Jeugdvoetbal met perspectief. BRAVO, S.V.V.! S.V.V. is kampioen en vanaf deze plaats wensen wij de Schiedamse club van harte geluk. Dat het kampioenschap verdiend is, bewijzen de nuchtere cijfers en dat zij deze cijfers bereikt hebben met een aanvallend speltype, steu nend op prima techniek, dat moet ook in onze kringen voldoening wekken. Erg jammer was het incident, dat vijf minuten voor het einde onze thuiswedstrijd tegen S.V.V. ontsierde. Het was een grofheid, die Steenbergen beging, maar ik ben toch niet geneigd daarvan een drama te maken. Incidentele grofheden zijn altijd voorgekomen en ook wel door onze eigen mensen begaan. En als de referee de passende straf, een penalty, direct had gegeven, zou ook al was de strafschop ge mist het rechtsgevoel der massa bevredigd zijn geweest en dan was het incident gebleven tot wat het was en niet buiten de proporties opgeblazen. Wat we jammer vonden, was de toon in het S.V.V.-Nieuws, waarin alle erkenning van schuld door v. Dijke terzijde werd geschoven. Maar ook daarover maken we ons geen zorgen. S.V.V. is in de storm loop naar succes en wij zijn in het verleden in de overeenkomstige periode ook wel eens wat ontactisch geweest. De S.V.V.-ers hebben in hun speltype en ontstuimige opmars zoveel met ons oude Ajax gemeen, dat we hun succes een warm hart toedragen en hopen, dat de toekom stige wedstrijden tussen Ajax en S.V.V. evenals die tegen Fëijenoord tot de glanspunten der competitie zullen gaan behoren. Pas op, Ajax! Tenslotte een en ander over onze eigen club. Nu dit seizoen ten einde is, wil ik er rond voor uitkomen, dat ik de afgelopen competitie met vergrote degradatiekansen, met bezorgdheid tegemoet heb gezien en deze bezorgdheid destijds ook in de Ajax-kern besproken heb. Het is erg meegevallen, we waren betrekkelijk snel uit de gevaarlijke zone en hebben zelfs nog kampioenskansen gehad. Dat wil intussen niet zeggen, dat de bezorgdheid zonder grond was, de teruggang in speelsterkte was een reëel feit, doch wat ik over het hoofd zag, was, dat ook de anderen Blauw Wit, Volewijckers, Xerxes b.v. in vorm terug gelopen waren. Dit alles zou ik nu gevoegelijk onbesproken kunnen laten, ware het niet, dat er fouten zijn gemaakt, die onder ongunstiger omstandigheden catastrophaal kunnen worden. Nu zijn we er hoog stens geen kampioen door geworden wat niet zo erg is maar deze misgrepen hadden óók de degradatie kunnen betekenen. Men begrijpe mij goed, ik schrijf dit alles niet om wie dan ook onaangenaam te zijn, maar ik heb ééns in 1914 de degradatie meegemaakt en later in 1928 het degradatiespook van dichtbij zien grijnzen en wij zullen niets mogen nalaten om zelfs ook de tweede mogelijkheid uit te sluiten. We zullen in de eerste'plaats moeten zorgen klaar te zijn met de formatie van ons elftal vóór de competitie begint en niet daarvoor ook nog de eerste competitiewedstrijden moeten gebruiken hetgeen in het afgelopen seizoen onnodig verlies van kostbare punten heeft veroor zaakt. Daarnaast kwam de verbijsterende beslissing van de elftallen- commissie om, nadat men weken lang onder het motto „never change a winning team", het elftal onveranderd had gelaten, uitgerekend in de wedstrijd waarop het aankwam, S.V.V.Ajax, twee wijzigingen aan te brengen, met nota bene een debutant in onze, toch reeds zo kwest- bare verdediging. Hier had men de noodoplossing reeds in de tweede helft tegen Volewijckers toegepast Stoffelen back en v. d. Hoeven linkshalf, moeten laten staan en verder géén verandering. Onbegrijpelijk is het mij en zeer vele anderen ook, hoe men een Bruins, die men wekenlang gepasseerd had en die, eindelijk weer meespelend tegen Haarlem, de beste man van onze voorhoede was, weer doodleuk voor de volgende wedstrijd tegen Sparta passeerde. Dit, niet op zich zelf staand, geval is een wijze van omspringen met ons jonge spelersmateriaal, die voor hun en voor ons funest is. Sparta en Go Ahead, beide clubs met een groot verleden en een prachtige terrein-inrichting, tonen op dit ogenblik hoezeer waakzaam heid geboden is. Doelbewuste en deskundige leiding moeten Ajax behouden en weer aan de top brengen en daarvoor