Ajacieden in andere sporten. Met een artikel van onze clubgenoot, Jan Zwaan Jr., de bekende hordenloper, openden wij in ons vorig clubblad de rubriek „Ajacieden in andere sporten." Thans hebben wij het genoegen de lezers van het „Ajax-Nieuws" een „golf'-artikel van de Ajax-crack uit de „gouden ploeg", Frans de Haan, voor te leggen. De oude garde zal zich het laatste optreden als voetballer van Frans nog wel herinneren. Voor de jongeren is het wel aardig om dat afscheid nog eens te vertellen. Frans stond bekend om zijn „dodelijk" schot. Hoeveel doelpunten hij heeft gescoord, is ons onbekend, maar dat vele gloeiende kogels van zijn voet de netten hebben doen trillen, staat vast. Het beruchte voetbalknietje werd echter ook zijn deel en zo zat hij tijdens een match, AjaxH.V.V., als reserve langs het lijntje te popelen, toen het gebeurde. Een van onze spelers werd geblesseerd en het publiek brulde de stand was nog 00 „Frans de Haan". Frans kwam, kreeg even later de bal te pakken, loste een enorme dreun, die onhoudbaar onder de lat ver dween enhet A jax-kanon werd van het veld gedragen. Hij had zijn „JVaterloo" gevonden, had de match voor Ajax gewonnen het bleef 10 doch nooit is Frans meer tussen de krijtlijnen verschenen. Wel verscheen hij op de golflinks en vierde ook daar triomfen. Momenteel is Frans nog secretaris van het Nederlands Golf Comité en captain der Amsterdamse Golf Club. Aan Frans onze dank voor zijn artikel en nog vele successen op de golfvelden. WAT IS GOLF? Golfvoor velen een vaag begrip van een sport, welke ergens buiten met eigenaardig geconstrueerde stokken en een wit balletje wordt gespeeld, maar voor talloze beoefenaren een heerlijke, gezonde sport met verrassende situaties, waarbij een berekend oordeel, behendigheid en ook kracht een beduidende rol spelen. De golfsport in zijn huidige, moderne vorm, wordt pas een halve eeuw in ons land beoefend en het is een algemeen bekend feit, dat golf nog door velen beschouwd wordt als een „ouwe heren"-sport. Niets echter is minder waar; het is een hoge uitzondering, dat een belangrijk tournooi of kampioenschap gewonnen wordt door een speler boven de 30 jaar, daar zowel de mentale als physieke inspanning te veel vergen van een deelnemer, die gedurende meerdere dagen achtereen uitzon derlijke prestaties moet leveren om te zegevieren. Hoewel Schotland de eer mag opeisen het eerst golf te hebben gespeeld in de vorm, waarin wij heden ten dage het spel kennen en beoefenen, bestond er reeds lang vóór er in Schotland aan golf gedacht werd, in Holland, Vlaanderen en Noord-Frankrijk een soort volksspel, het z.g. „jeu de mail" of maliespel, dat de Schotten waarschijnlijk hebben overgenomen en geperfectionneerd. In de 13e eeuw deed men in ons land al aan „maliën"; de Maliebaan te Utrecht en het grote Malieveld te Den Haag, waar onze vaders circa 50 jaren geleden begonnen te voet ballen, herinneren nog aan dit zo nauw met golf verwante spel. Voorstanders der theorie, dat Nederland de bakermat van golf zou zijn, wijzen o.m. op een oorkonde uit 1390, waarbij Hertog Albrecht van Beieren toestond,de bal metter kol ven buy ten de vesten te slaan". Nog steeds wordt in ons land, voornamelijk in de provincie Noord-Holland, druk gekolfd op de kolfbanen bij Noord-Scharwoude, Oud- en Bovenkarspel, Langedijk en Grotebroek, en dit spel wordt ook door velen als de rechtstreekse voorgangster van golf beschouwd. In dit verband mag nog gewezen worden op bestaande oude gravures en prachtige schilderijen van beroemde Hollandse meesters als Jan Steen, Aert van der Neer, David Teniers, Hendrik Averkamp e.a., waarbij men kolvers óp het ijs bezig ziet met het spelen van hun geliefde sport. Hoe wordt golf gespeeld? Voetbal, korfbal, hockey, cricket en andere balspelen eisen een terrein van voorgeschreven grootte en het vormt juist een der attracties van golf, dat er practisch in de gehele wereld geen twee golf-„courses" of -banen bestaan met dezelfde af metingen. Voor de aanleg van een golfcourse wordt op de mooiste plekjes een terrein uitgezocht met zoveel mogelijk bestaande hindernissen als duinen, zandheuvels, bossen, heide, vennen of, zoals b.v. onder de rook van Amsterdam, in een typisch Hollands polderland te Duivendrecht. Op zo'n terrein van een 35 tot 50 h.a. worden door een speciale golfarchitect in Engeland en Schotland zijn er een kleine vijfhonderd, die hiermede hun flink belegde boter ham verdienen in 18 afzonderlijke speelbanen of „holes" uitgezet en nu is het doel deze 18 holes in het minste aantal slagen rond te gaan. De bal wordt van een „teeing ground", een meestal verhoogd stuk terrein van 15 tot 25 m2, afgeslagen en de bal moet in een bepaald aantal slagen in een gat van circa 6 cm middellijn en 10 cm diepte, dat zich op een „green" bevindt, worden gespeeld. Deze greens zijn prachtig onder houden grasvelden van variërende vorm en grootte, van 75 tot 200 m2 en zijn door constant maaien zo gelijk als een biljart laken. In de hole of kom op de green wordt een stok met een kleurige vlag aan de top geplaatst, zodat deze van elke plaats van de speelbaan af duidelijk te zien is. De onderlinge afstan den van deze holes variëren van ongeveer 100 tot 500 meter, afhankelijk en in overeenstemming met bestaande natuurlijke obstakels, terwijl de 18 holes samen een afstand hebben van 5 tot 6 km. Een ronde golf duurt normaal ongeveer 2 y2 uur, waarbij echter als voorwaarde geldt, dat men al behoorlijk spelen kan en niet te lang naar zoek geslagen ballen behoeft te zoeken. Dat dit nog wel eens voorkomt voornamelijk bij beginners verhaalt ons de geschiedenis van een oude Engelse kolonel, die op een namiddag twee dozijn splinternieuwe golfballen achter elkaar in een vijver sloeg, welke op een baan was aan gelegd. De brave man was toen wel zo hopeloos uit zijn hu meur, dat hij alle stokken met de golftas er bij in het open haardvuur van het clubterrein smeet en nooit meer op de baan is teruggezien. Hoe ziet een golf bal er uit? Verscheidene gecompliceerde bewerkingen gaan aan het fabriceren van een golfbal, vooraf. Om te beginnen wordt een kleine hoeveelheid van de allerbeste kwaliteit rubber met een plastische massa opgevuld, daarna met een dunne rubberwand omwonden en op juiste hardheid, gewicht en veerkracht getest.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 13