DE WITTE RAAF We hebben weer een promenade. De hel van Deurne ennog iets. Bezoekt de gezellige BAR-BODEGA Wim Sacksioni Weet IJ nog op ons oude veld, die knusse promenade voor de Overdekte. Ja, dat is alweer héél wat jaartjes geleden, wat gaat de tijd toch eigenlijk snel. En over ons nieuwe complex mogen we toch waarachtig niet mopperen, de Overdekte is een schoonheid, de Open tribune een zonnebad (met een beetje soleil) en de Staantribunes den derend. Vanaf elke plaats heb je een moord-gezicht op het speelveld, geen trucje of het wordt door Jan-en-alleman gezien, ondanks heftige ontkenning van b.v. scheidsrechter v. d. Spek. En er behoeven niet eens zoveel mensen te zijn om het geheel al sfeer te geven; waarachtig, de schepping van architect Roodenburg ademt steil en distinctie. Maar toch, als ik daar zo eens rondscharrel, gaan m'n gedachten nog wel eens uit naar ons oude veldje, en kan dan soms niet nalaten ver gelijkingen te treffen. En dan denk ik nog wel eens met weemoed aan dat oude terrein, waar we zovele veldslagen meemaakten. Ja, dat knusse, gezapige bestuurshuisje aan de ingang, die Overdekte, die op een paar plaatsen altijd lekte, het ketelhuis, dat toch ook echt warm water tevoorschijn toverde, maar bovenal die moord-promenade. Hier, op ons uitgestrekte nieuwe domein, zitten we nog wel eens te snakken naar een voor-wedstrijd, op ons oude terrein was dat nooit nodig. Want dat promenade-dek was een bron van gezelligheid, héél Ajax gaf elkaar daar rendez-vous. We wisten precies, als de voorzitter een nieuwe das en de vrouw van de penningmeester weer een nieuw hoedje op de kop had getikt en bij de rechtsbinnen van het vierde weer gezinsver meerdering was te verwachten. In de rust wandelde daar geheel rood-wit, de duvel en zijn mama sprak je er, we wisten Zondags al, dat 's Maandags de beurs wel weer flauw zou zijn, en dat mijneer Dinges, mevrouw-U-weet-wel nog steeds avances maakte. Ja, ik weet het wel, we hebben nu een echte koffiekamer en een heuse bar en ik weet niet wat allemaal nog meer, maar zeker geen promenade. En we consumeerden ons bakje leut aan de tent in de open lucht, en we bespraken de kansen van onze favorieten op een winderig hoekje, en we stapten nog wel eens in een plas ook. En ja, we kankerden er natuurlijk ook wel eens, daar zijn we nu eenmaal Hollanders voor. Zes repen voor een kwartje vonden we toch eigenlijk véél te duur en tien spie voor een kop snert met een schijf worst er in, was ajzetterij. Maar 't was er toch ook wel knoert-gezellig, altijd paradeerden er aardige grietjes en hoeveel Ajacieden zouden dank zij dit wandel paadje hun heerlijk vrij gezellen-bestaan hebben opgegeven. Maarhet pad is weer in de maak, en al zal het nog wel een beetje moeite kosten om er tijdens de rust te paraderen, het begin is er toch. Laten we hopen, dat het geen aanleiding zal geven tot herrie en geharrewar, of demonstraties, die op een sportveld niet thuishoren, want daar gruwen we van. We zullenach wat, we zullen niksis zon echt ouderwets gezellig heibeltje eigenlijk niet het zout des levens? En ons paadje is weer eens een kleine poging om ons veld nog wat knusser en gezelliger te maken en als dit lukt, hebben wij weer eens een puntje gescoord. Dat er nog vele van deze goaltjes zullen volgen, is de wens van J. S. De wedstrijd in de „Hel van Deurne", die ditmaal zelfs geen vagevuur was, heeft ongetwijfeld de Nederlandse Keuze commissie met zorgen overladen. In alle linies spelers, die tot dusver zijn opgesteld bij gebrek aan opvolgers, omdat de K.C. een afschuw heeft van risico's. Maar het zou een gevaarlijke vorm van zelfvoldoening zijn, indien het redelijk resultaat, in de cijfers 1—1 uitgedrukt, als graadmeter zou worden genomen bij het bepalen van de werkelijke waarde van deze wedstrijd. Meer dan drie jaar na de bevrijding bevinden het Nederlandse elftal en het gehele Nederlandse voetbal zich nog in de taaie en moeilijke fase van wederopbouw. Negen van de tien compe titie-wedstrijden der eerste klasse stellen teleur. Slecht voet bal, systeemloos spel ondanks „het" systeem, geen