AJAX-PAASTOURNOOI n soort convooi dus. Aan de achterkant staan in een klein cir keltje een grote en een kleine begeleidende boot. De soldaten humor had al snel een oplossing voor deze nieuwe naamgeving (ondanks de verschillende merken zijn het nog steeds eenlieids- cigaretten). Snuggere geesten vonden n.l. uit, dat deze titel was ontleend aan een geruchtmakende uitspraak van de Leger commandant in de soldatenkrant „Wapenbroeders", n.l. dat ook hij de eenheidscigaretten, toen nog „Highway" genaamd, rookte en erover tevreden was. De „Highway"-cigaretten wer den door de troep prompt omgedoopt tot „Railway" (spoortjes, spoorstaven). Dit kon natuurlijk niet zo blijven doorgaan uit militair-disciplinaire overwegingen en dus kwam o.a. „Escort" aan de markt. Om de uitspraak van GeneraalSpoor echter niet in het vergeetboek te doen geraken, werd deze naam afgeleid van de woorden: Excellentie Spoor Consumeert Ook Rot Tabak. Of het waar is, dit verhaal, ja, daarvoor durf ik niet in te staan, in ieder geval bekeek deze humorist de zaken van een optimistische kant. Er waren echter ook pessimisten, die be weerden, dat de schepen aan de voorkant, dus het hele con- vooi, de troepenverschepingen naar Indonesië voorstellen en de grote met klein boot „de weg terug", vandaar dat dit zo klein in een minuscuul cirkeltje getekend staat en de zwartgallige lieden weten ook de naam van de grote boot, n.l. „Grote Beer", het troepentransportschip, dat momenteel vrijwel uitsluitend zieken naar Nederland vervoert. Als men van deze heren een cigaret krijgt, wordt deze aangeboden met de woorden: „Trek in een Grote Beertje?" U bemerkt wel, dat ik dit cigarettenprobleem zeer objectief bekijk en van alle zijden belicht. Kan ik ook makkelijk doen, want ik rook momenteel het daarvoor bestemde deel van de inhoud van een Indië-pakket, dat ik gistermiddag van het Ajax-Indië-Comité mocht ontvangen. En als ik mijn rooklust wil bedwingen, dan is daar nog altijd pepermunt (ook al uit het pakket), die lekker smaakt en iedere cigaret, hoe goed ook gesausd, bij gelijktijdig roken een muffe smaak geeft. Vandaar, dat ik het een of het ander kies, want het zou zonde zijn niet van beide artikelen het volle genot te trekken. Er wordt nog steeds druk gevoetbald in Batavia, militaire en bondscompetities, stedenwedstrijden, enz. enz. Men staat als Nederlander in het begin verbaasd te kijken over alle sport- bedrijvigheid hier. Als het aan de terugkerende militairen zou liggen, werd in Nederland beslist het seizoenvoetbal afge schaft, hier gaat het immers ook in een temperatuur van 90 graden Fahrenheit in de schaduw? Ik voor mij vind een wedstrijd echter wel heel erg warm en verdrogend, na afloop is een koele of lauwe dronk van drie theepotten vol gerust niet overdreven om het overjarige goudreinetten-gevoel uit je hele lichaam te verjagen. Kopwerk zie je hier niet veel, maakt waarschijnlijk de bal te glad en alhoewel vele inheemse spelers ware balgoochelaars zijn, staat het spelpeil wel heel erg laag. Samenspel is zeldzaam, snelheid bij Europese spelers is na enige tropendienst verdwenen en het voor de tropen juist hele maal niet geschikte kick and rush voetbal komt veelvuldig, zelfs bijna uitsluitend, in alle elftallen voor. Een voetballer, die goed kan „lellen" staat hier in hoog aanzien bij het Indo nesische publiek. Hoe hoger de bal, hoe harder het geloei langs de lijnen. Een speler als Fischer zou ongekende furore hier maken, vooral wanneer hij nog eens een bal lek schiet of (met de bal!) een speler K.O. werkt. Men is hier trouwens toch nogal gebrand op knaleffecten in de sport. Het publiek neemt beslist geen genoegen met een bokswedstrijd zonder bloed en daverende klappen, de laatsten liefst op een dubbele dekking, dat klinkt beter. De „boks"- groten dragen dan ook namen als „Fighting Mieck", Brown Bomber", „Tiger of Priok" enz. enz. (Ringplaatsen 20 gulden per stuk, niet zwart!) 