VAN OS Kantoorboekhandel zonnebril bij zich heeft, maar zijn regenjas in Mokum heeft laten hangen, moppert zoals alleen Wim dat kan. We bezich tigen ook nog een tentoonstelling van Prof. Jurgensson, een wereldberoemde beeldhouwer, die het marmer en brons met zijn beitels als het ware leven inblaast. Eindelijk eens een genie, die reeds voor zijn dood wordt geëerd, nu, dat gebeurt niet veel in dit leven. Maar wat een prachtige werkstukken zien we hier, we zouden hem de IJslandse Rodin of Michel Angelo willen noemen. En als we buiten weer in de auto zitten en net willen vertrekken, missen we Guus Drager, die blijkbaar een of andere deur even is ingegaan, waarna een van zijn vrienden kalm deze deur heeft afgesloten. Ja, zulke klei nigheden kunnen alleen maar de stemming verhogen en nu wordt Guus beschuldigd, dat hij zich heeft laten insluiten om een of ander standbeeld, dat ik weet niet hoeveel ton weegt, achterover te drukken. En als we dan weer in ons hotel terug komen, beginnen we maar weer aan de koffie met koek etc. etc., die ons wordt aangeboden. 's Avonds worden wij uitgenodigd een bezoek te brengen bij de heer Schramm, secretaris van de IJslandse voetbalbond, die ons deze dagen onschatbare diensten bewijst. Ook hier weer een ontvangst tot en met, zijn vrouw spreekt perfect Duits en Engels en als wij de groeten van de familie Koolhaas overbrengen, straalt ze. Met haar man heeft ze o.a. ook Am sterdam bezocht en het Ajax-stadion vond ze geweldig. Marius heeft haar toen blijkbaar enige bloemen aangeboden, deze geste vond ze zo bijzonder attent, dat de Hollanders geen kwaad bij haar kunnen doen. Wat een sprookjesachtig uitzicht biedt hun huis, heel in de verte wordt het oog geboeid door machtige bergen, die met hun besneeuwde toppen op gigantische suikertaarten lijken, met daarvoor de machtige rollers van de Atlantische Oceaan. Is het droom, of werke lijkheid. En als we 's nachts om half twee naar ons hotel wan delen, bespreken we de mogelijkheid om de IJslanders op onze beurt in Amsterdam te ontvangen. Het moet mogelijk zijn. Jan Elzenga is enthousiast, Volkers bekijkt vanzelfsprekend ook de zakelijke kant, allemaal doen we een duit in het bekende zakje en zelf ben ik zo in het geval verdiept, dat ik over een grote rolsteen struikel de wegen zijn hier heus niet allemaal geasfalteerd, hoor steken gezamenlijk een sigaretje op en wandelen langs de oevers van de Oceaan hotelwaarts. De tweede wedstrijd staat voor de deur, we hebben een masseur gecharterd want de spieren moeten worden los- gewreven de voetbalschoenen moeten allemaal van nieuwe doppen worden voorzien, de keiharde grond heeft, ondanks de regen, alle doppen weggevaagd, en Couton en Bruynestein komen handen te kort. De levensduur van ook de allerbeste voetbalschoen schat ik hier op hoogstens een half jaar. Des middags hebben we even de zon gezien, maar tegen de avond komt er een storm opzetten, die onze hoop op een paar zomerse vacantiedagen weer geheel doet verdwijnen. De weerberichten uit Holland luiden: stralende zonneschijn, terwijl er blijkbaar ook enige bosbranden worden gesignaleerd,, en wij lopen hier te vernikkelen en tornen tegen een orkaan in naar het Sta dion, dat gelukkig maar een paar minuten van ons hotel ver wijderd is. Met Arie de Wit heb ik afgesproken dat hij de voetbalver slagen voor dit verslag zal leveren, maar over het voetbal van IJsland in het algemeen wil ik toch even mijn visie geven. Het competitie systeem is er natuurlijk héél anders geregeld als bij ons, de plaatsen zijn ten eerste zéér afgelegen, treinen rijden er niet, de zomer duurt maar kort, en als het sneeuwt prefereert iedere IJslander de skisport, waarin ze ware matadoren zijn. Maar ze geven zich voor 100%, hebben een balcontröle die benijdenswaardig is, en zijn schotvaardig als de beste. De kanthalves brengen de ballen niet, maar spelen de bal onmiddellijk af. De stopperspil is er gelukkig onbekend, maar als er gevaar dreigt, ziet geen der spelers er tegen op een handje te helpen. Dit geeft wel eens even de indruk van stunteligheid, maar boer pas op je kippen. Want als een