Kunnen IJslanders voetballen? Vertrek van vlieghaven Schiphol. Ik geef het je te doen, om op Zondagmiddag vier uur nog voor je bordje soep te zitten op een Amsterdams bovenhuis en nog geen twaalf uur later in het holst van de nacht op klaarlichte dag met een grote vogel neer te strijken in een wereld, waarvan je vóórdien ternauwernood het bestaan wist. Het is voor een Hollander om zijn spreekwoordelijke nuchter heid te verliezen. En toch is het zo gebeurd en wij hebben wel eens onze nuchterheid verloren, al was de IJslandse volks drank hier ook niet helemaal onschuldig aan. Ik zal U niet vermoeien met een opsomming van onze avon turen en belevenissen. In ons vorig Ajax-Nieuws heeft U daarover interessante dingen kunnen lezen. Ik wil hier alleen maar iets vertellen over het IJslandse voetbal en over de re sultaten, die wij in de vier gespeelde wedstrijden hebben be haald. Maar alvorens daarover te beginnen, wil ik uiting geven aan onze dankbaarheid, dat wij als spelers van het eerste elftal deze onvergetelijke trip mede hebben mogen maken. Dank aan het bestuur van ons dierbaar rood en wit, dat, in samenwerking met de IJslandse collega's, deze reis mogelijk heeft gemaakt op een wijze, die respect afdwingt, een reis, die ons veel heeft geleerd en nieuwe bezieling heeft geschon ken voor het komende seizoen. IJsland, het land van de eeuwige sneeuw, met zijn enorme gletschers en talrijke vulkanen, zijn wilde stromen en hete bronnen, welke oer-natuur het grote eiland slechts voor één vijfde deel bewoonbaar maakt. Hoe is het mogelijk, dat daar gevoetbald wordt? De tocht van ons eerste elftal heeft op deze vraag het antwoord gegeven. Wij hebben daar een viertal Van der Veen geeft concentratie-les. wedstrijden gespeeld tegen verschillende combinaties, welke allen gespeeld werden in de hoofdstad Reijkjavik. Er zijn in deze stad vier clubs, waarvan de oudste (K.R. Knattspyr- nufélag Reykjavik) reeds vijftig jaar bestaat. Deze clubs vormen, met nog een ploeg van buiten Reykjavik, een com petitie om het kampioenschap van IJsland en een zogenaamd Cuptournooi. Zij spelen dus gedurende het voetbalseizoen elk 16 wedstrijden, acht voor de competitie en acht voor de Cup, welke wedstrijden in de korte zomertijd op één veld moeten worden gespeeld. Het gehele voetbalgebeuren van IJsland speelt zich op dit éne veld af, dat betekent dus niet minder dan 80 officiële wedstrijden binnen enkele maanden op één terrein, dat spot met onze begrippen van een goed voetbal veld. Er zijn wel grasvelden op dit eiland, maar die zijn ten eerste kostbaar voor de veestapel en ten tweede zou door de vele regen binnen enkele weken het grasveld, waarop zoveel gespeeld moet worden, radicaal vernield zijn. De practische en niet voor een kleintje vervaarde IJslander heeft zich voor zijn partijtje voetbal dan ook een keihard sintelveld zonder één grassprietje uitverkozen, waarop hij zich thuis voelt als een vis in het water, maar waarop wij, Hollandse jongens, gewend aan dikwijls volmaakte grastapijten, aanvankelijk te angstig waren om ons vrij te bewegen. Om echter op zulk een keiharde veld, waarop de bal de vreemdste capriolen maakt, toch behoorlijk te kunnen voet ballen, vereist een techniek, balcontröle en lichaamsbeheer- sing, waarin de IJslanders het vrij ver gebracht hebben. Over het risico, dat zij bij het vallen op deze grond lopen, bekom meren zij zich niet, gewend als zij zijn aan de strijd tegen het ruwe klimaat en de machtige, doch ruige en harde natuur van hun land en de oceaan, die hen omringt. Deze karaktertrek komt dan ook sterk tot uitdrukking in hun spel: hard en on vervaard in het geven en nemen, maar open en eerlijk zonder raffinement. Zij lieten zich in hun eerste wedstrijd tegen ons aanvankelijk nogal intimideren door de faam, die aan het Hollandse spel vooraf was gegaan, waardoor hun spel te kort en te onzuiver bleef, doch in de andere wedstrijden herstelden zij zich en wisten dan ook tweemaal te winnen, waarbij zich enkele spe lers zeer onderscheidden en zeker het niveau van de beste continentale voetballers bereikten. Hoewel dus geconstateerd kan worden, dat het spelpeil der IJslanders op een behoorlijk niveau staat, zij missen voorals nog de routine om zich met succes te kunnen meten tegen de nationale elftallen van landen als Zweden, Denemarken, Nederland enz. Dit kan ook niet anders, omdat het interna tionale contact totnutoe maar sporadisch is geweest. Slechts een enkele maal hebben een Schotse, Deense en Zweedse club dit land bezocht en het mag daarom verwonderlijk worden genoemd, dat zij hun spelpeil op eigen gelegenheid zo hebben weten op te voeren. Clubs als Reykjavik, Valur, Tiam en Viking zouden in ons land in de eerste klasse een goed figuuf slaan. Ondanks de minder gunstige omstandigheden als klimaat en terreinen, geniet de voetbalsport op IJsland een grote populariteit, ook vooral onder de jeugd, die, zodra de grote wedstrijden zijn afgelopen, bezit van het veld neemt en speelt tot vaak diep in de nacht. Wij hebben het meegemaakt dat, als wij, 's nachts om drie uur van een feestje komende, het hotel opzochten, de taxi-chauffeurs en anderen, die daar om een of andere reden aanwezig waren, op een open ruimte als leeuwen met elkander aan het voetballen waren, zo ernstig en zo hard, dat de stukken er af vlogen. Voetbal in het holst van de nacht bij klaarlichte dag, dit is alleen maar mogelijk in het land, waar het Noorderlicht de duisternis overwint. De zomer is er kort, maar wordt intens genoten, vier en twintig uur achtereen, ook door alles wat voetbalt. Dat mag ook wel, na acht maanden duisternis en harde winter. Was het spel van onze IJslandse sportvrienden dus van be hoorlijk kaliber, wij zelf hebben daar vrij wispelturig gespeeld, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat wij van de twee sterkste combinaties royaal wonnen en van de beide zwaksten verloren. Vooral de derde wedstrijd bracht ons een grote teleurstelling, daar we met niet minder dan 52 geklopt werdén. Het was een wedstrijd, zoals Ajax in het vorige seizoen er meerdere heeft gespeeld. Weliswaar was onze ploeg voortdurend sterker, maar de aanvallen misten elke verrassing, terwijl bovendien de schotvaardigheid te wensen liet. Naar mijn mening ligt de zwakte in ons spel, behalve aan enkele minder sterk bezette plaatsen in ons elftal, aan de spelopvatting van enkele onzer spelers, die de bal te veel brengen, daardoor de vaart en de ver-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 2