De film in dienst van de spelpeil-ver betering. Zo moet ik voetballen. Uit het land van Saidjah en Adinda. 10 Adspiranten 2 speelde vriendschappelijk tegen Watergraafs meer. Drie tegen één voor de jongens van Ouwenhand. Adspiranten 3 klopte O VVO 2 met 27 en won voor de beker met 03 van Sloterdijk. Dat wordt dus de volgende ronde. Volhouden, boys! Voor een beker is in onze prijzenkast nog wel plaats. Adspiranten 4 verloor in Weesp met 3—2 van Rapiditas, doch herstelde zich tegen D.J.K. (10). Verder bleven deze knapen aan voor de beker door Madjoe in eigen huis te klop pen met 02. O.K., boys! Adspiranten 5 tegen Meerboys (014) en tegen Volewij- ckers 6 (bekermatch) 62. Heel goed, jongelui! En wat die beker betreft, zie boven. Adspiranten 6 heeft weer grootse plannen. Na het kampioen schap, de beker. A.F.C. 4 werd het eerste slachtoffer (14). Nu, jongens, wij hebben er geen bezwaar tegen, 't Zou wel leuk zijn, dus proberen maar. Adspiranten 7. Laat nu het ongeslagen record gebroken zijn. Abim 2 komt de eer toe het zevende geklopt te hebben. In een stormwedstrijd verloren onze benjamins met 10. Bal in eigen doel doornu ja, dat vertellen wij niet. A.D.W. 2 werd er de dupe van met liefst 100 en H.E.D.W. verging het niet veel beter (09). Nog één wedstrijd resteert en als die gewon nen wordt, hebben wij er weer een kampioen bij. Jongens, jullie weten het; samenspelen, niet pingelen, dan zorgen Pelser, v. Steenbergen en v. d. Brink wel voor de goals. Het volgend clubblad moet jullie als kampioenen kunnen vermelden. BROWN. De films, die wij op Zaterdag 19 Maart 1949 in ons Stadion draaiden, hadden een groot succes en waren buitengewoon interessant en leerzaam. Onze indoortrainingszaal hadden wij goed verduisterd en deze ruimte getransformeerd in een prach tige bioscoop. Wèl ontbrak de cassière en het bordje uitver kocht, plus de man in schout-bij-nacht-uniform, die alleen maar salueert als hij een tip ontvangt en ook werd je niet ver welkomd door zo'n verschoten Asta Nielsen, die je je plaatsje aanwees. Integendeel, je ging maar zitten waar je wilde, loge parket of schellinkje, en dit alles voor de somma van nul kom ma niks. Idealer kan het toch haast niet. Het eerste zagen wij de Olympische film. Wat een prachtig stuk werk is dit toch, een epos van moed, kracht en elegance. Allemaal super-athle- ten, die er alles voor over hadden om him body te stalen en dit alleen ter ere van de sport en voor de glorie van hun land. Fannie BlankersKoen kreeg natuurlijk een extra applausje, maar alle nummers hadden aller belangstelling. Een film, die bijna een uur in beslag nam, maar toch eigenlijk nog véél te kort duurde. Hierna zagen wij een film over Amerikaans voetbal. Het lijkt een geweldig ruw spel en men moet wel over een body van ijzer beschikken om in deze sport iets te presteren. Over volle tribunes met enthousiaste Amerikanen, die dadelijk be reid zijn een nummertje te knokken met hun buurman, als ze het niet eens met elkaar zijn over een scheidsrechterlijke be slissing. We zagen schouderduwtjes van meer dan achttien karaat en soms leek het wel, of de kegelclub „Alle negen" z'n kampioensfeest vierde, want in volle vaart werden de deel nemers met of zonder effect omgekegeld. Echt een sport voor een kweèkschool van uitsmijters, waaraan dan alleen de meest veelbelovende deelnemers aan mee kunnen doen. Maar hun ausdauer grenst aan het wonderbaarlijke, echt een sport voor „zware jongens". Hierna kwamen nog drie voetbalfilms en de een was nog interessanter dan de andere. Hier in Holland hoort men nog wel eens de schampere opmerking: nou ja, het zijn dan ook profs, maar laat iedere voetballer toch wèl bedenken, dat, alvorens een kansje te hebben om als prof op te kunnen treden, men als amateur héél wat moet presteren. En als we de Engelse schooljongens in hun training op zien gaan, valt er ook voor de Ajacieden nog wel iets te leren. Hier niet het alleen-zaligmakende partijtje dat bij vele clubs in ons kik kerlandje blijkbaar het recept is maar oefeningen tot en met en het is werkelijk een lust als je ziet