Café-Restaurant »Nloderne< Ajax-Indië-Comité. Ajax3-E.D.0.2 0-0 en jong-Ajax. Leidseplein - Amsterdam O verpeinzingen Ajax-Varia. De clubavonden worden weer in Hotel Suisse gehouden, dat weet U natuurlijk en U bent daar misschien niet iedere Vrijdagavond maar toch vaak genoeg present om deel te nemen aan het Ajax-clubleven. U gevoelt zich daar, temidden van de clubvrienden, zo echt thuis, doch hebt U, toen U zat te kaarten, of stond te biljarten, nooit eens gedacht aan de club genoten, die toch zo gaarne 's Vrijdagavonds naar de Ajax- soos in de Kalverstraat zouden gaan, maar door de grote afstand, die ons scheidt, er slechts met weemoed aan kunnen denken Ongetwijfeld hebt U dat gedaan. Uw goede hart ging toen meteen uit naar het Ajax-Indië-comité, dat de door onze jongens in Indonesië zo gewaardeerde Ajax-pakketten ver zorgd. U hebt die Ajacieden bezig gezien met schaar, touw, papier en lijmpot en bewonderend gekeken naar al die nuttige gebruiks- en consumptie-artikelen, die zo zorgvuldig ver- en ingepakt werden. U vondt het een prachtig werk, echt iets voor Ajacieden en nam U voor, weer iets bij te dragen als er een nieuwe zending in zee ging. Vrienden, iedere maand gaat er een zending naar onze jongens in Indonesië, daar is dus veel voor nodig, maardat kunnen wij alleen volhouden, door en met Uw onontbeerlijke steun. Wij blijven dan ook op U rekenen en zijn dankbaar voor elk pakje scheermesjes, stuk chocolade, rol pepermunt, staafje scheerzeep etc., dat bij ons binnenkomt (geen boeken of tijdschriften s.v.p.). Het door ons bestuur gevormde comité bestaat uit de vol gende leden: J. Elzenga, 3e Helmersstraat 47 b; M. Wyting, Haarlemmerweg 147; A. Th. Schroder, 2e v. d. Helststraat 37 hs.; F. H. W. de Bruyn, Molenkade 9, Duivendrecht. U kunt Uw bijdrage ook afgeven aan de heer Boudrie, Ajax- stadion; de heer Schuuring, voor de Ajax-jeugd; de heer Th. J. Muller, Veeteeltstraat 52 (voor Betondorpers). „Alle Ajacieden doen dus mee, Voor onze jongens overzee." Zondagmorgen, 11 September 1949, zagen we ons derde elftal in actie tegen E.D.O. 2. De Haarlemmers hebben een stug-verdedigend reserve-elftal ,waar maar weinig bekoring van uitgaat. Hun weinige uitvallen waren wèl gevaarlijk, maar het is voetbal zonder de minste elegance. Onze halflinie waarin Groenewoud schitterde was zeker een klasse beter, ook onze backs, Fritz en Van Maurik, speelden uitstekend en vulden elkaar puik aan. Heel jammer was het, dat onze hard werkende voorhoede een paar zéér gemakkelijke kansen om zeep bracht, daar we de overwinning zeer zeker verdienden. Rolff speelde een behoorlijke partij rechtsbuiten, maar hij moet toch meer initiatief tonen en niet bang zijn zelf te schieten, als hij hiervoor een kans krijgt. Jan de Boer is een rustige, goede goalkeeper, die echter zijn uittrappen nog wat moet verzorgen. In de voorhoede was v. Stoffelen zeker niet de minste, blijf echter uit de verdrukking, boy, speel de ballen vlugger af, dan komen de schietkansen vanzelf. Wel een team, dat heus de nodige punten in de wacht zal slepen. 's Middags zagen we jong-Ajax in actie en vooral onze Juniores 1, dat tegen ons vijfde elftal speelde, liet een partijtje voetbal zien om van te watertanden. Het team was prachtig op elkaar afgestemd en de uitslag, 100 voor onze studenten, zegt dan ook wel wat. Het is een team vol uitblinkers, en het zou echt de moeite waard zijn om die knapen wat meer tegen volwaardige tegenstanders uit te laten komen. Dèt is de manier om puike reserves te kweken en de jongelui vinden het fijn, als ze wat meer in het brandpunt van de belangstelling staan. J. S. Opgedragen aan alle sportmensen in Nederland. Het gaat vóór alles om, het spel en niet om de knikkers Hoe vaak horen we dat zeggen, maar hoe vaak handelen wij er naar in het leven en in de sport? leder kan