landse dames aan, mejuffrouw Meeuwsen en Posthuma, en een heer, die naar de naam van Ringelberg luistert, ook een Hol lander. Ze hebben de buitengewoon aardige attentie gehad, te onzer ere in de ontbijtzaal van ons hotel een mooie bloem- versiering aan te brengen, alsook een Hollandse vlag en als men nu weet, dat een eenvoudig tulpje of gladiool minstens vijf kronen (dat is dus 2.per stuk kost, hebben ze hier aan een aardig kapitaaltje besteed. Natuurlijk worden ze door ons hartelijk bedankt, en we hebben er de dagen, die wij hier doorbrachten, drie enthousiaste supporters bijgekregen. Het is dan ongeveer vijf uur in de morgen, als we enige uren pro beren zullen wat te gaan slapen, maar donker is het nog niet geweest. Een vreemde gewaarwording, hoor, geen schemering en geen duisternis, dat kan ik U verzekeren. De volgende dag gaan we al vroeg de omgeving verkennen, de stad valt ons niet erg mee, we hadden hier zeker meer van verwacht. Maar hierover later meer. Om twaalf uur is er in ons hotel een bijeenkomst van alle IJslandse voetbal-offi cials, de pers en Ajax en we zitten aan een feestlunch, waar Ajax op de meest vleiende wijze lof wordt toegezwaaid. Onze oren tuiten er van, de pers schrijft en noteert. Deze heren moeten de indruk krijgen, dat Ajax momenteel voetbalkam pioen van Europa is en alle spelers worden geïnterviewd. Voor al Stoffelen en Drager krijgen een extra beurt, maar dat is hun best toevertrouwd en ze slaan zich hier doorheen als film sterren, die een jaarsalaris met minstens zes nullen erin toucheren. Volkers geeft hierna nog even het Ajax-racket dat het davert en het gehele hotel staat ademloos toe te luis teren. Het is in één woord af en we are the head of the papers. 's Middags gaan we het veld even verkennen maar dat loopt op een geweldige desillusie uit, want.... er is geen sprietje gras op te bekennen. Sintels, sintels, sintels, anders niets, kei en kei hard, op een stadion, waar ongeveer tienduizend bezoekers Geysir, de grootste spuiter op IJsland. Indien U op school geleerd hebt dat Columbus Amerika ondekte, dan werd U verkeerd voorgelicht, aangezien „Een IJslander" Eiricsson, Amerika reeds in 930 ontdekte. een plaatsje kunnen vinden. We vernemen, dat er vier voet balclubs te Reykjavik zijn, die allen op dit stadion moeten spelen. Hoe ze dit redden met hun lagere elftallen, is ons dan ook een raadsel. Toch wordt het een gezellig train-uurtje, ook al stuitert de bal geweldig, maar een lekker bad doet won deren en na afloop hiervan gaan we de omgeving eens wat beter verkennen. Dat valt mee en tegen, het natuurschoon is er groots en machtig, rondom duiken besneeuwde toppen van bergen op, en de haven is met haar talrijke en vreemde sche pen een sprookje van schoonheid. Bedenk, dat bijna alles, wat het land nodig heeft, moet worden ingevoerd en men behoeft heus geen econoom te zijn om te weten, dat dit met de nodige moeilijkheden gepaard gaat. De enige belangrijke uitvoer, die hier tegenover staat, is vis en al zal dit natuurlijk altijd een veel-begeerd artikel blijven, toch is de vraag hierna niet meer zo willig en aan grote schommelingen onderhevig. De lonen zijn hier schrikbarend hoog, een werkman, die hier Kr. 500 per week verdient (dat is, daar de IJslandse Kroon op 0.40 staat) in onze valuta dus 200.is héél gewoon, maar hier tegenover staat, dat alles er geweldig duur is. Een paar zéér slechte schoenen kosten hier 60.een costuum 500. sokken 8.en zo alles naar evenredigheid. En we schrikken toch even, als we in een doodgewone cafetaria voor een ge bakje en kopje koffie 2.moeten betalen. Het is bij de wilde spinnen af. Een kruik Bols staat geprijsd voor 80.en een doosje slechte Amerikanen 2.20. Nee, voor een toerist is het niet bepaald een luilekkerland, en wij lopen eerlijk ge zegd allemaal een beetje te piekeren, dat we voor onze 30. aan IJslandse kronen, die wij bij Volkers van de Nederlandse regering mochten omwisselen, ook niet het kleinste cadeautje voor onze vrouw of meisje, vader of moeder zullen kunnen kopen. Want voor een doodgewone ansicht met postzegel, moet men hier 0.80 neertellen en voor een brief 1.20 aan porto offeren. Maar voetballers piekeren nooit zo lang, we zijn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 3