Uit het land van Saidjah en Adinda. Aan mijn vriend Jan Schoevaart. 18 Maart 1900 18 Maart 1950 Het bestuur der A.F.C. Ajax geeft met groot leed wezen kennis van het overlijden van de heer J. LEEMAN, in leven donateur van onze vereniging. Hij ruste in vrede. midden, zouden daarvan kunnen getuigen, doch zij, die nu het H.E.D. W. vormen, merendeels tenminste, weten daar niets van af. Moge wij daarom voor de toekomst dezelfde verstandhouding be waren, zodat onze leden van jong tot oud tot besef komen, dat het inderdaad niets bijzonders is, dat grotere zusterverenigingen aandacht schenken aan kleineren. In het belang van onze mooie voetbalsport. Namens het H.E.D.W.-bestuur, J. BENJAMINS, secretaris. Bij Jan Elzenga kwamen brieven binnen van: G, J. Looyen, Batavia. M. J. Koolhaas, Semarang. B. D. de Sterke, Poerwokerto. R. L. Saarloos, Batavia. A. J. Brokmann, Semarang. M. H. Stoffelen, Kalong. A. Kraan, Semarang. Onze jongens maken het goed en spreken hun dank uit voor de ontvangen pakketten. Zij vertellen, ieder op zijn manier, hoe zij onder de tropenzon reilen en zeilen, doen veel aan sport, vooral voetbal, en zijn vol verlangens om op de Hollandse grassprieten weer eens een balletje te trappen. Het is ondoenlijk om al de brieven in ons clubblad op te nemen en hebben wij er blindelings twee uitgehaald zullen wij in het vervolg aldoor doen, zodat alle jongens aan de beurt komen die wij onverkort lieten afdrukken. Het zijn de brieven van Gerrit Looyen en Jan Koolhaas, twee Ajacieden, die al lange tijd in Indonesië vertoeven. Jongens, houd je taai en namens de Ajax-familie een Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Kalidjati, 16 November 1948. Geachte heer Elzenga, Mijn welgemeende dank voor het Ajax-pakket, dat ik heden mocht ontvangen. U moet me maar niet kwalijk nemen, dat ik niet eerder geschreven heb, maar door allerlei omstandigheden ben ik er nooit toe gekomen (luiheid speelt een grote rol). Vandaag, eigenlijk is het al avond, ben ik in mijn pen geklom men om U een paar hartelijke woordjes terug te schrijveh. Zoals U wel zult weten, gaat het mij, naar omstandigheden, vrij goed. Als we even vrij zijn, voetballen we, al is het soms wel iets te warm. Met grote belangstelling volg ik verder het verloop van de competitie, vooral, nu Ajax na zijn tijdelijke inzinking, een woordje gaat meespreken. Ik hoop, dat ons rood-wit weer het kampioenschap zal wegslepen. Zijn ze toe in staat, als ze hun best maar doen! Zal nu weer terugkeren naar het pakketje. U kunt er zich geen voorstelling van vor men, hoe ik mij voelde. Voelde me weer adspirant, die na de één of andere wedstrijd, een reep van één der vaders (belang stellenden van toen) kreeg. Ja, dat was zo de gewoonte in die goede (ahum) oude tijd. Maar laat ik niet sentimenteel wor den, want dat is mijn bedoeling niet. De inhoud van het pak ket viel zeer in mijn smaak. Alles kon ik net goed gebruiken en hoop daarom, dat we nog meer mogen verwachten. Wel een beetje vrijpostig opgemerkt, maar ik zeg meestal wat ik denk. De cigaretten smaakten een tikje naar zeep, maar daar is natuurlijk niets aan te doen. Desondanks rook ik ze op de ge zondheid van Ajax. Tevens dank ik uit de grond van mijn hart de hele Ajax- familie voor dit blijk van medeleven. Wij, die zo ver van huis zijn, zonder enige huiselijke gezelligheid. Mijnheer ElzengA, dat is weer zo'n beetje alles. Zal in de toekomst proberen, iets meer van mij te laten horen. Hiermede wil ik dan eindigen. De hartelijke groeten en tot weerzien; duurt zolang niet meer. GERRIT LOOYEN. P.S. Heil Ajax en de groeten aan alle rood-witten. EEN AJAX-PAKKETJE. 