoog, mannen! Good-luck! Michels, die door het ongeïnteresseerde spel van Abe Rinus onder vond totaal geen steun van de Fries zijn plaats in het nationale team verspeelde, gaat nu, o.a. in gezelschap van Drager en Van der Hart, naar België. Ook aan deze drie Ajacieden onze felicitaties en veel succes toegewenst. Onze club is op internationaal voetbalgebied weer aardig in trek, wat in feite niet zo verwonderlijk is. R.C.H.—Ajax 24. Misschien wist U het niet ,maar Zondag j.l. hebben onze jongens een streep gehaald door een oude traditie. Als er een oude traditie verdwijnt, impliceert dat vaak het verwerken van een brok weemoed. Over deze verloren gegane traditie behoeven we geen traan te plengen, ronduit gesproken, we konden haar missen als de boer, die hoog nodig naar de tandarts moet. Wat was namelijk het geval? Zolang we ons kunnen herinneren, hebben we de eerste uitwedstrijd tegen een pas gepromoveerde club verloren. Zeeburgia was de enige vereniging, die dat niet klaarspeelde, de uitslag werd toen 22, met pijn aan onze kant. En nu was het dan weer zo

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 5