Afdrukken van indrukken. Cricket. Ons Ajax-clublied en een schlager uit de Ajax-revue op de gramofoonplaat vastgelegd. Halve eeuwfeest A.F.C. „AJAX". Ajax-varia. Jubilea. 12 Dorp op de Veluwe, Sprokkelmaand 1950. Sud-Americana. Dit jaar, a.s. winter, zal in Brasil worden duidelijk gemaakt, dat de Zuid-Amerikanen de leermeesters in voetbal zijn geworden. De suppre- matie van hei oude werelddeel is uit. In 19461947 heb ik nog een tiental clubs, in Argentinië, Chili, Uruguay en in Brazilië, aan het werk gezien en toen heb ik daarover reeds mijn mening gezegd. Ik ben geen voetbal-expert, noch waag ik me aan andere gezichtenvan voetbal; ik geloof evenmin aan de nonsens van voorgekauwde systemen door knappe theoretici en would-be nieuwlichters, doch ik weet één ding heel zeker: in Zuid-Amerika wordt nog gevoetbald en in Zuid- Amerika is de aanval no. 1. Het misselijke spel in onze competities, met soms acht man in de verdediging, alléén maar om het spel af te breken, dat hele gedoe van stopperen en knoeien, kortom het halve werk, dat fundeert in de totaal- defensieve methode, heeft de hele voetballerij bij de kenners in dis- crediet gebracht. Hoe zouden we indien Lourenqo uit Buenos Aires werkelijk eens in de Stadion-tent van v. Bessem had kunnen demon streren wat voetbal is hoe zouden we in de hoek gedrongen zijn! Laten we maar blij zijn, dat het deviezen-potje niet klopte. Het tempo van Zuid-Amerika is té gek voor ons Hollandse voetbal, op dit tijd stip. Er is niet één klasse verschil, doch minstens twee. Hoven. Sport-journalisten zijn er tegenwoordig bij vloten! En daarom is het lezen van sportbladen en spor tv er slagen een tamelijk eentonig gedoe. Het blijft alles bij de oppervlakte. Weinig stijlgevoel. Alles cliché-werk. Maar er zijn uitzonderingen en de oude garde is (gelukkig) nog niet uitgestorven. Van overgave vanzelfsprekend geen kwestie! Tot die oude garde behoort de heer Hoven. Nieuws dringt tot ons dorp gewoonlijk met vertraging door en nu vind ik het jammer, dat ik de heer Hoven eerst nu alsnog kan compli menteren. Beter laat dan nooit. Ik wenste wel, dat onze sportjournalistiek, die bitter weinig wer kelijke schrijvers telt, meer gardisten telde van het niveau van de heer Hoven, 'n Vrome wens? Hoe dit alles zij: onze hartelijke wens, dat de heer Hoven nog vele jaren in ons midden moge zijn! Nieuwe competitie-indeling. Het eerste winstpunt is de afschaffing van de o.i. immorele degra datie-wedstrijden. Mensen met common-sense hebben al lang hiervoor gestreden. Maar het beruchte egoisme van de eerste-klasse-clubs, die in de degradatie nog een laatste strohalm zagen, heeft de zaak tegen gehouden. De spreiding van de districten of regionale gebieden is m.i. een donker punt. De reizerij wordt er kostbaar door en meer tijdrovend. Bovendien is de vraag, of b.v. het (slechte) spelpeil in het Oosten erg dienstbaar zal blijken te zijn aan de grote illusie van de K.N.V.B.: verbetering van het spel-niveau! Vijftien clubs om te beginnen! Per groep! Rijp en groen door elkaar! Alles in de mixer! Grote stad en kleine provincieplaats West en Noord, of West en Zuid! 