te zorgen is de taak van de hele A jax-gemeenschap. Een vroegtijdig houden der Jaarlijkse Algemene Vergadering is nu een zaak van belang, opdat de commissies, die voor het komende sei zoen de verantwoording zullen dragen, tijdig hun werkzaamheden moeten kunnen aanvangen. Adé. P.S. Tot goed begrip diene, dat dit stukje reeds geschreven was vóór A.D.O.Ajax, dus los van de 6O-schrik. Onze juniores 1, 2 en 3 hebben dit jaar een mooie kans op een eerste plaats, en dat een dergelijke jeugd t.z.t. een ge duchte versterking voor de Ajax-gelederen kan betekenen, mag niet worden misverstaan. Even vanzelfsprekend als wij ons hierover verheugen, moet het voor onze enquette-commissie een stille wenk zijn om met de aanneming van nieuwe leden zéér conservatief te zijn, want dit geeft in de hogere regionen in de toekomst een gedrang, dat alleen maar een hoop narig heid voor de club zelf kan betekenen. Met alle respect voor de eventuele capaciteiten van de „nieuwe sterren", menen wij dan ook, dat wij met het uitroepen van het „welkom vreemdeling" niet al te enthousiast moeten zijn, want als wij ons oor goed te luisteren leggen, is meestal het alleen-zalig-makende-eerste de magneet, die velen trekt. En iedere clubman zal het wel met ons eens zijn, als wij in dit geval „eigen kweek" profereren boven „import", daar de clubgeest hier alleen maar wèl bij kan varen. Nu hebben wij reeds enige malen onze verwondering uitge sproken, dat er betrekkelijk zo weinig wordt gedaan om onze veelbelovende spelers tegen sterke tegenpartijen wat meer routine plus de noodzakelijke „hardheid" op te laten doen, en waar dit seizoen alles er op wijst, dat de competitie spoedig zal zijn afgelopen, menen wij het clubbelang te dienen, als wij tijdig onze waarschuwende vinger omhoog brengen. Zondag 23 Januari waren wij, met potlood en papier ge wapend, naar Voorland getogen, waar onze juniores 1 tegen de Spartanen moesten aantreden. Helaas, de Spartanen bleken zulk een zacht eitje, dat ze met huid en haar verslonden wer den,, 131 bleek het uiteindelijk resultaat. Ze werden totaal overspeeld en dat ze toch nog een goal konden scoren, was alleen aan overmoedigheid van onze achterhoede te danken. Voor een bespreking leende deze ontmoeting zich niet en op uitnodiging van De Wit en Wyting zijn we toen nog even een kijkje gaan nemen bij onze adspiranten 5, die op een der Zee- burgia-velden tegen de Whites uitkwamen. Met de rust was de stand gelijk, 11, maar de thee plus een opwekkend woord onzerzijds, hadden blijkbaar een stimulerende uitwerking. Want direct begonnen ze een verwoed offensief, en onze mid denvoor, die blijkbaar voor deze gelegenheid een oranje trui had aangetrokken, wist al spoedig met een mooi schot te doel punten. Maar ook de Zeeburgianen hadden hun kruit blijkbaar nog niet verschoten, al duurde het toch nog tien minuten, voor ze met een listige omhaal gelijk wisten te maken. Maar nu kwamen onze jongens pas goed los, en het werd een hoog staand spelletje en het was werkelijk een lust, onze boys aan het werk te zien. Er werd uitstekend gecombineerd, onze links buiten maakte een paar verrassende schijnbewegingen, nam eerst de back, deed alsof hij voor wilde zetten, de keeper stapte al naar voren om de bal te grijpen, maarzag het bruine monster toen ineens in de uiterste hoek van zijn doel ver dwijnen. En toen we enige minuten nog een vierde goal scoor den, waren de Whites verslagen. Het was een echt lekker frisch partijtje voetbal geweest, en in de kleedkamer hadden de pukken schik voor zes, daar ze nu nog een mooie kans op de eerste plaats hebben. Zet 'm op, boys! J. S. De voorwedstrijd van onze juniores 1 tegen het elftal van Shell was bijvoorbeeld een buitengewoon goede oefenwedstrijd. Ook in onze lagere elftallen zitten diverse talentvolle spelers, die dolgraag iedere vrije Zondag benutten om hun spel te ver beteren. Organiseren wij zoveel mogelijk „pittige wedstrijden" voor deze jongeren, want met ons vijftigjarig jubileum in het vooruitzicht, moet Ajax het volgend seizoen prima voor de dag komen en dit is zeer goed mogelijk.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 2