fantasie en geen initiatief. Hoofdoorzaak: tekort aan techniek en begrip. Vele prominente clubs drijven op de routine van enige ouderen. Deze ontboezeming uit de Volkskrant moet iedere ware sportliefhebber uit het hart zijn gegrepen en als we ons nu nog moeten realiseren, dat het Nederlandse elftal in ons kikker landje op eenzame hoogte staat, ziet het er met het tegen woordige spelpeil toch wel troosteloos uit. Voor ik weet niet hoeveel jaren, schreef ik eens in onze clubkrant, dat het zeker aanbeveling zou verdienen, als iedere club desnoods één pro minente speler zou willen afstaan aan het Nederlandse voetbal maarvoor het gehele seizoen. De Keuzecommissie zou in Handboogstraat 29-31 bij de Heiligeweg Geopend vanaf 4 uur - Tel. 36388 ORKEST JAAP VALKHOF Eigenaar: W. H. PLEMPER dat geval véél meer kunnen experimenteren, aan de opbouw van een sterk Nederlands elftal zou dan véél meer zorg kunnen worden besteed, training en trainingsavonden zouden beter kunnen worden geregeld, op vele en vooral kleine plaatsen zouden goede oefenwedstrijden kunnen worden gehouden etc. Nu weet ik heus wel, dat het een hele toer zou zijn om iedere club te bewegen één speler een geheel seizoen af te staan, maar dit zou in de praktijk geloof ik toch wel meevallen. Voor al als de clubs in het begin van het seizoen maar weten, dat ze die of die speler een jaar lang in het belang van het Neder landse voetbal zullen moeten missen. Ja, het wordt natuurlijk anders ,als er op meer dan één speler van dezelfde club een beroep wordt gedaan. Maar dit is in de eerste jaren van spel- opbouw wel te vermijden, en ik geloof zeker, dat b.v. een dringend beroep van de heer Lotsy, gesteund door een goed willende pers, bij zéér veel clubbesturen een welwillend gehoor zou krijgen. Natuurlijk zou spelverbetering ook te bereiken zijn met invoering van het beroepsspel in welke vorm dan ook, maar hiertegen staan zo goed als alle clubs afzijdig. Gaan we echter op de oude voet door met eens om de zoveel tijd een oefenwedstrijd, dan is het wel zeker, dat we hoe langer hoe dieper in het voetbal-moeras zullen verzinken, en het Neder landse voetbal op de internationale voetbalmarkt niet veel waarde meer zal hebben als een Russisch effect, dat ondanks de prachtige kleuren en Keizerlijke wapens toch steeds naar zijn intrensieke waarde zal worden beoordeeld. O, ja zeker, we hebben gedegen voetbalboeken genoeg in Nederland, en natuurlijk hebben wij ook „het systeem", U weet wel, maar geeft zo'n gelijk spel als in Deurne de ware voetballiefhebber bevrediging Gelukkig zijn we met de opbouw in onze eigen vereniging op de goede weg. Diverse jonge- en talentvolle spelers komen naar voren, en als we maar koppig volhouden, zullen de goede resultaten zeker niet uitblijven. Ik zag b.v. reeds enige malen junior-spelers in lagere elftallen uitkomen, wat een geduchte versterking bleek. Ook speelde onze A.-juniores een vriend schappelijke wedstrijd tegen een vierde klasser. Het werd een leerzaam partijtje, waar beide elftallen hun voordeel mee kun nen doen. De jongelui zien dan zélf, dat hun tempo nog wat kan worden opgevoerd, hun balbehandeling nog niet je dat is, hun lichaamsbeheersing verbetering behoeft, maarze krijgen er zelf schik in om aan al deze punten aandacht te schenken. Ook deed het prettig aan, dat niet alleen de gehele jeugdcommissie, maar ook een groot deel van onze elftal commissie aanwezig was, dat steekt de jongelui een hart onder de voetbalriem. Wij willen weer voetbal, fris en levendig, ge durfd en vol initiatief, wedstrijden, die een enkele keer des noods wel eens een nederlaag in cijfers zullen opleveren, maar een vooruitgang betekenen op alle punten, die waardeloos dreigen te worden onder het systeem van koude, karakterloze voetbalrekenkunde, dat steeds onbevredigender wordt. J. S. Sportvrienden Uw tabaksbonnen het best besteed bij Damstraat 38, Tel. 49571, Amsterdam C. Volksherstel sigaretten import zonder bon 2,68 per pakje Grootste sortering in Tabak, Sigaren, Sigaretten en Rook-artikelen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 5