Café-Resiaurani >JS4oderne< Leidseplein - Amsterdam Uit andere clubbladen. 10 „De Zeeburgiaan", cluborgaan A.V.V. Zeeburgia: TRAINEN EN SPELEN. Op één van de trainingsavonden, tijdens het gesprek dat onze trainer hield met een aantal spelers, werd de vraag ge steld, of het niet wat onrechtvaardig was, dat zekere spelers, die weinig of niet aan de training deelnamen, toch worden opgesteld in verschillende elftallen en anderen, die trouw ter training komen vaak aan de kant staan. Deze vraag lijkt mij belangrijk genoeg om in onze krant behandeld te worden, zodat elke speler in de gelegenheid wordt gesteld van ons standpunt kennis te nemen. Op deze plaats uiteen gaan zetten, waarom het nodig is, dat ieder aan de training deelneemt, is overbodig. Ik wil dan ook volstaan met het belichten van de achtergrond, die de hierboven aangehaalde vraag heeft. Voetbal wordt gespeeld, naar bekend mag worden veron dersteld, door twee ploegen van 11 spelers. Wanneer één van deze spelers in een wedstrijd niet de prestatie levert waartoe hij in staat is, moet dit ten gevolge hebben, dat de anderen een deel van zijn werk moeten doen, of dat de inspanning van zijn medespelers zonder het gewenste resultaat blijft. Blijft een speler beneden zijn kunnen, omdat hij zijn dag niet heeft, of omdat hij een inzinking doormaakt, hetgeen volkomen buiten zijn schuld kan zijn, dan is dat jammer, maar zijn vrienden in en om het veld moeten dan trachten hem te helpen en zorgen dat hij zijn inzinking teboven komt. In dit geval is niemand gerechtvaardigd kwaad te zijn en wordt een wedstrijd ver loren, omdat één van de jongens uit vorm was, dan mogen we dat betreuren, maar hebben de plicht elkaar niet hard te vallen. Geheel anders wordt het wanneer het uit vorm zijn een gevolg is van het niet ingesteld zijn op het spelen van een wedstrijd, doordat, wegens onvoldoende training, één speler zijn plichten verzaakt en daardoor de kansen van anderen in gevaar brengt. Zeker geldt dit niet voor hen die om een werkelijk gewich tige reden niet aan de training kunnen deelnemen, zoals dege nen die naar school moeten of moeten werken. Deze knapen zijn bij voorbaat geëxcuseerd, ook al omdat van bestuurszijde er steeds op wordt aangedrongen studie of werk niet ver waarlozen voor de voetballerij. Neen, we hebben hier het oog op hen, die onnodig één of meerdere keren de training verzuimen en dezulken zijn er nog al wat. Zij dienen te bedenken dat het belang van de vereni ging en het genoegen van hun medespelers wordt geschaad, zonder dat hiervoor een geldige verontschuldiging is aan te voeren. Zeker, iemand die niet traint kan ook een slechte dag hebben, naar mijn mening, eerder dan een ander. Hij echter zal zich dan op geen bijzondere omstandigheid kunnen beroepen, om de eenvoudige reden dat alles zal worden gewe ten, aan het verzuimen van de hem geboden gelegenheid tot trainen. De conclusie, welke uit het voorgaande getrokken moet worden ligt voor de hand. Niet trainen is in wezen onkame raadschappelijk en dus krijgt een knaap die niet traint ook niet de kans om| te spelen. Alleen maken we hierbij een uit zondering voor hen die een geldig excuus hebben. Waarom deze, in zichzelf juiste, gedachte niet door het be stuur en de elftal-commissie in praktijk wordt gebracht? Ik hoop het u duidelijk te maken. Er is een aantal spelers die niet de ambitie hebben zich door extra inspanning in één van de hogere elftallen te willen spelen. Zij zijn tevreden met een plaatsje in het 5e, 6e of 7e. Velen van hen hebben uit een vorige periode, waarin ze meer eerzucht ten toon spreidden, een hoeveelheid technische vaar digheid overgehouden, die hun nu nog in staat stelt mee te komen, temidden van een aantal minder begaafden of temid den van degenen, die hun plaats in de hogere regionen nog gaan veroveren. Zij ontlokken een enkele keer de omstanders de opmerking, ,,de oudjes doen het nog best". Andere spelers krijgen een plaats in één van de hierboveft genoemde elftallen, hoewel zij over voldoende capaciteiten be schikken om in één der hogere elftallen te spelen. Zij missen de wilskracht om hun gaven tot volle ontplooiing te laten komen. Zij leven in de kinderlijke veronderstelling, dat men zonder inspanning iets kan bereiken. Geen hunner voelt de verplichting welke zij hebben tegenover hun medespelers, alles te geven, waarover zij kunnen beschikken. Dan zijn er de spelers, die wel trainen, die met toenemende inspanning zich beijverën, om hun prestaties tot een zo groot mogelijke hoogte op te voeren. Van hun aangeborén kwalitei ten hangt het af, of zij tot een grote hoogte zullen uitgroeien. Tot goed begrip, moet ik hier even vaststellen, dat de Keuze-Commissies in onze vereniging, in volkomen onafhan kelijkheid, de elftallen samenstellen. Op generlei wijze, wordt door het bestuur invloed op hun werk uitgeoefend. Zij hebben tot taak de sterkste elftallen in het veld te brengen, waarbij ze zich laten leiden, door tal van overwegingen en één van die overwegingen is zeker de vraag of een bepaalde speler aan de training deelneemt. Heeft men de beschikking over twee, volkomen gelijkwaardige spelers, waarvan de één wel en de ander niet of weinig traint, dan zal men de voorkeur geven aan hem die zijn plichten het beste kent. Zouden onze Keuze-Commissies kunnen beschikken over een ongelimiteerd aantal spelers, dan ben ik er van overtuigd AJAX-'tGOOI 3-0. Bruins trekt een lelijk gezicht bij een fraaie safe van Mosterd. FotoR. v. d. Randen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 10