De supporters van Ajax die vindt U beslist na afloop van de wedstrijd Café VERWOEST Uw bonnen zijn het best besteed bij Burgers en Hageman Brandstoffen bij Verwoest voor de kist. Rembrandtsplein 16 - Telef. 33423 - Amsterdam-C. land bezoeken, (helaas was hij uitstedig en bezichtigden o.a. de kerk en zijn modelstal) en ook een tuin welke geheel op lavagrond was aangelegd mochten bewonderen, is het weer echt hondenweer, met een verrekt koude Hollandse October- wind. We snakken dus allen naar een beetje zon, want al is de verzorging in ons hotel prima, en iedereen zich uitslooft het ons naar de zin te maken, tóch hopen we maar steeds dat de weergoden zich hier niet alleen van de grimmige kant zullen laten zien. Maar niet alleen dat het nog als eens regent, het is er nog zo vervloekt koud ook bij, nee de naam IJsland blijkt toch niet zo slecht te zijn gekozen, ofschoon elke goede IJslander U zal zeggen dat zijn country eigenlijk nice-land had moeten heten. En in sommige opzichten is het dit dan ook wel. Luistert U maar. Dat Frans Couton bij al zijn hobbies ook een echte visliefhebber is, weten wij ingewijden allemaal wel. En als hij het wel eens over z'n vangsten heeft, stoten wij elkaar zo nu en dan wel eens even aan, kijken naar z'n machtige armen die z.g. de maat aangeven van de snoeken die hij heeft gevangen, ejp. de nog grotere, die hij natuurlijk niet door zijn schuld juist heeft verspeeld. Denk nu niet dat Frans een opschepper is, verre van dat, maar hij is nu een maal een echte visser, die weten niet eens meer dat ze liegen. Maar Zaterdagmiddag krijgt hij de kans om met enige Reyk- javikkers op de zalmvangst te gaan, natuurlijk met de werp hengel en kunstvlieg. En laat die vrijer nog geen vier uur later weer met de auto thuisgebracht worden met in de dicky sit" liefst dertien zalmen, die te zamen ruim een en negentig pond wogen, en die ze met hun drieën hadden gevangen! En daar beide Reykjavikkers lid zijn van een visvereniging, die dit alles controleert en aantekent, staan we een beetje beduusd naar deze prachtige vangst te kijken, en kunt U van mij aannemen dat dit visverhaal nu eens van a tot z waar is. En welke echte Hollandse visliefhebber zou voor zó'n vangst hier niet gaarne z'n dobber eens willen uitgooien. Zondagmorgen zitten we om acht uur al in een autobus die ons een paar honderd kilometer ver het land in zal brengen. Want we gaan de „Gullvoss" (een waterval van ongekende schoonheid) bezoeken, en hierna nog een kijkje nemen bij de grootste heetwater springbron de Geysir. Helaas is het weer nog maar steeds van de kook, en is de regen en kou oorzaak dat wij van deze prachttocht niet voor de volle 100% hebben genoten. Wat is de natuur hier toch grillig en groots. Van onze schooltijd herinnerden wij ons dat IJsland ruim twee honderd vulkanen telde, die allen min of meer waren uitge werkt. En als we hier „kilometers lang" de steenmassa's zien, die hier als door reuzenhanden in de meest grillige vormen in alle maten en gewichten over het land verspreid zijn, en de ontzaggelijke hoeveelheden lava bekijken die hier zijn wegge vloeid, moet het hier wel gespookt hebben als in Dante's hel. We stappen even uit om zo'n uitgewerkte krater te zien, een grote diepe kuil van ongeveer een kilometer breed, half gevuld met water, één stukje troosteloze verlatenheid welke met geen pen te beschrijven is, en huiveren. En weet U dat dit water over de 3000 meter diep is. Men heeft getracht de diepte van deze krater te peilen, en nam hiervoor een touw dat ruim drie kilometer lengte had. Maar men kwam nog touw te kort, en verdere onderzoekingen toen maar gestaakt. Gelukkig be gint een van ons een liedje te zingen, en we vallen maar al te graag in, om deze beklemming van ons af te zetten. En wanneer we na een ritje van een 300 kilometer door bergen en dalen, over smalle wegen en bruggen die maar precies onze bus kunnen laten passeren, en de chauffeur zeker recht geeft om ook in onze binnenstad te opereren, bereiken we de Gull- vos, „Gouden waterval". Een