4 AjaxKamraterna 32. De Zweedse hoofdklasser „Kamraterna" uit Göteborg, werd de eerste buitenlandse club, waartegen wij dit seizoen in het veld kwamen. In feite was deze match dus de première van Ajax' internationale seizoen. Achteraf bekeken is het optreden van de Zweedse cracks, die met de beroemde Gunnar Gren, de niet minder beroemde doelman Andersson en de beide interna tionals Hansson en Emanuelsson verschenen waren, eenigszins tegengevallen. Hun positiespel, balcontröle, lichaamsbeheer- sing was dik in orde, doch het tempo veel te slow en schieten stond bepaald niet op het Zweedse programma. Neen, het was niet „je dat" en toch is deze wedstrijd, èn door het spel van onze gasten èn door het goed partij geven van ons team, een best stukje reclame geweest voor de voetbalsport voor zover dat dan nog nodig is. De Zweden namen maar direct het spel in handen, liepen losjes voorbij onze jongens, schoven de bal langs denkbeeldige liniaaltjes, enfin, U kent dat tik-tak- schuifie-schuifie-spel wel. Vier maal zestig seconden was de wijzer pas rond geweest, of de bal lag voor de eerste maal achter Leentvaar. Eerlijk, Beb kon er geen snars aan doen. De Zweden vonden het best, „schoven" nog even verder, maar ja, Ajax' eerste elftal is soms een heel rare ploeg. Cor v. d. Hoe ven liet plotseling zien, dat voetballen een kunst is, die niet alléén door buitenlanders wordt verstaan; ging enige Göte- borgers op Amsterdamse manier in de luren leggen, hetgeen zeer aanstekelijk werkte op de voetbalsnaren van zijn team genoten. Fischer begon langs de lijn te snorren en Michels jongleerde met het bruine geval, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld was. Wij konden er weer eens goed voor gaan zitten; er stond iets te gebeuren. En al vielen er dan direct geen Ajax-goals; er gebeurde iets. De Zweden gingen moei lijker draaien, konden zo vlot niet meer langs onze jongens komen en moesten soms alle zeilen bijzetten om onheil te voor komen. Tweemaal kropen zij door het beroemde naaldenoog. 't Was op het kantje af, maar dank zij doelman Andersson kwamen zij door" dat nauwe, spreekwoordelijke gaatje. Groot meester Gren, die al een serie dribbles had weggegeven, begon schijnbaar lont te ruiken. Zijn toch al zo haarfijne passes wer den scherp gelijk een scheermes en zijn meesterlijke handig heidjes gingen dingen naar de betiteling: weergaloos. Onze jongens hiélden de kop er echter voor. Cor v. d. Hart kreeg er hoe langer hoe meer leut in, groeide, niettegenstaande enige fouten je wordt te zelfzuchtig, boy ,geef de bal toch direct af tot zeer behoorlijke hoogte en daar ook Jan Potharst en Gerrit Beumer er bijzonder veel trek in hadden, bleef de score ongewijzigd en de kans op een behoorlijk resultaat be staan. Het is tot de rust een aantrekkelijke, boeiende strijd gebleven, die, met alle respect voor de prestaties van ons team, de bloemen aan onze nieuwe Zweedse relatie bracht. Bij de aanvang van dit verhaal schreven wij, dat ons eerste elftal soms een heel rare ploeg is. De tweede helft bracht dit feit wel heel sterk aan het licht. De Zweden, die toch duidelijk te verstaan hadden gegeven met een bal beter overweg te kun nen dan ons team, kregen na de pauze een voetbalschotel voorgezet, die helemaal niet deed denken aan de kruiige Smör- gaassild of Gaffelbitter. Een echte Hollandse stamppot van lange likken en korte passes, met een scheut harde knoerten als garnering, werd hen opgediend. De mannen uit het land der houtvlotters hadden lepel noch vork om dit gerecht de eer aan te doen, die het verdiende en toen Michels deze match de centrale figuur uit onze voorhoede langs tal van tegenstanders daverde, was Drager precies op tijd naar binnen gezwenkt om Rinus' voorzet met een fraaie kopbal langs Andersson te plaatsen (11). Amper was het gejuich van het enthousiaste publiek verstomd, of Drager gaf een scherpe pass naar Michels, die razendsnel langs de Zweedse backs stoof en de bal in het net knalde (21). Onze ploeg speelde nu als in haar beste dagen en de Zweden kregen het hard te verduren. Opgestuwd door Stoffelen en v. d. Hoeven, ging ons aanvalsquintet hoe langer hoe meer het Zweedse doel be stoken. Gé van Dijk en Drager combineerden oogbekorend en toen Brokmann een lange center naar de linkervleugel gaf, kreeg Guus de kans om er 31 van te maken. Wij zagen een