Wim Sacksioni Ons clubblad, geschreven door en voor Ajacieden, staat in het teken der belangstelling. Dat is prettig te weten, vooral als men bedenkt, dat ons blad wordt opgemaakt, geredigeerd, etc., door amateurs, die een drukke werkkring hebben en voor wie voetbal van secondair belang is. Hun dagelijkse bezigheden zijn van dien aard, dat weinig vrije tijd beschikbaar blijft, waardoor zij soms gedwongen zijn een gedeelte van hun nacht rust op te offeren om op de vastgestelde datum (gelukt niet altijd) het „Ajax-Nieuws" te laten verschijnen. Zij doen dit met een weids woord gezegd „journalistieke" werk, geheel con amore, louter en alleen uit liefde voor hun sport, louter en alleen uit liefde voor hun club. Hun werk wordt door vele Ajacieden en ook door velen buiten de Ajax-kring gewaar deerd, zelfs zeer gewaardeerd, hetgeen meerdere malen tot uiting kwam. Er zijn leden, die eerst het „Ajax-Nieuws" van a tot z uitlezen, voor zij aan geestesproducten van de „Konin gin der Aarde" beginnen. Wij kennen clubgenoten, die na ont vangst van ons blad in een gemakkelijke stoel duiken en zo lang zij met het verslinden der pennevruchten onzer scribenten bezig zijn, „niet thuis" geven. Dat is, zoals reeds gezegd, prettig te weten en als wij dan nog vertellen, dat ons blad in Indonesië, Zwitserland, Zweden, ja zelfs in Amerika, wordt gelezen, dat sportjournalisten om toezending van het „Ajax-Nieuws" ver zoeken, zal men het ons, doodgewone amateurs, wel niet kwa lijk nemen, als wij een tikkeltje trots op onze clubkrant zijn. Er zijn echter lieden, z.g. „sportschrijvers", die ons krantje niet mogen, er bepaald „iets" tegen hebben. Dat zit zo. Wij brengen wel eens primeurs, Suriname b.v., schrijven artikelen over hedendaagse voetbalopvattingen en geven opmerkingen ten beste over voetbaltheoretici, die ons willen doen geloven, dat voetballen uit een boekje geleerd kan worden. Het zijn op merkingen aan het adres van „beschaafde" sportschrijvers, die „tegenliggers" betitelen met „mummies", „klungels" en wat alzo in hun „speciale" vocabulaire voorkomt. Men begrijpt, dat zit met ons blad dus helemaal niet goed, zelfs totaal verkeerd. Eén van deze „grappige" sportjournalisten let wel, sport journalisten heeft zich nu gerevancheerd. Overtuigd, dat er tegen onze artikelen niets gezonds is in te brengen er zijn in onze krant n.l. mannen met jarenlange ervaring aan het woord, mensen uit de practijk dus, die dan misschien letter kundig niet voor „vol" aangezien kunnen worden, doch in ieder geval ('t is door de jaren heen bewezen) verstand van voet ballen hebben heeft de goede man op echt sportieve manier wraak genomen. Hij deed het in de geijkte „speciale" stijl. Hij gaf zijn lezerskring op de bekende „elegante" manier „voor lichting". Bedroevend en uit zakelijk oogpunt bekeken, ver bazingwekkend, dat de redactie een dergelijke toon in haar blad heeft laten doordringen. D.O.S.Ajax 44. De return-match tegen D.O.S. eindigde in een draw. Wel scoorde ons aanvalsquintet vier doelpunten (Theo Brokmann drie stuks), normaliter voldoende voor een overwinning, maar enige kostbare fouten in onze verdediging werden zonder par don door de Utrechtenaren afgestraft en mochten wij uitein delijk nog blij zijn, zonder nederlaag naar huis te kunnen Sportvrienden Uw tabaksbonnen het best besteed bij Damstraat 38, Tel. 49571, Amsterdam C. Volksherstel sigaretten import zonder bon 2.68 per pakje Grootste sortering in Tabak, Sigaren, Sigaretten en Rookartikelen. terugkeren. Collega Schoevaart geeft elders in dit blad een verslag van deze, in zeer sportieve sfeer (goed zo, vrienden) gespeelde wedstrijd, zodat wij met een gerust geweten over kunnen gaan naar de derby: AjaxBlauw-Wit 11. Daar zaten of stonden wij dan weer, met zo'n dikke twintig duizend voetbal-fans, in ons knus stadionnetje. Vandaag ging het weer gebeuren, draaide de „klassieke voetbalfilm", die naar de naam „AjaxBlauw-Wit" luistert. Al de „groten" uit de Amsterdamse voetbalwereld en de „keien" uit een grijs ver leden wij zagen Schindeler, v. d. Kluft, Delsen, Gupfert e.a. hadden de tocht naar ons home ondernomen. Van hein