VAN OS Kantoorboekhandel 4 Fransman, Belg of Italiaan zijn. Neen, opwekkend zijn die verhalen bepaald niet. Punt 3. De liefhebberij en clubliefde van zovelen. Alle clubs in ons kikkerlandje hebben, evenals onze ver eniging, tal van oud-spelers, die hun kennis van het spel en liefde voor de club trachten over te brengen op de jonge garde en niet tegen moeite of werk opzien, zich voor hun club verdienstelijk te maken. Zij vechten in de beste beteke nis van het woord nog steeds voor hun kleuren, en vormen een erelegioen van onschatbare waarde. Zondag aan Zondag trekken zij er op uit, weer of geen weer, naar verre velden in de polder, ergens onder de rook der stad ,of waar die zich ook mogen bevinden. Zij gaan, zoals zij jaren zijn gegaan en nog jaren zullen gaan, met de jeugd naar de groene velden om haar te leiden en te helpen bij het beoefenen van onze mooie voetbalsport. Zij doen dit zonder ophef, zonder enige bijbedoeling, zonder enig materialistisch gewin, en dus geheel pro deo. Louter en alleen uit liefde voor de jeugd, lou ter en alleen uit liefde voor hun club. Iedere Zondag, bijna het gehele jaar door, dragen zij een steentje bij, om de jeugd in goede banen te leiden, om mede te helpen aan de karakter vorming van de jongens, die hen worden toevertrouwd. Vele avonden in de week zijn zij te vinden te midden van hun jon gens, öf op de voetbalvelden, óf in de trainingslokalen. Voet- baliievend Nederland heeft aan de verenigingen, of liever, aan de bestuurderen en commissieleden der clubs veel, heel veel te danken. De voorstanders van prof-voetbal schijnen niet te begrijpen, wat het zou betekenen, als ook in ons land „be taald-voetbal" werd ingevoerd. Misschien begrijpen zij het wel, maar laten de consequenties, die onherroepelijk het ge volg van hun drijven zouden zijn, deze „vrienden" van onze sport, onberoerd. Eén ding staat echter onomstotelijk vast; de hiervoren geschetste voorvechters zullen, bij invoering van beroeps-voetbal, zonder bedenken het bijltje er bij neer gooien. Punt 4. Het lot dat een land treft, als er enige „sterren" door het buitenland worden gekocht. Het is wel een ramp als er enige „sterren" door het bui tenland worden gecharterd. Interlandwedstrijden kunnen we wel afschaffen, want het is in de toekomst zeker niet on mogelijk, dat enige „internationals" der tegenpartij per abuis ons volkslied gaan meeneuriën. Dat zou natuurlijk geen stijl zijn. Mochten deze matches toch nog doorgang vinden, dan zou er misschien één lichtpuntje zijn, n.l., dat U en ik ook eens een kaartje kunnen kopen, hetgeen dan de winst is, die wij kunnen toucheren, aangenomen, dat de prijs binnen ons bereik ligt, waarvan wij nog niet zo geheel zeker zijn. Hoe het echter ook zij, als de zegeningen van prof-voetbal ons deel worden, ligt het voor de hand, dat geen enkele „Neder1 landse-voetbal-ster" meer over de grenzen trekt. Die hebben dan maling aan de verleidelijkste buitenlandse aanbiedingen, want „eigen haard is goud waard". Of zouden onze „sterren" niet zo sterk in hun voetbalschoenen staan? Onze voetbalbond, onze Kon. Ned. Voetbal Bond, bestond een dezer dagen zestig jaar. Zestig lange jaren hebben dui zenden voetballers gevaren onder de amateuristische vlag van onze, van hun eigen bond engoed gevaren. Ontel bare mannen hebben hun tijd en kennis gegeven om van onze bond te maken, wat hij nu geworden is. Zij hebben gewerkt en geploeterd om tienduizenden jonge mannen gelegenheid te geven ons möóie spel te beoefenen, om honderdduizenden de vreugde te doen beleven, die onze sport kan schenken en in derdaad ook schenkt. Bij deze mijlpaal staan wij even stil, moeten wij even stil staan, om onze felicitaties te overhandi gen aan hen, die de bond oprichtten, aan hen, die hem verder opbouwden en voltooiden. Wij spreken daarbij de wens uit, dat onze bond mag groeien en bloeien in dezelfde amateuris tische geest als in de zes decennia, die achter ons liggen. JAN SCHOEVAART. AjaxS.V.V. 4—1. De eerste competitie-wedstrijd van dit seizoen zou dan vol gens het programma S.V.V.Ajax worden. Door enige ver bouwingen aan de S.V.V.