ASBEEK BRIJSSE Rijwielen - Radio - Wasmachines - Stofzuigers Electr. en Autogenische Lasinrichting Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 Haarden - Kachels - Gasfornuizen en -Comforen - Keukengerei. well", een plaats in een smal diep riviertje, weer met hetzelfde heldere water, waar de bevolking als bijgeloof geldstukken in het water gooit, daarbij tegelijkertijd wensen uitende, die vol gens dit bijgeloof binnen een bepaalden tijd beantwoord wor den. Op de bodem van dit riviertje wemelt het dan ook van geldstukken. Een onzer begeleiders vertelde, dat een zeker persoon getracht heeft dit geld op te duiken. Het mocht hem echter niet gelukken, daar hij na ongeveer 2 minuten zo stijf als een plank met bijna bevroren ledematen naar boven moest worden gehaald. Deze gebeurtenis heeft zoveel indruk op de bevolking gemaakt, dat op het ogenblik niemand er meer aan denkt ook maar een poging te doen naar beneden te duiken om enig geld op te halen. Ik voor mij geloof dat, indien men b.v. met een soort baggermachine of desnoods met een schep net dit geld op zou diepen, men schatrijk zou zijn. Er liggen namelijk hele bergen aan muntstukken in dit water, toch wel een bewijs dat de IJslanders dit punt als iets zeer heiligs be schouwen. Na de lunch in een hotel gebruikt te hebben vervolgden wij onze tocht rond dit meer en gingen wij door mensenhand aan gelegde watervallen bekijken. Deze watervallen zijn aangelegd vanwege de electriciteitsvoorziening van verschillende delen van IJsland. Een machtig bouwwerk met ontzettend grote motoren. Als men b.v. weet dat het vallende water gevoerd wordt door kleine gaten van 2 bij 3 meter en dat daarbij een snelheid wordt ontwikkeld van plusminus 100 km. per uur, dan kan men zich ongeveer een idee vormen van de geweldige kracht die daardoor ontstaat. Opmerkelijk was tevens hoe vele vliegen er in deze buurt huisden. Het was gewoon verschrik kelijk. Het leken wel kleine bergen. In de autobus, die ook vol zat met deze plaaggeesten, was het een ware vliegenvangst, ook nog onder het rijden, want zij hadden een voorkeur voor onze hoofden, hetgeen wij persoonlijk nu niet zo konden appre- cieeren. Het was intussen ongemerkt zes uur geworden, zodat wij allen naar onze maaltijd verlangden. Onze begeleiders hadden echter een en ander in orde ge maakt in een hotel te Selfoss. De heer S. Palsson nam bij deze maaltijd het woord, waarbij tot uitdrukking kwam hoe de IJslanders op hun land gesteld zijn en hoeveel zij van hun land houden. Hij memoreerde in deze speech de geschiedenis van Tengvellir, als hierboven weer gegeven. Hij hoopte bovendien dat wij deze dag van het vele natuurschoon genoten hadden, hetgeen wij allen met een vol mondig ja konden beantwoorden. Het was inderdaad een schitterende tocht geweest. Des avonds werd ons in ons hotel nog een kleurenfilm ver toond over de vulkanische losbarsting van de „Hekla" in 1947. Deze eruptie begon in April 1947 en duurde tot eind Sep tember van dat zelfde jaar. Steeds maar weer kwamen er vuurspuwingen voor gedurende deze gehele periode. Als men b.v. zag van welke afstand deze opnamen genomen waren,' dan moet men hiervoor nog meer bewondering hebben dan voor dit natuurverschijnsel, Vooral de opnamen die gedurende de nacht gemaakt waren het is hier in half Augustus nacht van ongeveer 4 uur des middags tot 10 uur de volgende mor gen waren werkelijk adembenemend. Het leken wel vuur werken gelijk wij op onze Koninginnedagen kennen. Eigenaar dig was ook de gloeiende lava op de snelstromende rivieren af te zien drijven. Deze lava heeft zelfs zo een hitte, (onge veer 900 graden Celcius) dat zij niet door het water geblust kan worden. De rookwolken stegen wel tot ongeveer 4 tot 5 km. hoogte. Wat een geweldige kracht moet zo een vulkaan bezitten om dat voort te brengen. Achteraf beschouwd is het feitelijk logisch dat de grond in IJsland moet