Café-Resiauranl »JVloclerne< Van kamperen en voetballen. Leidseplein - Amsterdam Op uitnodiging van het bestuur der K.N.V.B.-jeugdkampen, vertrok ons le juniores-elftal, met de nodige reserves, op Vrij dag 12 Augustus j.l. naar Nunspeet, waar een wedstrijd ge speeld zou worden tegen het kamp-elftal, samengesteld uit de beste spelers der 34 clubs, die daar die week kampeerden. De Zaterdag d.a.v. werden zij in Eindhoven verwacht om aan het P.S.V.-juniorestournooi deel te nemen. In Nunspeet aangekomen, gelukte het ons, na enig vragen en zoeken, het kamp, dat in de bossen verscholen lag, te ont dekken. Hier kwamen wij in contact met de verschillende kampleiders en maakten kennis met de heren Hopster, Her berts, Smit, Van Leeuwen en Roos. Ook de bekende speler van Quick (Nijmegen), de heer Engelsman, hadden wij het genoe gen in dit gezelschap aan te treffen. Wat ons door deze heren over het kampleven werd mede gedeeld, komt op het volgende neer: Gedurende de grote vacantie komen er elke week een 40-tal verenigingen kam peren. Iedere deelnemer moet eetgerei en dekens meebrengen, terwijl dan door de kampleiding voor al het verdere wordt ge zorgd tegen betaling van 12.50 per persoon. De nieuwe kam peerders arriveren op Vrijdag en vertrekken weer op Zater dag, de week daaropvolgend. Elke vereniging krijgt een tent toegewezen; deze tenten zijn door het leger in bruikleen afgestaan, omvatten een be hoorlijke oppervlakte en zijn van stevige constructie1 de lig ging is op stro, dat elke week vers wordt aangevoerd. Om de beurt zijn drie deelnemers verplicht bij de verschillende werk zaamheden, die in zulk een uitgebreid kamp, waar geregeld een 500 man verblijven, verricht moeten worden, behulpzaam te zijn. De bereiding van het eten, het afwassen der vaten en het in orde houden van het kamp, spelen hierbij natuurlijk een grote rol. Het menu is eenvoudig, doch voedzaam en, zoals wij ondervonden, smakelijk klaargemaakt. 's Avonds om 11 uur moeten allen in de tenten zijn en wordt dan volstrekte stilte verlangd; om hierop het oog te houden, wordt gedurende de nachtelijke uren wacht gelopen; deze wacht wordt om beurten afgelost. Zoals U zich kunt voorstellen, hebben onze jongens zich strikt aan de voorschriften gehouden en na de bezette tijd kon je in de Ajax-tent, waar schrijver dezes mede aanwezig was, een speld horen vallen! Na deze uitwijding een en ander over onze verrichtingen op het groene veld. Ons elftal, dat, op aanraden van de heer Her berts, niet op volle oorlogssterkte werd opgesteld, bestond uit de volgende spelers: Rokend ahl Van Moürik v. d. Zeys Winter Elzer Ras v. d. Wel N. Bartels Mo^inat De Groot L. Bartels Direct na het aanvangssignaal werd er door Theo de Groot en zijn mannen flink van leer getrokken en spoedig deden er zich al kansen voor, die onze aanval echter verzuimde te be nutten. Ook de tegenpartij, flink opgeschoten knapen, liet zich niet onbetuigd en zo werd het een boeiende, gelijk opgaande strijd, waarbij het veldspel onzer jongens wel iets beter ver zorgd was, doch dit toch niet voldoende bleek om resultaten op te leveren. Onze achterhoede was de toestand tot zover geheel meester gebleven, maar op een keer dat Remy de bal weg werkte, deed hij dit even buiten het strafschopgebied, hetgeen een vrije schop ten gevolge had. Tot onze schrik zagen wij daarop de keihard geschoten bal in ons doel verdwijnen. Tegen de verwachting in stonden wij dus plotseling met een 10 achterstand. Met volle energie werd nu getracht de schade in te halen, maar de defensie der kampbewoners wist van geen wijken. Tot overmaat van ramp raakte onze spil, Henk Elzer, geblesseerd en hij moest met een vervaarlijk opgezette enkel het veld verlaten. Onze sympathieke Henk is de laatste tijd wel ongelukkig; enige maanden terug brak hij tijdens een D.W.S.