schijnbeweging, Kamraterna's doelverdediger uit balans gaan en vervolgens het net bollen. Het werd Gren en zijn makkers te gortig. Het tempo ging omhoog, doch de match was voor de Zweden verloren. Onze achterhoede hield zich taai, Leentvaar stopte meesterlijk een kogel van de linksbinnen en het was bepaald jammer voor hem, dat door nonchalance van een onzer achterspelers, de Zweedse linksbuiten een minuut voor tijd de bal in ons doel kon glijden. Aldus kwam met een 32 overwinning het einde van deze match, die, niettegenstaande het goede spel van onze ploeg, toch duidelijk onderstreepte, dat er voor de Hollandse voetballer nog veel, zelfs heel veel te leren valt. De leden van Kamraterna verdroegen de nederlaag zeer sportief, waren vol lof over ons stadion en de gastvrije ont vangst, doch daar zal voorzitter Koolhaas wel het een en ander van vertellen. Ajax—H.V.V. 2—3. In het clubblad van Januari 1.1. schreef vriend „Tjedem" een paar herinneringen bij elkaar, 't Ging over Sparta en H.V.V. Hij eindigde zijn H.V.V.-oude-doos-verhaal metnog een klein rukje en misschien beleef ik het weer eens„Zondag a.s. H.V.V.Ajax." De Hagenaars hebben het klein rukje ge geven, zijn kampioen geworden onze felicitaties heeft voor zitter Koolhaas, onder het aanbieden van een fraaie vlag, met een paar vlotte woorden naar* voren gebracht - en „Tjedem" heeft zijn zin gekregen. Vermoedelijk eerder, dan in de lijn zijner verwachtingen lag. Toch maar service tot en met, wat wij onze geachte cliëntele geven. Of de match onze club genoot best bekomen is, trekken wij sterk in twijfel en of H.V.V. het in de promotie-wedstrijden, niettegenstaande de zege op ons team, ver zal brengen, kunnen wij haast niet aan nemen. De. achterhoede der Hagenaars, met de doelman en linksback aan het hoofd, is goed. Ook de midvoor speelt een behoorlijke partij, doch de overige spelers geven maar weinig schoons te genieten. Misschien hadden de heren een slechte dag; is dat inderdaad zo geweest, ja, dan zullen de andere candidaten voor een plaats in het voetbal-Wahalla aan de herrezen Haagse Leeuw een harde noot hebben te kraken. Onze ploeg ging er in ieder geval in. Dat speelde zich als volgt af. Wij begonnen met H.V.V. in de hoek te drukken waar de klappen moeten vallen. U weet wel, zo van uit de middenlinie met een paar vegen via v. d. Hart, Stoffelen en v. d. Hoeven naar de voorhoede. Daar een paar combinaties plus wat snelle rennen van Fischer of Drager, gevolgd door een voorzet en daneen H.V.V.-been. Weg de bal en maar weer opnieuw beginnen. Plotseling een Haagse uitval, een sohotgoal. Leuk, voor die lui, vindt de kijkersschare. Wij maken spoedig gelijk en als even later één der H.V.V.-ers de bal uit het doel slaat, mag v. d. Hart ook eens een penalty nemen. Zijn loeiend schot vloog onhoudbaar in het net. Zonder veel animo zoeken wij na de thee onze plaatsen maar weer op. 't Zal wel een dikke overwinning worden. Het kwam anders uit. Och, het spelbeeld was weinig veranderd, de strijd speelde zich hoofdzakelijk af voor Dankelman's heiligdom, doch doelpunten-maken kwam niet in het stuk voor. Een hopeloos geval. Éénmaal rolden Theo en Wim Huis, die zeer verdienstelijk v. Dijk verving, op de doellijn over elkaar, maar de bal huppelde de verkeerde kant uit. H.V.V. deed het beter, scoorde twee doelpunten en won de pot. Schande, boys! AjaxLegnano 22. Er ging een grote roep van de Italiaanse profclub „Legnano" uit. Zij had in Utrecht tegen D.O.S. een best partijtje voetbal gedemonstreerd en de kanaries met 15 overtuigend geslagen. Bovendien waren de Italianen zeer sportief opgetreden daaraan mankeert nog wel eens het een en ander bij die tem peramentvolle Zuidelijke voetbalbroeders zodat, niettegen staande de big match in het Olympisch Stadion, toch nog ca. 12.000 liefhebbers de Meer ingetrokken waren. Zij hebben heel goede waar voor hun geld gehad. Fraai voet bal van beide elftallen, drie schone doelpunten, een penalty zo uit het boekje en het laatste half uur heftige Italiaanse tonelen. Macaroni en tomatenpurée (geen bloed) aan de paal. Wat gingen de Italianen prachtig van start en wat zetten onze boys zich meteen schrap. Wim Huis, die wederom Van Dijk verving, gaf direct al een dribble weg, die de kenners goedkeurend liet knikken en mompelen. En Cor v. d. Hart

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 4