werken. Er zitten hier honderden en honderden heetwaterbronnen in de grond, die dus allemaal damp veroor zaken, ook in de grond. Geen wonder dus dat dit gedurende een bepaald aantal jaren moet gaan werken. Deze hete damp moet toch een uitweg kunnen vinden en zij doet dit dan door middel van deze uitbarstingen, die gemiddeld eens in de 100 jaar voorkomen. De laatste aardbeving was hier ongeveer 15 jaar geleden, terwijl de laatste vulkanische uitbarsting 102 jaar geleden voorkwam. Zelfs op het ogenblik dat de Hekla niet meer werkt is het zelfs nog levensgevaarlijk de krater te benaderen. Nu nog stijgen er altijd verderfelijke gassen uit de kratermond omhoog, die zonder gasmasker iemands dood be tekenen. De lava, die in 1947 uitgespuugd was, had zelfs in Januari 1949 nog haar hitte en wel in die mate dat als men b.v. in zijn gewone schoenen die lava-laag besteeg, onmiddellijk iemands schoenen zouden verschroeien. De boerderijen die op ongeveer 30 km. afstand van de Hekla liggen hadden zelfs last van de lava. Al het vee en andere levende have kon in veiligheid worden gebracht, zodat dit gelukkig geen doden, van welke aard ook, ten gevolge had. Heden ten dage gaat alles in de buurt van de Hekla weer zijn gewone gangetje, daarbij als het ware speculerende dat de vulkaan de eerste 100 jaar stil zal blijven. Evengoed blijft het m.i.riskant. Natuur is toch maar natuur en men kan nooit weten of er in deze geregelde natuurwetten eens verandering kan komen. Deze dag was zowel het uitstapje als wat het weer betreft de meest geslaagde. En nu gaan we ons prepareren op onze derde wedstrijd, die ons helaas zo'n grote deceptie bracht. De voetbalschoenen moeten allen van repen worden voorzien, want de gaten van de oude dopjes die steeds vervangen moesten worden, zijn niet meer te herstellen. Ze bezorgen Volkers een rekening die alle records op het gebied van schoenreperaties slaan, en een bij zonder plaatsje in ons archief van „gekke rekeningen" zullen blijven innemen. Het was een ruwe wedstrijd, slecht door een besluiteloze scheidsrechter geleid. Na afloop hadden onze spe lers bijna allen letsel door het vele vallen op de sintels. Mis schien dat ook dit went, maar op een grasland kan dit niet gebeuren, en met angst en vreze zien wij de vierde match tegemoet. Maandag 11 Juli Ajax-Comb., Fram en Vikingur 25. Deze wedstrijd welke eveneens om 8.30 uur op het zelfde veld gespeeld werd, verloren wij met 25 niet omdat wij zwakker waren dan de IJslanders, daarvoor was onze veld- meerderheid te groot, doch in de voorhoede van onze IJsland se vrienden, zaten 2 binnenspelers welke de kunst van het schieten puik verstonden, terwijl bij ons dit onderdeel van het spel zeer slecht en het geluk nu direct niet aan onze zijde was. Ook wordt te lang gewacht met schieten en dit lusten onze vrienden wel, want hier wordt geen tijd gegeven om de bal eerst stil te leggen en daarna te schieten, daarbij komt dat deze jongens welke in doorsnee 18—23 jaar oud zijn er vrolijk in gaan en lustig 2 x 45 min. met volle energie werken. Direct na de aanvang een goed schot van Michels in het zijnet en ziet het er naar uit dat wij deze wedstrijd gaan win nen, daar de aanvallen elkander snel opvolgen, en het spel zeer levendig is hetgeen blijkt uit een door Beumer wegge werkte corner, waardoor een corner op het doel der IJslanders ontstaat, welke door Michels naast gekopt wordt. Door een fout van Joop Stoffelen maakt de linksbinnen na 20 minuten een prachtgoal. Direct hierop volgt een aanval van onze jongens en kopt Theo de bal in, welke echter uit de doelmond weggewerkt wordt; volgens velen was deze bal de lijn reeds gepasseerd. Even daarna scoort de rechtsbinnen der IJslanders de 2e goal. Tevens Speciale Reparatie-inrichting voor Haarden, Kachels, Rijwielen enz. Desgewenst op termijnbetaling I

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 10