Onze Jeugd-afdeling. Alhoewel het niet mijn gewoonte is, om over onze jeugd afdeling iets te schrijven en dit altijd aan onze vriend Brown" overlaat, werd mij heden het verzoek gedaan, om deze keer eens iets van onze jeugd-afdeling, waarvan het secretariaat aan mij werd toevertrouwd, te schrijven en standen op te geven, waaraan ik gaarne gevolg geef. Om te beginnen moet ik de jongens, die j.l. Zaterdag in het Bondselftal gekozen waren, van harte gelukwensen, in de eerste plaats, omdat zij voortkomen uit onze adspiranten. Dat Cor v. d. Hart de rechtshalf-plaats werd toegewezen, een plaats, waar hij het ook best zal hebben gedaan, omdat een voetballer, die goed is, op alle plaatsen kan spelen. Dit neemt echter niet weg, dat Cor voor ons de spil blijft en deze plaats reeds vanaf de adspiranten en juniores bezet heeft. Maar wat moet de Keuze-Commissie met Terlouw doen? Men kan toch niet een jongen van 21 jaar op de spilplaats zetten en een oudere speler aan de kant laten staan? Zoiets kan men toch niet goedkeuren! Rinus Michels, ook een jongen uit onze adspiranten en juniores, die voor ons de uitgesproken middenvoor is en blijft, werd als rechtsbinnen gekozen. Een plaats, die hij even goed zal vervullen als de middenvoor-plaats, terwijl juist in Nederland naar een goede middenvoor gezocht wordt en waar om deze Commissie hem niet als middenvoor wil opstellen, is mij een raadsel, aangezien zij hiermede tevens een ontdekking gedaan zou hebben. Joop Stoffelen heeft zijn sporen reeds verdiend in het Nederlands elftal en is reeds geruime tijd reserve voor dit elftal. Als wij nu overgaan naar de verrichtingen van onze jeugd- elftallen, dan moeten wij direct mededeling doen, dat momen teel drie van onze beste spelers overgegaan zijn naar de seniores, n.l. naar Ajax 2, en wel de spelers Wim Anderiesen, Gerrie van Mourik en Hans Boskamp. Wij zagen deze spelers met Jan Looyen, die dit seizoen ook naar de seniores is over gegaan, tegen Haarlem 2 een prima wedstrijd spelen en met 40 winnen. Er is ons wel eens gevraagd, waarom laten jullie de juniores niet hun tijd in de jeugd uitspelen, doch als wij de indeling, welke de onderbonden in elkander draaien, bezien, dan is het beter, dat jongens, die physiek sterk zijn, niet in de jeugd hun tijd uitspelen, maar direct overgaan, omdat in de jeugdafdeling werkelijk niets te leren valt en uitslagen voor komen van 15 tot 20 nul. Het ligt werkelijk niet aan ons, dat deze jongens reeds naar de seniores overgaan, maar indien de onderbonden werkelijk een goede jeugd willen opleiden, moeten zij daartegenover betere indelingen maken, opdat de kracht van iedere afdeling zo is, dat het niet wénselijk is om juniores naar de seniores te doen laten overgaan. Het jeugdvoetbal moet zo zijn, dat wedstrijden gespeeld worden, die met moeite gewonnen of op het nippertje verloren worden en dat de jongens zich 's Zondags volledig moeten geven om een wed strijd uit te spelen, maar niet met 15 of 20 nul winnen, waar aan winnaar en verliezer totaal niets hebben. Als wij nu beginnen met onze juniores 1, dan kunnen wij zeggen: ,,Wij zijn zeer tevreden, ondanks het gemis van drie der beste spelers." In de halve competitie zijn zij als no. 1 geëindigd, met de volgende eindstand: 1. Ajax 5 5 0 0 10 42—10 2. BlauwWit... 6 4 1 1 9 32—13 3. Spartaan 5 2 1 2 5 1617 Wij zouden deze gehele afdeling kunnen vermelden, maar laat ons met de eerste drie volstaan, daar de anderen met vier en minder punten eindigden. Voordat deze competitie begon, hebben wij een onderhoud met de heer Galavazi en met de heer Van Veen van het bonds- bestuur gehad en wij hebben een en ander reeds van te voren voorspeld. Daarna hebben wij op het bondsbureau over deze indeling nog een gesprek gevoerd en werd besloten, dat eerst een halve competitie gespeeld zou worden, en daarna de hoogst-geplaatsten der beide afdelingen een hele competitie zouden .spelen. U zult begrijpen, dat het voor onze jeugdafde ling niet zo belangrijk meer is, aangezien wij niet meer met ons sterkste elftal kunnen uitkomen, aangezien onze juniores het in Ajax 2 zeer goed doen en daarin zeer zeker zullen blijven spelen. Wij gaan echter vol goede moed met ons tegen woordig juniores-elftal door, dat nog sterk genoeg is om elke tegenstander behoorlijk partij te geven. Juniores 2. Dit elftal staat, met Blauw Wit 2 en D.W.V. 2, bovenaan en ook hier doet zich het feit voor, dat de overige elftallen een zeer bescheiden plaats innemen. Juniores 3. In deze afdeling heeft Blauw Wit 3 de leiding met 10 punten uit 6 wedstrijden, gevolgd door T.O.G. 1 met 10 punten uit 5 wedstrijden. De juniores van T.O.G., die ieder jaar te laag worden ingedeeld, hebben hier de beste kansen. Het was beter geweest, als de T.O.G.