se-, conde later een lange bal naar voren vliegt, zie je plotseling de complete voorhoede weer optrekken, en tonen een schot vaardigheid die verbluffend is. Daarbij zijn het stevige kna pen die niet schromen een man opzij te zetten, wat op deze asfalt-grond levensgevaarlijk is. De eerste en tweede wed strijd troffen we een scheidsrechter die uitmuntend leidde, en even als bij ons een Karei van der Meer dit kan doen met een enkel handgebaar de gemoederen tot rust bracht, en de wed strijd geheel in de hand had. In onze derde game troffen we het slechter, hier een fluitist die geen leiding gaf, veel te fors spel op dit basalt toeliet en beslissingen gaf die beide partijen nerveus maakte. Donderdag 7 Juli 1949 om 8.30 uur tegen ,,Valur". Deze wedstrijd tegen ,,Valur". Valur is de naam van een zeer mooie vogel in IJsland, werd door ons helaas met 10 verloren. Onder droog weer, doch met heel veel wind werd wederom op het zelfde harde veld gespeeld. Door een fout van Fischer welke de bal naar Cor v. d. Hoe ven wilde spelen, wat jammerlijk mislukte, kwam de bal bij de rechtsbuiten van Valur, wiens voorzet door de linksbinnen ingekopt werd. Na deze goal werden onze aanvallen gevaarlijker echter zonder resultaat, daar het plaatsen, door de harde wind, zéér slecht was. Een voorzet van Drager wordt door Fischer ge mist, doordat deze de bal stopte in plaats van in te koppen en daar geven de IJslanders je geen tijd voor. Uit een goed door Fischer genomen corner ontstaat voor de goal van Valur een schermutseling welke echter geen resul taat oplevert. Guus probeert het hierna alleen, doch zijn schot belandt in het zijnet. Na de rust met de wind mede, heeft Leentvaar 2 maal de bal kunnen spelen en was onze overmacht zó groot, dat elk ogenblik een goal verwacht kon worden, doch Valur verdedig de met man en macht om de voorsprong te behouden. Slecht wegwerken van Cor v. d. Hart, kan Potharst nog redding brengen. Vermelding verdient nog een goed schot van Fischer en een prima kopbal van Theo Brokman, doch vonden de keper op de goede plaats. Het spel van „Valur" was fair maar forsch, terwijl voor versterking de Captain van de voetbalvereniging K.R. het elftal van Valur completeerde. Bij „Valur" waren de rechtshalf, spil, middenvoor en rechts binnen de besten, speciaal de Mid-for welke menig duel met Cor heeft moeten voeren; beide klanten die aan elkaar ge waagd waren. Bij ons kunnen wij geen speciale uitblinkers noemen, de bal werd te veel in de lucht gespeeld, wat met een dergelijke wind funest is. Onze jongens hebben hard ge werkt om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, maar er was geen doorkomen meer aan. We hebben het dus niet kunnen halen, maarwe had den dan ook wel alles tegen. Are we downhearted Geen spra ke van, en ook onze supporters laten zich van hun goede kant kennen. We ontvangen een prettige uitnodiging voor het ge hele gezelschap van de Dames Meeuwissen en Posthuma die zo mooi de eetzaal van ons hotel met bloemen versierd hadden. Het zijn twee verpleegsters, die hier in een tehuis voor ouden van dagen hun arbeid verrichten, en van hun Directeur de heer Sigurbjornson, toestemming hebben gekregen de Hollan ders in een der zalen een kopje thee aan te bieden. En dat het een buitengewoon prettige middag is geworden, kan ik U verzekeren. Ook de vrouw en dochter van de Amerikaanse Consul waren uitgenodigd. Een kopje thee aanbieden betekent hier blijkbaar iets meer dan in Holland; wat was hier een arbeid verzet om iets voor ons te doen. We kwamen juist van de lunch af en hier stond een tafeltje welbereid, waarbij zelfs Lucullus zich over z'n buikje gestreeld zou hebben, een echt- tafeltje-dekje. De Directeur heette ons hartelijk welkom, noodde ons vooral goed toe te tasten, complimenteerde Ajax met haar ondernemingsgeest om hier via de sport de vriendschappelijke banden tussen Holland en IJsland te ver stevigen, en nam meteen deze gelegenheid te baat zijn beide Waarom zult U zoeken naar een adres? heeft alles voor Uw kantoor Weteringschans 223 - Telef. 31842 - Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 6