VAN OS Kantoorboekhandel 4 Nog enkele weken, dan zitten we midden in de feestelijk heden. Dan vieren we ons vijftig-jarig bestaan en mogen we collega Jan Schoevaart geloven dat doen we natuurlijk onvoorwaardelijk nou, dan wordt het een knal-feest. Brengt Uw jacket of C. A.-tje maar vast naar „My valet from London". Er staat het één en ander op stapel. Dat er een revue komt, weet U allang, daarvoor leest U trouw het „Ajax- Nieuws", maar wat er op het toneel gebracht zal worden, weet U natuurlijk niet en wijook niet. Wordt dat even strikt geheim gehouden? Zelfs de Ajax-pers krijgt van het trio Boskamp, Jack Jr., Schoevaart, off-side" toe gefloten en we hadden zo graag eens even naar de revue-girls, pardon, naar het mannenkoor gekeken en geluisterd. Dat moet ge weldig wezen. Een repertoire, U weet wel, van een-lach-om, of is het, in-de-mond en een traan-in-je-oog. Drie avonden neemt dit stuk levend geworden Ajax-geschiedenis in beslag. Onze familie is zo groot dat U, houdt U er even rekening mee, maar één keer moogt komen. En, alweer zijn we de spreek trompet van Schoevaart, U wilt beslist een reprise beleven. Gaat absoluut niet, daar onze actrices en acteurs elders ver bintenissen hebben. Een gedeelte van de laatste categorie moet zwaar trainen minstens éénmaal in de week schrikt U vooral niet, voorstanders van iedere jongen met voetbal neigingen, iedere dag naar het voetbalveld (even hartelijk lachen, of moeten we huilen) om een goed plaatsje op de rang lijst te veroveren je kunt nu eenmaal niet als je een halve eeuw oud bent, onderaan bengelen en de andere categorie, ja, dat zijn onze zaken niet. Over trainen gesproken. Als U straks in de zaal zit, wilt U dan even bedenken, dat de dames en heren, die U over het toneel ziet zweven, zo ongeveer 'een half jaar lang, tweemaal in de week, weer of geen weer, van heinde en verre naar ons stadion trokken om te oefenen. Zeghé, over clubliefde gesproken! En dat, om slechts voor drie avonden amateur-revue-ster te spelen. Wat de ver dere plannen zijn? Daarop kunnen wij, op het moment, dat wij deze letteren aan het papier toevertrouwen, nog geen concreet antwoord geven. Wel werd ons iets toegefluisterd over een feestvergadering, zoiets als een oudejaarsavond, met als één der punten, het uitreiken van ons jubileumboek. Over dat boek kunnen we iets meer vertellen, daar weten wij uiteraard alles van. Spreken is echter nog steeds zilver en zwijgen, een artikel, waar de Nederlandse Bank, volgens horen zeggen, niet zo erg dik meer in moet zitten. Dus hebt U nog even geduld met Uw critiek. Wel willen wij U verklappen, dat huize Desmit, zeker een jaar lang, in het teken van ons jubileumboek heeft gestaan. Als wij er kwamen nooit hebben wij de Bfederodestraat zo gefrequenteerd, als de laat ste tijd lag de tafel vol Ajax-foto's en rood-witte paperas sen. Hoe Dolf in dit papieren-labyrinth immer de weg wist te vinden, zal ons altijd een raadsel blijven. We hebben het al meer geschreven; wat Dolf doet, doet hij goed, dus U kunt wel op Uw vingers natellen, dat het geen reuze-sof wordt. Wel, en dit willen wij extra „beklemtonen", staan er drie namen vermeld als de samenstellers, maar de speerpunt wijst kaarsrecht naar de man in de Brederodestraat. Zo, folks, dat weet jullie dus precies. En wat er dan verder op het programma staat? Alleen het slot is ons bekend. De avond van de „Bordjes-club". Tjerk de Munnik loopt het vuur uit z'n sloffen om ons eerste lustrum een daverende bijeenkomst te doen worden. Er schijnen plan nen te zijn een paar „nestorianen" (nieuwe spelling) van de pers uit te nodigen en nog een stuk of zo van die echte „oude-jongens", die met voetbal in rood-wit verband, van doen gehad hebben. Ook vernamen wij, dat niemand van de honderd vijf en twintig bordjes-club-leden, ja, werkelijk, 125 Ajacieden zijn al minstens 25 jaar lid (16 al 40 jaar) van onze club, die avond zijn schoonmoeder op bezoek krijgt, of een werkje te doen heeft, dat beslist niet kan wachten. Alle leden, niemand uitgezonderd, zijn