's Is Zaterdag 27 November en we zitten in Goeboeg ergens in Midden-Java net zo'n beetje uit te hijgen na een in record-tempo voltrokken tijdelijke verhuizing. Het straatbeeld is niet bijzonder opwindend: een smalle, modderige straat met aan weerszijden wat armzalige, verval len toko's en kamponghuizen, een beetje druilerige regen, suffig voortslenterende Indonesiërs, nee, ik heb in Mokum betere Zaterdagavonden gekend. Maar dan is daar midden in die troosteloosheid opeens Het Pakje! Zo maar doodgewoon met de andere post! Alstublieft! Of U maar wil aanpakken Op zulke ogenblikken mag er, militair gezien, allerlei belangrijks staan te gebeuren: je wordt bij de overste geroepen, of de wacht klopt niet of het eten is weer te laat, maar eerst zal dat pakje open! Je hebt je eenvoudig tijdelijk uit het leger teruggetrokken Haastig snij je het touw los, frommelt het papier er af en daar zie je ze liggen, al die prettige dingen. Ik kom er eerlijk voor uit: ik keek het eerst naar de rokerij! We hadden die dag namelijk bruine Highway gekregen en iedere soldaat hier weet wat dat zeggen wil. Maar dat was voor elkaar, evenals de rest. Van nu af aan geen enkel excuus meer voor een onge wassen of ongeschoren hoofd en voor slechte sigaretten, zelfs niet in Goeboeg, ergens in Midden-Java! Waarmee ik dan maar zeggen wil, dat ik en met mij ongetwijfeld alle andere Ajacieden in Indonesië, die dit pakje mochten ontvangen er verdraaid blij mee waren! „Wij leven mee met de jongens overzee!" is voor Ajax meer dan een leus. Ajacieden in Nederland, hartelijk dank! M. J. KOOLHAAS Jr. Beste Jan, Vrijdagavond rustige huiskamersfeer enigszins bekomen van laatste onderhoud met bestuur en nog nagenietend van de prettige avond, doorgebracht bij de charmante familie Schoevaart, heb ik rtfn niet-journalistieke pen uit de voering van mn vest gepeuterd en ga je in ons clubblad dit briefje schrijven. Ik had dit schrijven wel bij je thuis kunnen laten bezorgen, maar ik vind het prettiger, dat alle goede Ajacieden kennis nemen van onze correspondentie. Zoals je weet (ik hoop, dat ik geen geheimen verraad) is mij door het bestuur van Ajax de vererende taak opgedragen, de revue, die opgevoerd zal worden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, te regisseren. Ik heb beloofd deze avond(en) mede te spelen en zal mij naar vermogen inspannen om van dit gouden feest een KNAL GOUDEN FEEST te maken edoch ik heb, beste Jan, jou hulp nodig. Wil jij voor mij uit ons Ajax de dames verzoeken mede te willen wer ken aan het ballet. Maak hun er echter op attent, dat er zeer hard en serieus gerepeteerd zal worden, en dat de leeftijdsgrens de 28 jaar niet overschrijdt. Ook had ik nog gaarne de medewerking van een goed dubbel- mannenkwartet, dat zeker uit de grote schare donateurs en leden samengesteld kan worden. Je ziet, deze brief aan jou is eigenlijk een verkapte oproep aan alle Ajacieden van goede wille. Misschien willen de dames en heren, die voor bovenstaande medewerking iets voelen, zich aan jou opgeven. Dan kunnen wij op een door jou te bepalen datum selecteren. Mocht je me nog eens willen spreken, dan liefst bij je thuishet was mieters. En stevige handdruk, JOH. BOSKAMP. AAN ALLE ECHTE AJACIEDEN. (Leden en donateurs.) Ruim twee jaar geleden schreven wij reeds, dat ons gouden feest iets bijzonders moest worden. De Ajax-jeugd werd extra onder de loupe genomen en onze Jeugdcommissie verdient nu reeds een denderende pluim voor haar meer dan schitterend werk. Dit stekje belooft een boom te worden, waar héél rood wit vreugde aan zal beleven. Ons eerste laat zich ook lekker niet kisten, er wordt hard gewerkt om er het allerbeste van te maken, vooruit, mouwen op, kerels. Alle hulde. Trouwens, er wordt door héél Ajax intensief getraind, bij ons weet men, dat voetballen nu eenmaal niet uit een boekje

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 10