-juniores met Ajax 2 en Blauw Wit 2 in één afdeling geplaatst waren. Juniores 4 staan momenteel bovenaan met 8 punten uit vier wedstrijden, gevolgd door W.M.H.O. met 6 punten uit vier wedstrijden. Deze afdeling bestaat uit zes clubs, zodat slechts tien wedstrijden gespeeld moeten worden en zij dus diverse vrije Zondagen zullen krijgen. Adspiranten 1. Met onze adspiranten 1 is 't hetzelfde als met de juniores 1; hier wordt ook een halve competitie ge speeld en worden de bovenste vier of vijf elftallen met de bovenste helft van de andere afdeling bij elkaar gevoegd voor het spelen van een gehele competitie. Onze jongens hebben zeven wedstrijden gespeeld en alle zeven gewonnen; Volewijckers, D.W.S. en T.O.G. zijn in deze afdeling, met onze knapen, de besten. Adspiranten 2. De Ajax adsp. 2 hebben in hun afdeling acht wedstrijden gespeeld en 13 punten behaald, gevolgd door Vole wijckers 2 met 12 punten uit zes wedstrijden en Blauw Wit 2 met 10 punten uit vijf wedstrijden, zodat alles nog mogelijk is. Adspiranten 3. Voor onze adspiranten 3 is de indeling in de tweede klasse wel iets te zwaar; 6 punten uit zeven wed strijden is niet te veel. O.V.V.O. 1, S.D.W. 1 en N.F.C. 1 hebben hier de leiding en deze jongens zijn physiek sterker dan onze adspiranten 3 en ware het te wensen, dat de A.V.B. ook in de toekomst met de indeling van de adspiranten-afdelingen rekening hield. Laat de jongens van de adspiranten 1 van O.V.V.O., S.D.W. en N.F.C. met andere eerste adspiranten- elftallen in één afdeling spelen en plaatst de adspiranten 3 van A.F.C., Spartaan, Volewijckers, Blauw Wit, Zeeburgia, V.V.A. en dergelijken in één gelijkwaardige afdeling. Adspiranten 4 staan bovenaan met 11 punten uit zes wed strijden, terwijl Watergraafsmeer 2 hier volgt met 6 punten uit vijf wedstrijden. Adspiranten 5. Met 8 punten uit zeven wedstrijden gaat Ajax 5 op de vierde plaats. In deze afdeling is Blauw Wit 5 wel de sterkste. De inschrijving en indeling der adspiranten 4e klasse is zo slecht, dat wij hierover maar verder zullen zwijgen. Waarom een Zeeburgia 5 en T.O.G. 4 niet in de hoogste afdeling, n.l. de adspiranten 4e klasse A., geplaatst worden, is ons nog steeds een raadsel. Adspiranten 6 staat met T.I.W. 3 in de 4e klasse C. boven aan en is deze afdeling tamelijk gelijkwaardig ingedeeld. Adspiranten 7. Hier zijn Zeeburgia 5 met 10 punten uit zes wedstrijden, 72 voor en 2 tegen, T.O.G. 4 met 10 punten uit vijf wedstrijden, 41 voor en 3 tegen, de sterksten en is het niet juist, dat de eerste adspiranten-elftallen van 12 tot 14 jaar van deze verenigingen ingedeeld worden bij adspiranten 7 van Ajax. Deze elftallen moeten samen met Blauw Wit 5, Spartaan 5, Swift 6, Volewijckers 6 en dergelijke elftallen samengevoegd worden. Thans komen hier jongens van 14 jaar tegen jongens van 12 en 13 jaar in het veld, hetgeen niet juist is. Adspiranten 8. Deze pukken, twee turven hoog, doen het zeer goed en spelen reeds aardig voetbal, hebben 11 punten uit zes wedstrijden en zijn vol vuur om, evenals Ajax 1, kam pioen te worden. Ziet hier, lezers, een overzicht van onze jeugdafdeling, waarin perspectief genoeg zit en waardig is om 's-Zondags eens vroeg op te staan en naar deze jeugd te gaan zien. U zult er geen spijt van hebben. Dat de indelingen niet zo geschieden als wij gaarne wensen, is niet onze schuld, of misschien wel, en omdat de sport nu eenmaal voor jonge mensen is en niet voor oude mannen, moeten wij toch ook zorgen, dat jongeren de taak overnemen van de ouderen en men niet moet zoeken indien iemand nodig is in het bondsbestuur en de diverse commissies en dat men moet gaan vragen: „Is er nog niet een oudé man, die nog vitaal genoeg is om enige jaren in het bondsbestuur of in een commissie zitting te nemen?" DE WIT.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 6