dat voor zich zelf - wat beter is dan voor een ander het best beoordelen, in dien hij eens ernstig daarover bij zich zelf te rade gaat. Het is mooi en goed een wedstrijd sportief te winnen, maar het is nóg mooier en nog beter een wedstrijd sportief te ver liezen, want zulk een verlies is menselijk geen verlies, maar een OVERWINNING, door de manier waarop de verliezer zich gedurende een wedstrijd en daarna gedraagt. Het is niet belangrijk critiek uit te oefenen over het „hoe" en het „waarom" van de overwinning van onze tegenstander, tenzij wij er voor ons zelf in positieve zin lering uit trekken, n.l. op welke wijze het in de toekomst nog beter te gaan doen en op welke manier beslist niet. Onze tegenstanders, ook wanneer hun sport-opvattingen ons niet liggen, omdat het geen eerlijke en fatsoenlijke en dus geen opbouwende sport meer is, moeten dat voor zichzelf maar uitmaken. Wel moeten wij proberen hen te helpen door het hier eerlijk en rechtuit te zeggen, in hun eigen veste, waar deze ook moge zijn. Want alleen op deze manier kunnen sportmensen om der wille van goede sport elkaar helpen, om daardoor samen te ontdekken, dat NIET het resultaat het beste en het langste telt, maar de manier waarop het wordt bereikt! Thorbecke schreef in zijn „Hervormingen" in het midden van de vorige eeuw: „Waarheen leidt de weg, wanneer men het doel niet in het oog heeft?" Wij kunnen dit b.v. voor voetbal letterlijk als volgt uitleggen: dat het spel in het veld nog zo fraai en mooi kan zijn, maar tot geen resultaat leidt, wanneer tenslotte de bal niet in de goal terecht komt. Maar dat bedoel ik hier beslist niet, al is en blijft dat ook altijd waar. Wat ik hier bepaaldelijk bedoel, is iets, wat voor ons allemaal, thuis, in ons werk, in onze sport, veel en veel belangrijker is: WAARHEEN LEIDT ONZE WEG IN HET LEVEN, INDIEN WIJ HET „WAAROM", DAT IS HET DOEL, NIET IN HET OOG HEBBEN? Sport is alleen maar nuttig en weldadig voor de beoefenaars, indien zij er lichamelijk en geestelijk sterker en gezonder door worden. Dat kan langs de weg van verruwing van de sport nooit bereikt worden, wel het tegendeel. Ruwe sport haalt ons neer, ook thuis, ook bij het publiek, ook elders in het leven. Eerlijke sport, waarbij wij ons volledig geven met fatsoen als hoogste middel, maakt ons ruimer, dieper en menselijker en brengt ons verder van de dieren uit de jungle af. Dit is voor ons, mensen, ook een roeping en dit wordt van ons verwacht. De verruwing de bestialiteit, die wij terecht als mens zo verafschuwden bij onze onderdrukkers in oorlogstijd, moet ons toch wat geleerd hebben, voor ons zelf, ook voor onze opvattingen over het doel van de sport en de manier, die te beoefenen. Veel mooier een wijs en goed gedragen nederlaag, dan een overwinning, die niet gaaf en niet zuiver is. De sport kan ons allen dat leren, als wij het zó kunnen en willen zien. De sport zal ons dan sterk en beter maken voor alles wat wij in het leven doen en ontmoeten op onze levensweg. Terwijl ik dit schrijf, denk ik aan Karei Lotsy en aan al zijn collega!s, die op dit gebied zo veel voor de sport in Nederland en daardoor voor ons volk hebben gedaan en, ondanks vele teleurstellingen, door geloof in het hoge doel, voort gaan te doen. En dit om der wille van anderen, ook van hen, die dit geloof nog niet bezitten." Eindhoven, 25 September 1949. Ir. P. F. S. OTTEN, Voorzitter Raad van Bestuur der Philips N.V. Onze penningmeester, de heer W. F. Volkers, reeds vele jaren werkzaam bij de Heineken's Bierbrouwerij N.V., werd een dezer dagen benoemd tot procuratiehouder van deze in heel de wereld bekende onderneming. Aan Wim, onze trouwe- en precisieuze schatbewaarder, namens de rood-witte familie, onze hartelijke felicitaties met deze eervolle benoeming.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 13