Tante Bet je leeft nog Nogmaals de „V. B." Ajax-Indië-Comité. Bordjesclub. Adspiranten VI kampioen! Verzending clubblad. Ik wens alle Ajacieden die spirit toe in dit jaar, die nodig is voor de voorbereiding van een glansrijk jubeljaar, zowel onze bekwame bestuurderen en onze vaardige spelkenners met hun grote ervaring en warme belangstelling voor hun vereniging, als onze spelers zelve, onze captains met hun volgelingen, 'n Blik op de ranglijst van onze elf tallen heeft me overtuigd, dat we er goed voorstaan. Aan jullie de daad! VLOKKIE. Onder deze aanhef meent het weekblad „Sportief" de nodige com mentaar te moeten leveren op een verslag van een wedstrijd van ons eerste elftal, dat in het „Ajax-Clubnieuws" van November heeft gestaan. Ja, let wel, geen critiek op het verslag zelf, maar critiek op de daarin gebruikte Nederlandse taal! Afgezien van het feit, of de criticus die natuurlijk zéér bij de tijd is) wél of géén gelijk heeft, is het toch wel bedroevend, dat er op die manier copy gezocht moet worden om een weekblad te vullen. Bovendien vergeet die „Mijnheer de Criticus" schijnbaar, dat het „Ajax-Clubnieuws" evenals de meeste clubbladen) wordt samengesteld door amateurs, mensen, die er nog clubliefde op na houden en die er niet voor betaald worden om sensatie-artikelen te schrijven. Mensen, die hun vrije avonduren opofferen om een clubblad uit te doen komen, waar zij trots op zijn. En dan is het verder opmerkelijk, dat „Mijnheer de Criticus", die nog al veel van citeren houdt, het stukje „Historisch in datzelfde „Ajax-Clubnieuws" over het hoofd heeft gezien. In dit stukje komt n.l. een journalist, in dienst van „Mijnheer de Criticus", Gerrit Fischer interviewen, terwijl gedurende dat interview blijktdat de man niet eens weet of een bal rond of vierkant is! Dat zijn nu de medewerkers van „Mijnheer de Criticus", die het publiek moeten voorlichten terwijl clubbladen hoofdzakelijk in eigen kring blijven. Waarom, Mr. de Criticus, dat stukje „Historisch" niet overgenomen? De redactie van het „Ajax-Clubnieuws" zal het U gaarne afstaan. OBSERVER. VALKEM A-BEPALINGEN) In het Ajax-Nieuws van December 1948 snijdt Adé nog eens de Valkema-„pudding" (helaas geen Kerst-pudding) aan, door zijn aitikel van 20 jaar geleden te publiceren met z'n ongunstige visie op de V.B. Inderdaad: er zijn weinig maatregelen door de K.N.V.B. genomen, die op fataler wijze tot de afbreuk van het algemeen voetbalpeil hebben geleid. Stel V voor, waarde lezer, dat de Staat der Nederlanden zich op een kwaad moment aan maatschappelijke V.B. had bezondigd. Uitmuntende en ambitieuze jonge krachten, in kleine bedrijven werkzaam, zou het dan als regel onmogelijk gemaakt zijn naar grotere bedrijven te solli citeren, waar de voor toekomstig leider geschikte personen uiteraard dun gezaaid zijn. Natuurlijk zou men de eerste jaren na de afkondiging der V.B. weinig daarvan hebben gemerkt, omdat alle zaken nog rou leerden. Na een jaar of 20 zou de zakenwereld een ontstellend tekort aan bekwame leiders gaan vertonen, zodat handel en industrie door een ramp zouden getroffen zijn. Zó, en zo precies, is het met de V.B. in de voetbalwereld. In de eerste jaren na de afkondiging, toen de Nederlands Elftal-Club haar triomfen vierde, trad het noodlottige van de V.B. voor de massa niet aan het licht, maar thans, nu wij slechts op drie plaatsen in het Nederlands elftal over spelers van extra-klasse beschikken, doet de misère, waarop