-tribunes ging deze match niet door, hetgeen te betreuren viel, daar nu een prachtige gelegenheid, onze ploeg op haar waarde te schatten, van het tapijt ver dween. S.V.V. was toch immers op unieke wijze, zo uit de tweede divisie, naar de hoogste voetbaltitel opgerukt, had door haar splendid spel de harten der ware voetbalkenners veroverd en zou hopelijk in ons team een waardig tegen stander vinden, om haar kampioenschap te onderstrepen. De match moest helaas, zoals reeds gezegd, naar een andere datum worden verschoven en zo vond dan op Zondag 27 No vember j.l. het treffen met de landskampioene plaats. De sauce piquante, die over dit voetbalgerecht had gelegen, was door de tands des tijds aardig ingedroogd, had veel van haar aroma verloren, doordat onze ploeg succes op succes boekte en S.V.V., misschien door inboeten van kracht, misschien door de heftige tegenstand van naar roem jagende adspirant- kampioen-killers, de galbittere smaak der nederlaag keer op keer weg te slikken kreeg. Met het Hilversumse 't Gooi be landde zij tenslotte op de laatste plaatsen der competitie ladder en zo kwamen wij dan voor het feit te staan, dat ons elftal een tegenstander moest bestrijden, die, ontdaan van alle luister, alles op haren en snaren zou zetten om een paar zeer kostbare punten uit de Meerse dreven naar de geestrijk vochtige luchten der „ik-heb-trek-in-een-Oude-Taaie"-stad, te slepen. Dat is de rood-groenen niet gelukt, kon niet geluk ken, omdat S.V.V. bij lange na niet meer het glanzende team van nauwelijks een half jaar geleden is en Ajax nu eenmaal haar zinnen op een nieuw kampioenschap heeft ge- Eet. Dat trof Schiedam dus slecht, maar toch is S.V.V. nog veel te goed om met de vinger op de schakelaar van het rode achterlichtje te blijven zitten. De eerste minuten werd ons dat zeer duidelijk, gemaakt, daar Van Schijndel en zijn man nen met een partijtje voetbal voor de dag kwamen, van wat- heb-ik-jou-daar. Wel mocht Michels, die nu op de midden voorplaats stond (Gerrit Krist verving de geblesseerde Taylor) de bal aan het rollen brengen, ging ons aanvals- quintet even in de richting van doelman Opschoor, maar dat was maar formeel. Van Schijndel knalde het ronde ding hard naar voren, waar vijf S.V.V.-ers klaar stonden om een kun stig voetbal-web te gaan spinnen en dat dan ook met flair en zeer artificieus deden. Via onze meest kwetsbaar geachte plek, Gerrit Beumer, wat after all weer een geheide mis rekening bleek en nog vele malen een misrekening zal blijken te zijn liepen de draden, die uiteindelijk doelman Van der Pol moesten bereiken en verstrikken. Het leek goed gezien; Schrumf, de aalgladde en technisch zeer knappe rechts buiten der roodgroenen, tructe Beumer, bij het eerste duel, dat Gerrit met hem wilde aangaan, zo kinderlijk eenvoudig, dat deze Schiedammer zich verkneuterd moet hebben in het vooruitzicht van een gemakkelijke- en prettige voetbalmid dag. Over dat prettige vooruitzicht zakte spoedig het scherm der mistroostigheid, want het stuk prikkeldraad, dat naar de naam Beumer luistert, liet zich door zijn Schiedamse op ponent deze middag nog slechts eenmaal grandioos in de luren leggen. Voor de rest van de speeltijd bleek Gerrit voor deze knaap een te zware kluif en had hij tenslotte tegen onze linksback niets, of vrijwel niets meer in te brengen. Waarom zult U zoeken naar een adres? heeft alles voor Uw kantoor Weteringschans 223 - Telef. 31842 - Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 4