Wat mijn aandacht trok. Jeugdvoetbal-flitsen Verschillende sportbladen en de radio hebben uitvoerig stil gestaan bij het feit, dat de Protestcommissie het protest van Ajax in haar wedstrijd tegen S.V.V. heeft toegewezen. Zoals men weet, heeft de betrokken scheidsrechter verklaard, dat hij doordat enkele spelers hem het uitzicht belemmer den niet heeft kunnen zien, dat Drager even voor het einde in het strafschopgebied der tegenpartij op ongeloorloofde wijze ten val werd gebracht. De Handleiding voor Scheidsrechters vermeldt, dat te onzent de uitspraken van de scheidsrechter onvoorwaardelijk worden aanvaard, indien zijn beslissingen, gebaseerd op de feiten zoals hij die waarnam (hetgeen niet altijd hetzelfde is als hoe zij in werkelijkheid waren) in overeenstemming waren met de spel regels. Indien een partij meent, dat dit laatste niet het geval was, heeft zij het recht om te protesteren bij de Protestcom missie. De Ajax-grensrechter stelde, toen de scheidsrechter geen strafschop gaf, deze van het gebeurde op de hoogte, doch de fluitist ging hier niet op in. Volgens genoemde Handleiding is een grensrechter gerechtigd de aandacht van de scheidsrechter te vestigen op overtredingen van de spelregels, welke hij duide lijk heeft waargenomen en waarvan hij overtuigd is, dat de scheidsrechter deze niet kon waarnemen. De scheidsrechter kan in zulke gevallen zich verstaan met de grensrechters, in het bijzonder, wanneer deze neutraal zijn. Op grond van het woordje ,,kan", zijn de bedoelde sport- commentators van mening, dat op dit protest niet gunstig be schikt had mogen worden. Eerlijk gezegd, was ook ik na afloop van de wedstrijd van oordeel, dat dit protest geen kans van slagen bood, omdat de scheidsrechter bij zijn beslissing bleef. Het bevreemdde mij echter, dat deze op het advies van de Ajax-grensrechter geen prijs stelde, te meer, daar hij had kun nen voelen, dat er een verboden handeling was gepleegd. Bovendien had de referee rijkelijk veel van de diensten van beide grensrechters gebruik gemaakt, zodat mag worden aan genomen, dat hij vertrouwen in hen stelde. M.i. zijn er twee gevallen, waarin de scheidsrechter in een dergelijke situatie niet op de grensrechter behoeft af te gaan, n.l. ten eerste wanneer hij zelf tot oordelen in staat is geweest en ten tweede, indien het optreden van een grensrechter geen vertrouwen inboezemt. Er behoeft heus niet te worden gevreesd, dat nu dit protest gewonnen is de scheidsrechter bij elk voorval dat hij niet heeft gezien, op het appèl van een grensrechter zal moeten ingaan. Aan de andere kant zou de grensrechter plech tig voor de eer bedanken, indien hij door de scheidsrechter uitsluitend werd geraadpleegd, wanneer hij in het nadeel van zijn club vlagde. Laat men bij het toepassen van de spelregels niet alleen naar de letter, doch ook naar de geest handelen. Hier volgt een mooi voorbeeld. Onlangs speelde de kopploeg D.W.V. tegen H.V.C. Twintig minuten voor het einde stonden de Nieuwendammers met 10 voor, zodat hun overwinning nog allerminst zeker was. Toen wees de scheidsrechter naar de witte stip, omdat volgens hem een 'H.V.C.-back hands had gemaakt. Ofschoon de Amersfoorters de arbiter onder het oog brachten, dat niet de back, doch de doelman de bal met de hand had gespeeld, baatte dit niet. Nadat een D.W.V.-er spor tief te kennen had gegeven, dat de bewuste back zich hieraan niet schuldig had gemaakt, veranderde de wedstrijdleider de penalty in een hoekschop. Het rechtsgevoel werd hierdoor geheel bevredigd, al had de scheidsrechter zijn eerste beslissing op grond van de spelregels kunnen handhaven. Ik herinner mij een dergelijk geval op ons terrein. Een van Neerlands beste scheidsrechters kende Ajax een corner toe. Fischer beduidde echter, dat het een doelschop was ende keeper mocht uittrappen. Men is bij een voetbalwedstrijd dikwijls huiverig en niet altijd ten onrechte wanneer de scheidsrechter door twee club-grensrechters wordt geassisteerd. Weet men echter, dat hockey- en honkbalwedstrijden steeds of zeer vaak.door per sonen worden geleid, die tot een der partijen behoren? Dat gaat nog iets verder dan het geven van advies aan een voetbal scheidsrechter. Er is al eens voorgesteld, voor wedstrijden van de grote clubs neutrale grensrechters aan te wijzen. Natuurlijk zou dat een oplossing zijn, doch het aantal daartoe beschikbare krach ten