de en verre waren zij gekomen, die oude „glorieuzen" om nog eens te ruiken aan de fles met dat pittige rood-blauw-witte voetbaldrankje, waaruit zij in lang vervlogen jaren met gul zige teugen hadden gedronken. Vandaag was het dan weer zo ver. Wel luisterden de figuren op het groene tapijt naar andere namen, hadden de shirts een ander-, een meer modern model, doch de kleuren en de sfeer rondom het voetbalgedoe waren gebleven. Precies als in die „goeie ouwe tijd", toen zij die legen darische figuren uit felle AjaxBlauw-Wit voetbalkampcn, nog zo jong, zo sterk en zo bedreven in het spel waren. Daar zaten zij dan weer; een pietsie grijzer, misschien een tikkeltje strammer, maar toch met de smeulende-, plots weer fel flikkerende vonk in 't hart; met de vonk, die zal blijven gloeien voor hun club, voor hun spel, totdat de Grote Scheids rechter voor het laatst „inrukken" blaast. Of zij hebben ge noten, die middag in ons stadion? Wij wagen het te betwij felen. 't Was een rommelig gedoe, vooral het eerste half uur. De zenuwen voerden de boventoon, drukten zwaar haar stem pel op het spel. Blauw-Wit vond het eerst de weg terug, sloeg toen spoedig raak, doch de heer v. d. Meer dacht er het zijne van en de Blauw-Witte schare juichte aldus te vroeg. Berg man „nam" dat niet, kromde eens extra zijn rug, flitste naar ons doel en het resultaat van zijn inspanning gaf de fotograaf gelegenheid een welgeslaagd plaatje te maken, dat U op de frontpagina van deze krant vindt. Ajax was meteen haar nervositeit kwijt, hetgeen Drager en Van Dijk in een paar vlotte aanvallen gingen demonstreren. Van Raalte mocht de handen uit de mouwen steken, wat hem lang niet onverschillig liet. Een paar venijnige knikkers stopte hij in zijn bekende aparte stijl en een knoert van een kopbal, afgevuurd door Michels, dook hij met een pantersprong uit de hoek van het doel. De heer v. d. Meer kwam rap toegesneld om zich te over tuigen of de save niet achter de lijn was geschied. Een ver trouwen gevende activiteit. Onder de bedrijven door schoot Fischer, na eerst Michels met een oerharde kanjer onklaar gemaakt te hebben, Wilders van de sokken. De Blauw-Witter ging finaal groggy en het duurde enige minuten voor deze stoere knaap de strijd kon voortzetten. Na dit intermezzo was het weer Fischer, die de aandacht vroeg. Een paar snelle rennen en een keihard schot, dat Altink uit het Blauw-Wit- doel kopte, gaven hem een welverdiend applaus, maar leverden geen tastbare resultaten op. Die waren tot aan de rust voor onze ploeg niet weggelegd, daar de Blauw-Witters er niet aan dachten, de kostbare voorsprong prijs te geven. Integen deel, een felle aanval, leverde bijna een tweede doelpunt op, doch Leentvaar keerde het harde schot van Bergman op fraaie wijze. De tweedP helft gaf direct een Ajax-team te zien, dat alle krachten inspande om gelijk te komen. Aanval na aanval rolde in de richting van de Blauw-Wit-veste, doch Wilders en zijn clubgenoten verdedigden frenetiek, zodat de moeilijk te passeren Van Raalte het niet zwaar te verduren kreeg. Het zal zeer de vraag zijn geweest of de gelijkmaker ooit ter wereld was gekomen, als Fischer niet zo buitengewoon actief een mislukt schot van Drager achterhaald had. Gerrit kreeg de bal ;nog net voor de lijn te pakken, schoot hem meteen voorbij de uit positie gespeelde Van Raalte, waarna het voor Brokmann een koud kunstje was zie de foto hard in te knallen. We stonden gelijk en daar Blauw-Wit èn met uit vallers èn met vermoeidheid te kampen kreeg, openden zich schone perspectieven voor een Ajax-zege. Opgestuwd door Cor v. d. Hart, wiens spel ieders bewondering wegdroeg, kreeg onze voorhoede voldoende gelegenheid de zege veilig te stellen, maar het wilde niet gelukken de bal langs Van Raalte te krijgen. Zelfs Stoffelen en Krist stelden de Blauw-Wit-doel- man op de proef, doch ook zij hadden geen succes. Tegen het einde zagen wij Jan Potharst, die met Beumer voor Bergman c.s. een moeilijk te nemen hindernis vormde, een rush naar het Blauw-Wit-doel ondernemen, doch ook deze poging leverde

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1949 | | pagina 4