't Is weer eens wat nieuws (moeten we toegeven) maar of het iets zal uithalen? We geloven er niets van. D. K. Nu de ergste koude blijkbaar voorbij is, begint cricket lang zamerhand weer de aandacht te vragen. Aarzelend worden de cricketspullen voor de dag gehaald en critisch bekeken of zij het a.s. seizoen nog mee kunnen. Het voorjaar zit in de lucht en wij verheugen ons reeds, binnen enkele maanden weer ons cricketspel te mogen spelen. Gaarne zou ik dan ook speciaal de jeugd met ons spel wil len laten kennismaken, te beginnen met de leeftijd van 12 jaar, en zij, die hiervoor gevoelen, verzoek ik, mij dit te laten weten. Bij voldoende deelname zouden wij met een elftal aan de jeugdcompetitie kunnen deelnemen. Ook ouderen, die nog niet op de hoogte zijn met cricket, gelieven zich tot mij te wenden en ik twijfel er niet aan, of zij zullen zich tot ons edele spel aangetrokken gevoelen. Nu nog een belangrijk bericht voor onze cricketers. Zoals U weet, wordt er op 19 Maart een défilé gehouden in ons stadion, waaraan wij natuurlijk meedoen. Zorgt nu reeds, dat Uw kleding, schoenen enz. prima in orde zijn, want wij moeten een onberispelijke indruk maken. Mag ik er dus bij U op aan dringen, dat alles in orde komt? F. DUKKER, Maasstraat 192, A'dam-Z., telefoon 28688. Na elke overwinning van onze bijna 50-jarige club, voelt elke rechtgeaarde Ajacied zich in een opperbeste stemming en, thuisgekomen, kan hij dan zo echt de behoefte voelen om anderen in zijn vreugde te doen delen. Hoe zou dat beter kunnen dan door het luisteren naar en het meezingen met ons aller clublied. Het is dus heel begrijpelijk, dat mij geregeld vragen be reiken, of het Ajax-lied niet op gramofoonplaten verkrijgbaar is, temeer, daar sommigen zich herinneren, dat dit vroeger wel het geval was. Inderdaad bestond er vroeger een opname op het merk „Telefunken", maar deze is nu natuurlijk verouderd en trouwens ook niet meer verkrijgbaar. Gelukkig heb ik het „Accordeola-Orkest" o.l.v. Jan Gorris- sen, met zang van Max van Praag, bereid gevonden een nieuwe opname te maken. In verband met de reeds bestaande vraag en ja, ik durf het haast niet uitspreken, maar vooruit maar, het te verwachten kampioenschap, mag zeker worden voorspeld, dat hiervoor een flinke belangstelling zal bestaan. Maargezien een dergelijke opname geheel buiten het kader van de normale productie valt, kan slechts éénmaal een aantal platen worden gefabriceerd en het is daarom nood zakelijk, zo nauwkeurig mogelijk te weten, hoeveel platen er nodig zullen zijn. Ajacieden-gramofoonbezitters, laat mij dus spoedig weten, of U straks zo'n plaat wilt hebben en laten anderen er ook maar vast één reserveren, want misschien krijgen ze nog eens gramofoon of pick-up en dan is dit toch een plaat, die het eerst aan de beurt komt. De prijs bedraagt 4.50, terwijl aan de keerzijde wordt geperst één der grootste schlagers uit onze Ajax-revue, door niemand minder gezongen dan Truce Speyk en Johan Bos kamp, eveneens met orkestbegeleiding van „Accordeola". Levering is in ieder geval vanaf 18 Maart a.s. Mag ik van de liefhebbers even een berichtje aan mijn adres? Bij voorbaat mijn dank. JAAP VAN PRAAG, p.a. His Master's Voice, Spui 6, A'dam, tel. 35614. Het einde der inzameling onder de werkende leden en dona teurs nadert en de prijzenkast moet besteld worden. Daarom stellen wij nog de gelegenheid open, en wel op 19 Februari wedstrijd AjaxD.W.S. in de benedenzaal van ons stadion, om een gave te offeren. De ondergetekende zal daar zitting houden vanaf 12 uur. Het comité, W. F. EGEMAN, voorzitter. Ons lid, Jan de Graaf, is vorige week geheel hersteld uit een Sanatorium ontslagen en zal één dezer dagen zijn werkzaam heden bij de Rijkspolitie hervatten. Namens Ajax roepen wij Jan een hartelijk welkom toe en hopen hem weer spoedig in ons stadion aan te treffen. De voetbalvereniging Swift" vierde dezer dagen haar 40- jarig bestaan. Onze hartelijke gelukwensen. De A.V.V. A.S.R. bestond 11 Februari 25 jaar. Onze har telijke gelukwensen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 12