's Lands wijs, 's lands eer, zullen we maar zeggen, maar wij militairen hopen toch allen, dat de andere knaleffecten spoedig tot het verleden zullen behoren. Dat de hele Ajax-familie dit wenst, weten wij door de vele blijken van belangstelling, die men ons zendt door tussenkomst van het Ajax-Indië-Comité. Daarom ook is het met beste hoop voor de toekomst, dat ik weer afscheid van U neem, met natuurlijk mijn beste wensen voor U, de vereniging en alle leden en supporters. Tot de volgende brief. W. A. GUNZEL. Beste familie, De brief van 19 Januari in dank ontvangen, alsmede het Ajax-pakket. U moet het mij maar niet kwalijk nemen, dat er niets iets eerder van schrijven is gekomen, maar met de nare verbinding was er helemaal geen aardigheid aan, om brieven naar Holland te verzenden, maar als wij daar op moeten wachten, dan komt er nooit wat van heb ik wel in de gaten. Het pakje werd natuurlijk weer erg op prijs gesteld en de inhoud was weer als van ouds het neusje van de zalm. Al de jongens van de kamer hebben die zelfde avond nog met een luchtje rond gelopen, dat je je gewoon weer in de bewoonde wereld waande, maar voor de rest was de pret natuurlijk op, want ik wou er zelf nog wel wat langer van genieten. Het is erg jammer, dat Ajax de beslissende wedstrijd tegen S.V.V. niet tot een goed einde heeft gebracht, maar nu maar weer hopen op het volgend jaar. De Schiedammer bij mij op de kamer loopt nu al die tijd al met grote verhalen over S.V.V. rond en inderdaad kan ik daar weinig tegen in brengen, daar die benjamins 3 van de 4 punten in de wacht gesleept hebben tegen Ajax. De toestand is hier aardig rustig, ik wou maar, dat dit overal hier in Java het geval was, dan zouden wij nog eens een beetje op kunnen schieten miet de demobilisatie, want daar hoor en zie je nu totaal niets meer van. Ze hebben nu wel al van alles beloofd, maar de volgende datum, die ze nu noemen, zullen ze zich toch wel aan moeten houden, want anders wordt het te dol om rond te lopen (dit is het feitelijk nu al). Met die fiets, die Max Smeer weer onder ons, militairen, ver loot heeft, ben ik erg in mijn nopjes, want dat is zo een beetje het eerste, wat ik straks in Nederland weer nodig heb. Al is het midden in de winter, dan kruis ik nog tien keer de stad door om te zien wat er allemaal in die 2% jaar veranderd is aan ons goede oude Mokum. Voor de keitjes op de Amstel- veenseweg behoef ik al niet meer bang te zijn, want die zijn gelukkig al verdwenen. Zondagmiddag hier een aardige wedstrijd gevoetbald tegen het Chinese elftal van Blora. Die lui konden er wel wat van, maar die typisch Chinese fout was ook hier weer aanwezig en wel de bal in het doel te willen brengen, zonder nu eens een schot van ca. 15 meter te proberen. Zodoende zijn ze erg on productief in de voorhoede en gingen ze er dik in met 7—1, hoewel zij net zoveel kansen kregen als wij. Over een paar weken komt hier een competitie, dan is het iedere Zondag weer raak. Persoonlijk maak ik het best, aan het uitstel van de demobili satie moet maar niet al te veel aandacht besteed worden, de tijd draait snel genoeg. Ik eindig dit episteltje met de har telijke groeten aan alle Ajacieden, U allen groet ik met een stevig pootje van •André. Beste Jan, Het Ajax-pakket enige dagen geleden ontvangen. Hartelijk dank! Alles is in prima conditie in Bantam aangekomen. Jammer, dat het „eerste" het dit jaar niet tot een kampioen schap heeft kunnen brengen. Ze hadden zich na het zwakke begin zo keurig hersteld, maar ik denk, dat ze er mee wachten tot volgend jaar, dan hoop ik er ook nog een beetje van mee te kunnen genieten. Midden vorig jaar dacht ik, dat ik deze reis wel op het jaarfeest aanwezig zou zijn, maar het is anders gelopen en we zijn voorlopig nog niet aan naar huis gaan toe. Het wordt anders wel tijd, want geestelijk zowel als lichamelijk hebben de meesten hun portie wel gehad. Geklaagd wordt er weinig, de gezichten worden hoogstens iets verbetener, daar zijn ze Hollanders voor: doorhakken. Jan, doe de hartelijke groeten aan alle Ajax-vrienden en speciaal voor jezelf en vrouw en dochter hartelijk gegroet en een poot. J. BRUYNTJES. Programma 17 April 1.30 uur: F. C. Biel Oxford University F. C. 3.15 uur: Le Stade Dudelange Ajax 18 April - 1.30 uur: Verliezer A Verliezer B 3.15 uur: Winnaar A. Winnaar B

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 11