dus present. Sterker, ze willen die avond voor geen geld missen. Zeventig leden gaven reeds bericht van deelname en hebben het verschuldigde bedrag 8.50) bij penningmeester De Munnik gestort. Het succes is dus bij voorbaat verzekerd en als allen hun lollige bui meebrengen, het comité zorgt voor een stel geinige jongens met een harmonica, jammerhout en muziekkist, dan behoeft er niet eens goudvissen-nat op tafel te komen. Gek eigenlijk, als we zo over die „Bordjes-club" zitten te „typewriteren" (alweer nieuwe spelling) en we denken dan zo ineens aan clubs, in wier clubbladen we steeds lezen: wij zijn wel naar lagere regionen afgezakt, maar houden de amateur-status hoog, dan begint er iets te kriebelen. We nemen zo ongeveer dertig jaren actief aan het Ajax-leven deel, zaten en zitten in diverse commissies, weten heel zeker, dat wij onze ogen niet in ons zak hebben en weten nog zekerder, dat er niets aan de Ajax-amateur-status mankeert. Integendeel. Een voetballer, die de juniorleeftijd reeds is gepasseerd, kan niet of heel moeilijk bij ons terecht. Wordt hij wel aangenomen, dan zal hij op de eerste plaats een behoorlijk mens en een heel goede voetballer moeten zijn. Zo niet, dan blijft de Ajax-poort voor hem gesloten en blijkt, als hij wèl wordt aangenomen, dat wij ons in hem hebben vergist, dan verdwijnt hij weer in no time. Voor een adspirant en voor een junior (niet eens altijd) is bij ons plaats, mitshij qua mentaliteit en qua voetbal capaciteiten in ons kader past. Helaas zijn er niet veel, die aan de tweede eis voldoen en als wij er dan nog bijvertellen - hebben wij al eens eerder gedaan dat van de ca. 250 can- didaten, die zich jaarlijks bij ons aanmelden, er hooguit 20 of 25 worden aangenomen, weet U zo ongeveer, waarom onze club nooit naar lagere regionen, zonder in het gedrang te komen met de amateur-status, is afgezakt. Wij zijn dat ook helemaal niet van plan en iedere club, die deze gezonde op vattingen huldigt, bovendien zorgt, dat de leiding en opleiding der spelers in handen zit van een uitstekend trainer en goede oud-spelers, waarboven een kundig bestuur, hoeft niet naar lagere regionen af te zakken. Zorg op de eerste plaats voor een goede trainer, die op het veld de spelers de knepen van het vak, dus balcontröle, koppen, positiespel, dribbelen, goed plaatsen van de bal, leert. Houdt de man, die met een voetbal boekje zwaait en over het „magische vierkant" heeft men zich dat woord wel eens goed gerealiseerd? klungelt, zo ver mogelijk weg. Prent de spelers goed in, dat voetbal met hardheid niets, maar dan ook totaal niets te maken heeft een gezonde jongen, die éénmaal in de week serieus traint, niet rookt en op tijd naar bed gaat, speelt op z'n sloffen een wedstrijd uit en alleen voldoening schenkt, indien het ge speeld wordt zonder inspanning tot het uiterste, met elegance, met raffinement, met eerbied voor de tegenstander en, zoals de Engelsen zeggen, met „brains". Als alle clubs aan deze punten met volle overgave aandacht besteden, het systemen- gewauwel vandaag aan de dag overboord gooien een goed voetballer speelt alle systemen dan kan het niet anders, of binnen enkele jaren wordt er over de gehele linie stukken beter gespeeld. Het Nederlands elftal zelfs nu kan er een zeer behoorlijk team, maar zeker niet met Abe op de vleugel samengesteld worden, behoeft dan voor geen enkele buiten landse combinatie op zij te gaan. En de clubs, die hun zon-der- glorie zagen ondergaan, kunnen dan in hun clubbladen pret tiger geluiden laten horen. Laten wij het hopen, èn voor de redacties, èn voor het Nederlandse voetbal. Zo, dit is uit onze machine, werd ons ingegeven door 125 rood-witte-lingen, die over zoveel clubliefde beschikken, dat zij meer dan vijf en twintig jaren lid van ons, een tikkeltje beroemd tot ver over de grens en een tikkeltje benijd (hindert niet), Ajax Waarom zult U zoeken naar een adres? heeft alles voor Uw kantoor Weteringschans 223 - Telef. 31842 - Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 4