is waarschijnlijk te klein. Dat het overgrote deel der voetballers om van de toe schouwers te zwijgen de spelregels niet voldoende kent, is schrijnend, maar waar. Doch ook bij de grensrechters hapert er op dit \gebied nog wel eens iets aan. Om tot verbetering dezer laatste categorie te komen, acht ik het wenselijk, dat de clubbesturen er toe overgaan, een onbevooroordeeld lid als vaste grensrechter bij de Wedstrijden van het eerste elftal aan te stellen. Ik heb de indruk, dat in bijna alle verenigingen even vóór de aanvang van een thuiswedstrijd een clubgenoot wordt uit genodigd om de grenslijn te bewaken. Het ligt natuurlijk geenszins in mijn bedoeling, critiek te oefenen op hen, die tot dusver in deze hoedanigheid hebben gefungeerd. |Op deze wijze weet men echter niet, of de aan gewezene de spelregels behoorlijk machtig is. Het lopen op gewone schoenen lijkt mij niet bevorderlijk voor de wedstrijd; met voetbalschoenen (soms gymnastiekschoenen) kan men veel beter uit de voeten komen. Ook het benoemen van een reserve-speler tot grensrechter stuit op bezwaren, daar het niet is uitgesloten, dat hij moet invallen, waarna een ander diens plaats langs de lijn inneemt. Het behoeft wel geen betoog, dat de taak van de scheidsrechter hierdoor niet wordt vergemakkelijkt. Uiteraard mag de grensrechter niet chauvinistisch zijn; is hij dat wel, dan doet hij er goed aan, zich niet voor deze functie beschikbaar te stellen. Dat wil dus zeggen, dat, indien bijvoor beeld de bal over de lijn tussen de doelpalen van zijn club belandt en de scheidsrechter niet onmiddellijk ter plaatse is, de grensréchter zo deze de situatie goed heeft overzien behoort te vlaggen, ook al komt dat zijn club op een nederlaag te staan. De grensrechter heeft niet alleen tot taak, aan te geven, welke partij recht heeft op een ingooi, hoek- of doelschop; hij dient de scheidsrechter ook bij te staan, opdat het spel over eenkomstig de spelregels wordt geleid. E. H. VAN TUIJL. Twaalf elftallen in de competitie, acht teams op de boven ste plaats, waarvan vier ongeslagen en de rest nog in ,,the running", kijk, dat zijn van die voetbal-prestaties waarvan de jeugdleiding schik heeft. In de loop der jaren hebben wij al heel wat jeugdkampioenen in ons midden gehad, maar wij moeten toch ver in onze herinnering terug gaan om ons zo'n succes over de gehele linie voor de geest te halen. Geen enkel zwart schaap in het grote gezin en wat het prettigste is, alle teams spelen behoorlijk tot goed voetbal. Welk elftal of men ook neemt, „er zit iets in", de Ajax-school proeft men als 't ware uit het spel van onze boys. Zondag j.l. waren wij bij de adspiranten 7 en zagen b.v. de middenvoor (drie tur ven hoog) een uitgekookt overstapje" nemen, zagen die dag adspiranten 2 van een pittig S.D.W.-ploegje met 52 winnen en volgden Juniores 2 tijdens hun match tegen Swift, die een 50 Ajax-zege bracht. Wij noteerden vele staaltjes heel goed voetbal en zagen een paar juweeltjes van doelpunten geboren worden. Een paar weken geleden trokken wij met adspiran ten 6 naar Zeeburgia 5 en ook hier won ons ploegje door zeer behoorlijk spel met 50. Na afloop hebben wij de tweede helft van de strijd tussen Zeeburgia-Juniores 1 en ons eerste Junioresteam bezocht en zagen daar een 3O-zege in de wacht slepen. Middenvoor Kikkert, ook al zo'n voetballer waarvan onze club nog veel plezier kan beleven, scoorde een zeldzaam fraai doelpunt. Ben Ras, Dick Klopper en v. Mourik speelden een beste partij en het is jammer, dat Dick de laatste tijd niet geheel fit is. Een paar weken rust zal hem goed doen en als dan het linksbuiten-vraagstuk is opgelost Zwaag is er dit seizoen enigszins uit ('n kwestie van tijd) dan kunnen wij vol vertrouwen de eindspurt tegemoet zien. Juniores 2 en 3 doen het prachtig, het tweede is zelfs nog ongeslagen. Het derde klopte S.A.V.M. indertijd met behoor lijke cijfers en daar dit elftal nog bij ons op bezoek komt, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat deze medegegadigde voor het kampioenschap met een heel best spelletje voor de dag zal moeten komen om onze jongens van de bovenste plaats te laten tuimelen. Juniores 4 en 5 tellen het vijfde in mindere mate ook nog mee, maar het zal toch een hele toer zijn om T.D.W. en O.V.V.O. voorbij te komen. Je weet echter nooit hoe raar

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 8