met welk een animo en concentratie hier wordt getraind. Hierna kwamen ook de ons welbekende sterren op het witte doek, als Tommy Lawton, Stanley Matthews, Mortensen, Man- nion, Hardwick, Boyes, Bastin, Cresswell, Dunne, Roberts, Sagar, Hibbs, Dixie Dean en vele anderen. Wat een prachtige balcontröle en lichaamsbeheersing, wat een onfeilbaar plaat sen en wat werd het spelen zonder bal hier mooi ge demonstreerd. Vooral ook toen we korte flitsen uit grote wed strijden te zien kregen, die ons natuurlijk véél te kort duurden. Wat een machtig mooi spel is dat voetjebal toch en wat brengt het duizenden in vervoering. Maardaar leringen wekken en voorbeelden strekken, vertrouwt Uw bestuur, dat onze trainings-avonden en -midda gen nog drukker bezocht zullen worden, tot heil van Uw eigen body en tot glorie van ons geliefd rood-wit. De heer Douwe Wagenaar hield bij alle vertoonde films een inleidend praatje, belichtte uiterst kundig alle finesses en de pluim, die wij hem en zijn assistent na afloop op de hoed moch ten steken, was dan ook méér dan verdiend. Gaarne zullen we hen nog eens in ons midden terugzien. J. S. P.S. Het pas door de A.V.B. uitgegeven boekje „Zo moet ik voetballen", trof ons door de buitengewoon logische betoog trant, terwijl ook de tekenaar zó suggestief met z'n tekenpen zwaaide, dat hier werkelijk van een kleine schriftelijke cursus in het edele voetbalspel gesproken kan worden. Het Ajax-bestuur besloot al onze spelende leden een exem plaar te verschaffen, en zéér binnenkort zullen dus alle spelers dit boekje ontvangen. J. S. Onder deze titel verscheen een boekje, dat onze aandacht verdient. Het verscheen oorspronkelijk in Engeland onder de titel „Pictorial Soccer" en werd samengesteld door enige zeer deskundige leermeesters en autoriteiten op voetbalgebiea. Na een waarderend voorwoord van de voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. Lotsy, en een korte beschouwing over spelregels door de bekende scheidsrechter Karei van der Meer, geeft het boekje in woord en tekening een duidelijk beeld van de grond slagen, waarop het mooie voetbalspel is gebaseerd. Men vindt er duidelijke tekeningen, in met korte beschrijvingen over alle onderdelen van het spel, trappen, voorzetten, plaatsen, hoek schop, stoppen, drijven, doelverdedigen en vele andere. Dit boekje moet in het bezit zijn van iedere voetballer. Hij zal er te allen tijde en wanneer hij het maar wenst, in kunnen naslaan hoe hij het spel moet spelen en wat zijn tekort komingen zijn. Naast de training is dit boekje onontbeerlijk. Wij kunnen de initiatiefnemers dan ook van harte geluk wensen met deze uitgave en spreken de hoop uit, dat het werkje een wezenlijke bijdrage moge zijn tot opvoering van het spelpeil. J. K. Van onderstaande „Indische" clubgenoten mochten wij weer een schrijven ontvangen: M. J. Koolhaas, Semarang; J. Bruyn- tjes, Batavia; W. A. Günzel, Batavia; R. L. Saarloos, Soera- baja; B. D. de Sterke, Semarang; A. Lambregts, Solo; A. Kraan, Semarang; A. J. Brokmann, Semarang. Onze dank, mannen, en houd je taai! Hier volgen de brieven van André Brokmann, Bruyntjes en W. A. Günzel. Geachte mijnheer Elzenga, Om een brief te schrijven, tenminste een brief, waarin men dingen zegt, die ook de geadresseerden interesseren, moet men in een bepaalde stemming zijn. Is men in een pessimistische stemming, dan staat de pennevrucht, vooral van ons, militairen in Indonesië, hoogstwaarschijnlijk vol met jeremiades over de mobilisatieproblemen, hitte, zware dienst, slechte sigaretten en stagnatie in de luchtpostverbinding. In het tegenovergestelde geval vindt men, dat de post eigenlijk wel snel gaat, tenminste wanneer de facteur je niet vergeten heeft, de demobilisatie geen pijn aan de lucht geeft, de zon toch wel prettig is en de cigaretten het praedicaat rookbaar verdienen. Over dat rook- baar gesproken, we hebben sinds enige tijd een aantal nieuwe merken gekregen. Een daarvan heet „Escort". De voorkant van het pakje vertoont een aantal schepen met „escorte", een

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 10