KiinstGeBitTën Een Argentijn zag Hollands voetbal. Zwaluwen-Amsterdams elftal 0—4. Café VERWOEST Weesperzijde 8 - Telef. 56339 Door bemiddeling van ons lid van verdienste, de heer C. E. de Vlieger, ontvingen wij een Argentijnse visie op het Hol landse voetbal, die wij onze lezers gaarne voorleggen. Op verzoek van de schrijver, laten wij zijn naam achterwege, waarmede U, geachte lezer, naar wij vertrouwen, wel genoegen zult nemen. Onze gast in het ,,Ajax-Nieuws" schrijft dan als volgt: „Waarde vriend, Ingevolge je verzoek, mijn mening te horen wat betreft het Nederlandse voetbal, geef ik je in dit schrijven mijn indrukken en conclusies, van de wedstrijden, die ik in Amsterdam en Rotterdam zag. Bij voorbaat echter de waarschuwing, dat ik, als oud-speler en lid van de le klasser „Rio de la Plata" te Buenos Aires, het spel anders bekijk dan de Nederlanders. Gezien de goede naam, die Nederland op voetbalgebied bij ons heeft, is het spel mij zeer tegengevallen. HollandBelgiëgebreken volgens mijvoorhoede niet snel genoeg, vijf spelers, die elk een andere speelmethode er op na houden en elkander niet of niet willen begrijpen. Namen wil ik niet noemen, maar er zijn spelers bij, die de bal als een persoonlijk bezit beschouwen en hem dus veel te lang bij zich houden. Dit voorkwam goed positie-spel en als de bal dan eindelijk toch voor de „goalen" was aangeland, had het geen doel meer, daar de tegenspelers het geval allang hadden be keken. Dat maakt zelfs de beste spelers van het elftal op de duur moedeloos en onverschillig. Enfin, een heel slechte wed strijd, die mij, als gringo" (buitenlander) van de Nederlanders al heel zwaar tegenviel. Als er werkelijk, zoals jij me vertelde, beter materiaal aan wezig is, dan moeten jullieWat de Argentijn verder schreef, lijkt ons maar beter, hier niet te vertellen. AjaxS.V.V. Behoorlijk snel, goed op elkaar ingespeeld, maar de voorhoede van Ajax voor het doel der tegenpartij geen spelers meer, doch demonstranten, die voor hun plezier of voor de tribune, een „show" geven. Het leek meerdere malen, wanneer een doelpunt niet te missen was, of de spelers aan een billard-tafel stonden en „series a la Americana" wil den maken. Gelukkig voor Ajax, was de tegenpartij niet „suficiento-hambriento" (geen doelpuntenhonger) om te win nen, of beter, niet bekwaam genoeg om Ajax een andere speelvorm op te leggen, zodat deze club rustig kon blijven schoolmeesteren. De twee wedstrijden, die ik in Rotterdam zag en hier in Holland „eerste klasse" genoemd, waren voor mij niet meer dan tweede klasse Zuid-Amerikaans voetbal. Conclusie. Wel clubverband, maar te weinig nationaal ver band. Te weinig oefening van de nationale ploeg en vele spelers een beetje „testas rudas" (harde-, of beter koppige koppen) en niet altijd de wil om te winnen. Blijkbaar niet voldoende animo om „sudarse" (te zweten), hetgeen bij amateurs veel voorkomt. Zij denken heel dikwijls „no vale la pena" (het sop is de kool niet waard). Dit is mijn mening; ik hoop, dat je niet boos bent om mijn niet bepaald vriendelijke woorden inzake Hollands voetbal, maar wij beide zijn genoeg sportsmen, om te weten, dat een zeker chauvinisme me vreemd is. Tot dusverre voldoet het Schiedamse vocht mij beter dan de Nederlandse (voetbal-) benen." Daar kunnen wij het mee doen, zouden wij zo zeggen. Aan de heer De Vlieger onze dank voor zijn medewerking. BROWN. De supporters van Ajax die vindt U beslist na afloop van de wedstrijd bij Verwoest voor de kist. Rembrandtsplein 16 - Telef. 