-tournooi zijn arm; van dit ongeluk hersteld, treft hem nu dit weer. Van harte beterschap, Henk, wij hopen je weer spoedig in onze gelederen terug te zien. Het ongeluk moet worden geweten aan het harde, ongelijke veld; de tegenpartij, die een robuste, doch volkomen faire partij speelde, had hier aan part noch deel. Tot de rust, die kort daarop inging, werd met 10 man verder gespeeld, daarna kwam Jan Looyen ons elftal completeren. Om de voorhoede wat meer stootkracht te geven, werd hij als mid- voor opgesteld en wat wij daarvan verwacht hadden, werd in een korte spanne tijds verwezenlijkt. De halflinie, waarin nu Theo de Groot was opgenomen, toonde zich van haar beste zijde; met zuiver geplaatste ballen werd de voorhoede aan het werk gezet en onze Jan smaakte al spoedig het genoegen om met een goed schot de stand te nivelleren. Wij dachten, als er één schaap over de dam is, dan volgen er meer! Er zo gebeurde het ookmet nog twee prachtig getimede kopballen gaf onze tot midvoor gepromoveerde spil ons de leiding met 31, waar na Arend v. d. Wel, die ook een prima partij vertolkte, zowaar de vijandelijke keeper nogmaals het nakijken gaf. In de stand kwam verder geen wijziging, zodat wij een fraaie overwinning behaald hadden op een elftal, dat er toch werkelijk zijn mocht, ja, zelfs enige zeer goede krachten bevatte. Het Ajax-elftal kan op een goede wedstrijd terugzien. Een extra pluim zou ik willen toekennen aan v. Mourik, Winter, v. d. Wel, Leo Bartels en last but not least Jan Looyen. Het was intussen bijna half zeven geworden voordat wij naar het kamp, dat ongeveer een kwartier gaans van het voetbalveld was gelegen, terugkeerden. Het uitdelen der spijzen was daar reeds in volle gang, zodat onze jongens al spoedig, heel primitief in het zand gezeten, zich het hun gebodene goed lieten smaken. De leiders gebruik ten het maal in het houten gebouwtje, dat als kantoor en tevens als cantine dienst doet. Ook wij hadden een flinke eet lust en, daar het ons aan goede zorg niet ontbrak, werd het een prettige onderbreking van een reeds lange dag, die voor sommigen van ons nog lang niet ten einde zou blijken te zijn. Voor avondpassering werden Wij allen uitgenodigd tot bij woning van een cabaretvoorstelling in het openlucht-theater, dat dicht bij het kamp gelegen is. De Quick-Ramblers, een toneelgezelschap samengesteld uit spelers van Quick Nijme gen, hadden zich hiervoor beschikbaar gesteld. Wij hebben die avond werkelijk met genoegen de diverse nummers, die ten tonele werden gebracht, gevolgd. De Quick-spelers hebben ge toond, dat zij niet alleen op het voetbalveld, maar ook op het toneel hun mannetje staan. Een plaatselijk orkest gaf tussen de bedrijven vrolijke wijsjes ten beste. Omstreeks elf uur was de pret afgelopen en het talrijke publiek (Nunspeet heeft 9000 inwoners, doch op dat tijdstip 10.000 gasten) is zonder twijfel voldaan huiswaarts gegaan. In de hotels was er dan ook zo goed als geen gelegenheid meer om onder dak te ko men, maar gelukkig troffen wij het, dat in Hotel Gelria nog een paar kamers disponibel waren, zodat slechts één onzer in de tent behoefde te slapen en tevens een waakzaam oog op de jongens zou kunnen houden. Wij hadden geen dekens mede gebracht ,daar dit verzuimd was bij de uitnodiging te vragen, doch deze werden ons, voor zover mogelijk, door de andere kampeerders afgestaan. Dat de dekenoogst, ondanks alle medewerking, uiterst miniem was, behoeft geen betoog. De temperatuur was die nacht zo'n beetje om en nabij het vries punt; van slapen is dus niet veel gekomen (ondergetekende heeft zeker in het geheel geen oog geloken) en ik moet er wer kelijk mijn bewondering over uitspreken, dat onze jongens de koude met ware stoïcijnse kalmte hebben gebraveerd; geen onvertogen woord werd vernomen (sic!) en, zoals ik reeds memoreerde, je kon een speld in onze tent horen vallen; vooral aan v. d. Zeijs, Blom en Rosendahl hiervoor een woord van hulde! Ik weet niet, hoe mijn waarde slaapkameraden er over gedacht hebben, maar voor mij duurde de nacht eindeloos lang; toen het tenslotte begon te dagen, dat was ongeveer 4 uur, ben ik maar opgestaan, heb toilet gemaakt en ben daarna de omstreken eens gaan verkennen. Benny Ras, Kik kert en Metzger hadden blijkbaar dezelfde ondervindingen op gedaan; wij ontmoetten elkander tenminste onderweg en de uitsmijters met hete thee, die wij in Hotel Gelria consumeer den (wat zijn ze daar in Nunspeet al vroeg bij de hand) did us a world of good. In het kamp teruggekeerd, vonden wij de thuisblijvers reeds

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 8