Adé 20 jaar geleden de aandacht vestigde, zich in zijn volle gewicht gevoelen. Hier is maar één oplossing mogelijk: Hergeef de jeugd, de hoop der toekomst, op zo kort mogelijke termijn haar vrijheid van keuze weer. Natuurlijk is het billijk, dat een speler, hoe uitzonderlijk zijn aanleg, in een eenmaal aangevangen seizoen zijn club niet verlaat, tenzij om zéér bijzondere redenen te beoordelen door een bestuurs-commissie van de K.N.V.B. Doch daarmede moet het dan ook uit zijn. In de maanden na afloop der competitie en vóór het begin van het nieuwe seizoen, moet elke speler vrij zijn om zijn toekomstweg te kiezen. Dan dient: le. Overschrijving zonder meer te worden verleend. 2ê. Moet een speler, die overschrijving gevraagd en verkregen heeft, niet meer ivorden toegestaan daarop terug te kómen. Natuurlijk zal het dan toch nog een aantal jaren duren, voordat de verstikkende invloed der V.B. voorbij is. Men mag echter met reden verwachtendat, als de jeugd haar kans herkrijgt, het aantal uitblinkers op de 726 bezette plaatsen in de 66 „eerste klasse"-clubs, zal stijgen boven drie! Moge de K.N.V.B. hier spoedig ingrijpen. Elke uitstel is funest! KEESING. Wederom is een „Ajax-zending" onderweg naar onze jon gens in Indonesië. Verzonden wij bij het begin van onze actie tien pakketten, thans is dit getal uitgebreid tot veertien stuks. Men zal begrijpen, dat, wil ons plan, „iedere maand een Ajax- pakket naar onze jongens in Indonesië", slagen, er heel wat nodig is. Veel mochten wij reeds ontvangen, daar zijn wij dank baar voor, maarwij blijven rekenen op de medewerking van de gehele Ajax-familie. „Alle Ajacieden doen dus mee, Voor onze jongens overzee". Geschenken kunnen worden afgegeven aan de heer Boudrie (Ajax-stadion), de heer Schuring (voor de Ajax-jeugd) en aan de leden van het comité, t.w. de heren: J. Elzenga (captain) 3e Helmerstraat 47B. M. Wijting, Haarlemmerweg 147. A. Th. C. Schroder, 2e v. d. Helststraat 37-hs. F. H. W. de Bruyn, Molenkade 9, Duivendrecht. (Geen boeken of tijdschriften s.v.p.) WAARSCHUWING. Daar gebleken is, dat onbevoegden, die niets met Ajax uit staande hebben, inzamelingen houden, z.g. voor het Ajax- Indië-Comité" verzoeken wij dringend, alleen aan bovenge noemde comité-leden bijdragen af te staan. Vrijdagavond 18 Maart a.s. de jaarlijkse bijeenkomst van de Bordjesclub. Nadere mededelingen volgen. Het Comité: Sj. de Munnick J. de Boer Jr. F. H. W. de Bruyn Door een 32 overwinning op T.O.G. 4 behaalde het zesde adspiranten-elftal ongeslagen het kampioenschap. De namen van de eerste Ajax-kampioenen luiden: Oetelmans Vrolijk Leder Schram Worst Beek Verhoeven Blankesteyn Koning Baartscheer Bielcman Onze felicitaties, boys! Daar op instigatie van de Posterijen de administratie van ,,Het Ajax-nieuws" een verandering moest ondergaan, is dit blad later verschenen dan te doen gebruikelijk. Het bestuur der A.F.C. „Ajax" geeft met groot leed wezen kennis van het overlijden van de heer A. li. HOS in de ouderdom van bijna 58 jaar. Wijlen de heer Bos, was een van onze oudste dona teurs en genoot, doordat hij jarenlang de voorverkoop van plaatsbewijzen voor onze wedstrijden had, bij duizen den sportliefhebbers bekendheid. Altijd stond de heer Bos voor Ajax klaar en onze club verloor door zijn ver scheiden een trouw Ajacied. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere blijven. Hij ruste in vrede.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 7