33423 - Amsterdam-C. Toen we Zaterdagmiddag 5 November 1949, ons hoofd stedelijke team in actie zagen tegen het Brusselse dito, konden we reeds constateren, dat er van het Amsterdamse elftal grote kracht uitging. En nu ditmaal een sterk Zwaluwen-team als tegenpartij fungeerde, werd onze eerste indruk nog eens stevig bevestigd. Het opnemen van Lakenberg als linksbinnen, bleek een geduchte versterking, maar ook het meespelen van Stoffelen op zijn eigen plaats droeg véél bij tot nog grotere gaafheid van onze hoofdstedelijke ploeg. Voor een uitverkocht Ajax-huis stelden de volgende elftallen zich op: Zwaluwen. Hagenaar Bakers Mertens Biesbroeck v. Tuyl De Kubber Moddejonge Schaap Brandsma Lenstra Groeneveld v. d. Ruit Lakenberg Meyer Michels Drager Stoffelen v. d. Hart v. d. Hoeven Boonkamp Potharst v. Raalte Amsterdams elftal. Al dadelijk blijkt, dat Us Abe, geflankeerd door deze Zwa luwen, ook op zijn meest geëigende plaats niet of misschien niet meer die kracht ontwikkelt, die men hem toedenkt. Zeker, het blijft nog een genot, hem het bruine monster met zo'n simpele teen-beweging te zien dirigeren, maar de weinige malen, dat hij bijvoorbeeld een kans kreeg om zélf te scoren, verzuimde hij dit en v. d. Hoeven èn v. d. Hart waren hem bijna steeds te vlug af. Ook Brandsma, op de Noordelijke velden de schrik van alle vijandelijke doelverdedigers, liet hier véél van zijn glans vallen, al vielen zijn ijver en goede wil natuurlijk te loven. Ook onze middenlinie was trouwens be duidend intelligenter dan die der Zwaluwen, ook al speelde £un spil, Van Tuyl, een prachtige en beheerste partij voetbal. Vooral zijn kopwerk viel bijzonder op. Werkelijke sterren waren er overigens bij de kwikstaartjes niet te ontdekken, al kon rechtsbuiten Moddejonge heus wel voetballen. Vooral zijn voorzetten zijn nog lang niet op maat, maar zijn veldspel en balcontröle mogen er waarachtig wel zijn. Keeper Hagenaar had het bijzonder zwaar en dat er maar zo weinig voltreffers vielen te noteren, moet als een creditpost voor zijn vele goede saves worden beschouwd. In onze voorhoede schitterden Drager en Michels, maar ook v. d. Ruit, Lakenberg en Meyer verdienen zeker een pluim voor het heilige willen, dat ze aan de dag legden, en in ieder geval was de hoofdstedelijke voorhoede héél wat gevaarlijker dan die der Zwaluwen, die Van Raalte niet voor moeilijke problemen stelde. Na ongeveer een half uur spelen scoorde Meyer door een prachtige pass van Van der Hoeven, welke laatste er wel bijzonder in was. Meyer mag dan geen groot voetballer zijn en maar één been tot zijn beschikking hebben, hij blijft toch altijd gevaarlijk en hij werd nu zó goed gevoed, dat hij gerust nog wel eens een kansje kon missen ook. Maar toen drie minuten later Michels met scherp laadde en afdrukte ook, zagen we pas werkelijke schietkunst, en Lakenberg en Drager moeten we als de spelers noemen, die Rinus hiervoor in de gelegenheid stelden. Vooral Drager speelde een pracht partijtje voetbal en het gemak en elegance, waarmede hij opereerde, waren een lust voor het voetbal-oog. Met 20 in het voordeel der Mokummers ging de rust in. Reparaties in l/2 uur

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1950 | | pagina 9