Jan Schoevaart zestig jaar. Carrière Wij winnen ons protest. Ajax-Indië-Comité. Haast niet te geloven, dat deze jonge veteraan de zes kruis jes gepasseerd heeft. En nog altijd vol energie en liefde voor rood-wit. Zo was het al, toen ik hem leerde kennen in 1910, hij binnen de lijnen als spil van Ajax 1, ik als aankomend Ajaciedje er buiten, vol bewondering voor de geestdrift en het uithoudingsvermogen van die knaap met z'n zwarte haren en lachende witte tanden. En zo onvermoeid als hij toen voor Ajax zwoegde van de eerste tot de laatste trap in elke wed strijd, zo onversaagd heeft hij later altijd maar door gewerkt voor zijn Ajax. Bestuur, elftallen-, jeugd-, enquette-, club avond-commissie, overal was Jan de stuwkracht en het bin dend element. Jan Schoevaart als Tric-Trac met z'n vlotte geestige gedichten en liedjes. Pingel niet, de wedstrijd om de Amersfoorts Kei, Het Schutterslied. Als 'n gouden draad van clubliefde lopen z'n artikelen en liedjes door de jaargangen van ons clubnieuws. Hoeveel medebestuurders heeft Jan zien komen en gaan? En hoeveel voetbaltalenten heeft hij mee tot ontwikkeling gebracht, ze met een paar goed geplaatste woorden over hun teleurstellingen heen gebracht? Het is te veel om het zelfs maar in het kort hier te memo reren en ik zal het wel laten ook om het hier in een sluitend verband te vertellen. Dan zou ik me lelijk in m'n vingers snijden en nu al de Ajax-geschiedenis gaan vertellen, die ik moet bewaren voor 1950, want de geschiedenis van Ajax en van Jan Schoevaart zijn nauw vervlochten. Eerlijk is eerlijk, Jan, je hebt me zelf voor het karretje van het 50-jarig gedenkboek gespannen en nu moet ik m'n kruit droog houden tot 1950. Maar een poot namens Ajax geef ik je hier. Nog vele jaren, oude rood-witte makker. Ons oude Ajax tikt aan z'n helm en zegt: Je was en bent een kérel voor onze club, Jan! A dé. Onze clubgenoot, de heer H. Harinck, benoemd tot lid der directie van de N.V. Koninklijke Paketvaart Mij. Door bemiddeling van ons lid, de heer J. L. A ar sen, kwamen wij in het bezit van „De Uitlaat", het personeels- en voorlichtingsorgaan van de K.P.M., waaruit ons bleek, dat onze clubgenoot, de heer H. Harinck, benoemd is tot lid der directie der N.V. Koninklijke Paketvaart Maat schappij te Indonesië. Wij vinden de biografie van onze clubgenoot één der schenkers van de prachtige „Insulinde-Cup" en lid van de bordjesclub zo interessant en zo'n prachtig voorbeeld voor onze jeugd, dat wij zo -vrij zijn geweest deze levensbeschrijving geheel over te nemen. Aan „De Uitlaat" onze dank en gaarne tot wederdienst bereid. (Red.) Hubertus Harinck aanschouwde op 18 Juli 1905 het levenslicht te Amsterdam, de stad waar een van de kamers van het K.P.M.-hart zich bevindt. Na de lagere school te hebben bezocht, ging hij naar de H.B.S., naar de bekende „Vierde Drie" op de Weteringschans, waar hij zijn eindexamen aflegde. Hij zette zijn studies in de cijferkunde voort en behaalde zijn Middelbare Acte voor boekhouden. Op 24-jarige leeftijd kwam de heer Harinck bij onze maatschappij, waar hij zijn loopbaan na tevoren elders enkele betrekkingen te hebben bekleed begon in de lente van 1929 op het Scheepvaarthuis in Amsterdam. Hij werkte er drie maanden en ging toen in Juli 1929 als employé naar Indië. Op het Hoofdkantoor in Batavia kwam hij op de afdeling Controle. Medio 1933 verliet de heer Harinck Indië om voor een half jaar te gaan werken als boekhouder op het agentschap onzer maatschappij te Singapore. In December 1933 keerde hij naar Batavia terug en werkte vervolgens ongeveer een jaar op het hoofdkantoor, op de afdeling Bedrijfsorganisatie, een speciale afdeling die onder leiding stond van de heer Vas Dias en die in het bijzonder zinde op middelen om te komen tot bezuinigingen, aangezien ook onze maatschappij toen de gevolgen van de algemene economische depressie ernstig voelde. Einde 1934 kwam de heer Harinck weer bij de afdeling Comptabili teit, de alom-tegenwoordige „Cm", de grootste afdeling onzer maat schappij. In Augustus 1935 ging hij met Europees verlof, dat geen verlof werd, doch door de heer Harinck geheel werd besteed aan de voltooiing van zijn studie, hetgeen resulteerde in het behalen van het volledig diploma van het Nederlandse Instituut van Accountants. Op 1 Januari 1935 was hij intussen bevorderd tot hoofdemployé. Medio 1936 keerde hij van zijn „verlof" in Indië terug, naar de afdeling Comptabiliteit. Na op 1 Juli 1938 te zijn benoemd tot souschef, volgde op 1 Januari 1940 zijn aanstelling tot adjunct-chef. De Japanse bezetting bracht hij in internering door. Hij „zat" o.m. lange tijd samen met mr. De Koe tot deze naar Sumatra werd afge voerd. De heer Harinck bleef in kampen te Batavia en Bandoeng. Na Japans capitulatie zat hij in October 1945 weer op kantoor. In het begin van 1946 nadat hij per 1 Januari was bevorderd tot dienstchef maakte hij een dienstreis van twee maanden naar Australië, die medio datzelfde jaar werd gevolgd door een verblijf van gelijke duur in Nederland voor een kort familiebezoek. Ultimo 1947 ging de heer Harinck en ditmaal echt met Europees verlof, waarvan hij op 5 September j.l. terugkeerde. De heer Harinck is lid van de Belastingcommissie van de Indische Ondernemer sbond. Ook de heer Harinck is een bekende sportfiguur in K.P.M.-kringen en een van de voetbal-veteranen, wiens naam ook onder de voetballers van thans nog met ere wordt genoemd. Aan de heer Harinck namens de Ajax-familie onze hartelijke felici taties met deze prachtige promotie. BROWN. Het protest tegen het niet-toekennen van de „beruchte" penalty door de heer v. d. Spek in de wedstrijd AjaxS.V.V., werd door ons gewonnen. Natuurlijk is het achteraf jammer, dat deze strafschop tegen de paal werd geschoten, maar daar is helaas niets meer aan te doen. Voor Ajax betekent het winst, dat deze scheidsrechter op alle punten in het ongelijk werd gesteld, en wel niet meer op onze velden zal worden gezien. Een off-day kunnen wij allemaal wel eens hebben, maar dit liep de spuigaten uit. En ook al scheelt het ons dit maal een welverdiend punt wat wij natuurlijk betreuren ons rechtsgevoel is bevredigd. J. S. Ook in Engeland heeft dit geval de aandacht getrokken, getuige het artikeltje in „Thomson's Weekly News", dat één onzer leden (Dank U. Red.) ons ter hand stelde en wij hier in extenso laten volgen. PENALTY EXTRAORDINARY. Harry Ware, latterly Northwich Victoria manager and former Stoke City, Newcastle United and Sheffield Wednesday inside-forward, now coaching Haarlem in Holland, sends me the following amusing story concerning Ajax, Dutch club coached by Walter Crook, former Blackburn back. „There was an incident," writes Harry Ware, „during the game against S.V.V., when the crowd thought a penalty should have been awarded. They invaded the pitch and mounted police had te be called to clear them off. The game finished up three goals apiece. After the game a discussion followed and the referee ordered the teams out again and awarded a penalty against S.V.V.! The kicker hit the post!" Vrijdag 10 December j.l. zijn per K.L.M. de Kerstpakketten voor onze jongens in Indonesië verzonden. De inhoud van deze pakketten bestond uit diverse artikelen, die onze clubgenoten in de tropen zo best kunnen gebruiken. Was er ook iets van U bij?? Zo neen, dat hindert niets, want de volgende maand gaat er weer een zending en dan doet U natuurlijk ook mee! Zeep, chocolade, scheermesjes, pepermunt, scheerzeep (geen boeken of tijdschriften) alles is welkom en kunt U inleveren bij de heer Boudrie (Ajax-stadion), de heer Schuring (voor de Ajax-jeugd) en aan de leden van het comité, t.w. de heren J. Elzenga (captain), 3e Helmerstraat 47 b.; M. Wijting, Haar lemmerweg 147; A. Th. C. Schroder, 2e v. d. Helststraat 37 hs.; F. H. W. de Bruyn, Molenkade 9, Duivendrecht. „Alle Ajacieden doen dus mee, voor onze jongens overzee."

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 6