5 De Zweedse hoofdklasser „Kamraterna" verloor van Ajax met 3-2. stond vanaf de eerste minuut zo indrukwekkend te voetballen, dat wij een heel bekende oud-international hoorden zeggen: „En dan te bedenken, dat ze een spil voor het Nederlands elftal zoeken." Een heel rake opmerking, doch Cor is jong en kan nog veel leren. De Italianen, die enige prachtig gebouwde athleten in de gelederen hadden, trapten in alle standen behoorlijk hard en waren in het koppen van de bal onze jongens verre de baas. Zij lieten de bal het werk doen, maar, dit in tegenstelling met Engelse profs, verspilden veel van hun krachten, door nodeloos draven over het veld. De in lila shirts gestoken Italianen een fleurig gezicht ('t leek wel een tulpenveld, met al dat rood-wit-lila-groen) namen de leiding. Een prachtig doelpunt, fraai van opzet en afwerking, 't Gebeurde precies na een kwartier spelen; gaf even een dom per op ons spel, doch toen Fischer met schijnbewegingen een paar tegenstanders passeerde en tot aan het Italiaanse doel opdrong, was de gelijkmaker er geweest, alsja, als Gerrit een trekballetje had gegeven. Nu ging de kans verloren, maar onze jongens hadden geschoten, dat het kon. Die wetenschap gaf Guus vleugels, deed hem wegspringen van een wanhopig spurtende Italiaan. Wie zal de meters-lange, levensgevaarlijke duiksprong van de katachtige Legnano-doelman vergeten, bij het onderscheppen van de bal, die Guus langs hem zou jagen en even later Brokmann's schot, juist toen het zijn sohoen ver liet, door hem in de kiem zag smoren. Voetbalvuurwerk, niet par accident, maar par excellance, dat de tribune een seconde met stomheid sloeg, doch daarna in luide jubel deed uitbarsten. Michels, die weer opvallend veel goede dingen had gedaan, zou de man worden, die de Italiaanse goalie sloeg; de bal met een venijnige schuiver langs hem joeg. Een door Potharst afgeslagen aanval deed de bal belanden bij v. d. Hoeven, van Cor ging het naar Stoffelen, die rap Michels aan het werk zette. Rinus was meteen weg, langs de verbouwereerde backs en hoe die knapen ook benen maakten, zij waren te laat voor een tackle; de gelijkmaker geselde het net (11). Verwoed vielen de Legnano-ers aan, verwoed vochten Stoffelen en zijn mannen terug. Prachtig waren de duels tussen onze verdedi gers, waar de plaatsvervanger van Beumer, Hardeveld Kleuver, na een nerveus begin, goed en krachtig van zich afbeet, en de Italiaanse voorhoede. Cor v. d. Hart hield de middenvoor in bedwang en Jan Potharst liet de athletische linksbuiten geen ogenblik vrij spel. Ook Joop Stoffelen en v. d. Hoeven gaven geen krimp, izodat Deentvaar het niet al te moeilijk kreeg. Eer wij het wisten, was het half-time, altijd een bewijs, dat de match spannend en boeiend is. De tweede helft was misschien niet zo schoon als de eerste, maar spannend en sensationeel des te meer. Weer was het Huis, die begon met aller aandacht te vragen. Wim passeerde vlot een paar Italianen, kwam op enkele meters van de doelman, doch deze wist meesterlijk een doelpunt te voorkomen. Een (prachtige save, maar jammer voor Wim, wij hadden hem zo gaarne een doelpunt gegund. De Italianen waren gauw over de schrik heen, doch moesten toch hun gehele arsenaal aan voetbalkunsten uitputten, om zich de Ajacieden van het lijf te houden. Het gelukte hoe langer hoe minder en het was in feite een teleurstelling, toen bij een aanval der lila-hemden, de bal langs Leentvaar werd gekogeld (12). Verslagen waren onze jongens echter niet. Opnieuw wierpen zij zich in de strijd, die een fel karakter kreeg. De Italianen begonnen het begrip sportiviteit over boord te gooien en de linksback vloerde Wim Huis op zo'n manier, dat' de uit stekend fluitende heer Martens niets anders overbleef dan een penalty toe te kennen. Dat gaf een hoop gebarentaal, maar Cor v. d. Hart legde onverstoorbaar het leder op de witte stip en even later flitste iets langs de grond. Het moet de bal geweest zijn (22). Dit verhaal nadert zijn einde, want het laatste stuk van de match werd bepaald ongezellig. Fischer kreeg van de doelman een trap, zo maar, gratis voor niks. Drager stond op de nominatie om van een Italiaanse reus een dreun te krijgen, maar dank zij Guus' martiale houding en figuur (ahem) ging deze aparte match niet door. Gerrit ver-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 5