waterval die alleen misschien maar door de Niagara wordt overtroffen. Als we zo'n stukje natuur toch eens naar ons landje konden verplaatsen bepeins ik, „hier stikken ze toch maar in die dingen", wat een touris- ten zou zoiets lokken, want de waterval van Schaffhausen zinkt hierbij in het niet, dat is zeker. Maar zelfs een doodge woon huisje waar je ansichtkaarten kan kopen ontbreekt hier, en van een cafétje waar je een kopje koffie of thee kunt con sumeren, geen spoor, terwijl in elk ander land van Europa, minstens een stad naar zulk een natuurwonder genoemd zou worden, en er enige hotels zouden verrijzen, die ieder op zich zelf een goudmijn voor de eigenaars zouden betekenen. Komaan, een beetje meer iniatief, IJslanders. Zo'n pronkjuweel is er toch potdome niet om maar steeds verborgen te blijven, de kosten gaan nu eenmaal altijd de baat vooruit. Een berg- treintje vanuit Reykjavik er naar toe, „natuurlijk zal het een lieve duit kosten", maar het zou zeker een pracht geldbeleg ging worden. We kunnen haast geen afscheid nemen van dit onvergetelijke panorama. Gelukkig maar komt er juist een geweldige regenbui opzetten, en drijfnat zoeken we onze bus maar weer op. Nu gaan we naar de beroemde heetwater gijser („Geysir"). Op vele plaatsen in IJsland worden warmwater bronnen aangetroffen, „in Reykjavik b.v. wordt in alle huizen de centrale verwarming en gehele warmwatervoorziening door zo'n bron geleverd, een verwarming die enig is in de wereld, en waarop geheel IJsland terecht trots is." Maar hier spuit het water soms wel 120 meter uit de grond. Sóms zeg ik, want wij troffen het helaas niet. Oorspronkelijk was het plan ge weest om Zaterdag naar de Geysir te gaan. Maar ook al werkt deze bron wél, is het toch maar om de dag, en dan nog niet langer dan twee uur. Maar een vreemde gewaarwording is het toch wél dat het hete water (over de negentig graden) zó maar uit de grond opborrelt. We gingen eerst lunchen, van die lekkere dikke moten zalm, zo uit de rivier. Er is hier gelukkig wél een café met grote eetzaal. En daar we nat en koud waren, en deze „vis der vissen" voortreffelijk bereid was, met prima botersaus, hebben we ons deze schotel uitstekend laten smaken, en hoopten nu maar op het spuitwonder. Maar al was de eigenaar dezer bronnen ook persoonlijk aanwezig, en wierp hij te onzer ere zeker 50 kg zachte groene zeep in het spuitgat (om de springvloed te stimuleren) het hielp alles niet, de gijser staakte blijkbaar, en was ondanks een zeepoffer van nóg minstens 25 kg, niet te bewegen om ons van haar spuitkracht te overtuigen. Het was zeker te koud en een ge zapig buitje, maakte ons alleen nog maar wat natter. Hier ooit terugkomen zullen we wel niet, ofschoon schrijver dezes opdracht had iets dergelijks voor het Ajax-terrein aan te kopen. Zo'n gratis douche is voor geen voetballer te ver werpen, ook al is de temperatuur van dit water dan iets aan de hoge kant. Naar we later vernamen begon deze bron s' avonds half twaalf haar plicht te doen, en spoot haar stra len over de honderd meter de lucht in. Nog een aardige bijzon derheid moet ik U vertellen. Een onzer spelers had n.m.l. een verborgen hoekje opgezocht om blijkbaar een plas te doen, waarop Drager snedig opmerkte: Zeg ga jij hier voor je zelf beginnen De dochter van de Amerikaanse consul is jarig en allen krijgen een uitnodiging even te komen feliciteren. Ook zijn er diverse dames gevraagd. Het wordt een buitengewoon gezel lig partijtje, waarbij onze jongens in dit verzorgde milieu een kranig figuur slaan, en het is tamelijk laat als wij de consul en zijn vrouw hartelijk bedanken voor zijn grote gastvrijheid. Ajax is de familie Ellis véél dank verschuldigd, en gaarne willen wij dit hier even vastleggen. Maandag Zon, zon, heerlijke zon. Vandaag zijn we dan naar Tingvellir geweest. Het was bovendien de eerste prachtige dag met zonneschijn, zodat we Govert Flinckstraat 336 - Tel. 24613 - Amsterdam-Z. Wij verzorgen alle ook voor 't Gooi en Haarlem

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 8