DE WITTE RAAF Stemmen uit andere voetbalkampen. Bezoekt de gezellige BAR-BODEGA De aandachtige lezer van ons clubblad heeft uit diverse op merkingen en enige artikelen van onze hand kunnen distilleren, hoe wij over de hedendaagse voetbal-opvattingen denken. Com mentaar, uitgezonderd een brief met beledigende inhoud, die wij natuurlijk deponeerden waar zij behoort, hebben wij op onze pennevruchten niet gekregen, hetgeen dan ook in de lijn onzer verwachtingen lag. Het deed ons daarom deugd in het Be Quick-orgaan (Groningen) en in „Ons Racing-Nieuws" (R.C.H. Haarlem) enige artikelen te ontdekken, die precies in ons kader passen en meer dan de moeite om over te nemen (hebben wij overigens een hekel aan) waard zijn. De heer L. L. Kappinga (redacteur Be Quick-orgaan) schrijft dan als volgt: HET GAAT NIET GOED IN DE VOETBALWERELD! Eigenbelang viert hoogtij in de K.N.V.B. De versterkte degradatie is punt nummer één! Er wordt meer en meer geknokt en minder en minder ge voetbald op onze sportvelden! Schrikbarend is het aantal ver wondingen. De kranten laten waarschuwingen horen, maar schrijven in een volgende kolom, dat de weer binnengehaalde punten voor club zo-en-zo goud waard zijn. Voetballend Nederland staat voor de afgrond! Van Zondag tot Zondag wordt struisvogelpolitiek gevoerd. En dit zal zo blijven, tot men de structuur totaal heeft veranderd. Dit moet punt nummer één zijn in de bondsvergadering. Het goede voetbal gaat de laan uit, met rasse schreden. Een stuk of vier mensen, die kunnen voetballen, is genoeg voor de hedendaagse ploeg...... Als de rest maar gooien en smijten kan! Kom mij niet aan met een technische ploeg, die zich hier of daar nog prima handhaaft, of zelfs de kop heeftwij kel deren met duivelse vaart. Wat moet er van jeugdige voetballers terecht komen, die nergens anders voor opgeleid worden dan één man uit te schakelen! Waar blijft het element positiekiezen voor onze verdedigers, voor de jeugd speciaal, die toch meer dan één handeling (zoals nu) moet leren! Laat ons hopen, dat het stoppersysteem snel gaat verdwijnen, niet om het systeem zelf, maar om datgene, waartoe het leidt in het voetbal-amateuristische Nederland. Stopperspil is het beste strijdmiddel vóór ploegen, die zich in één of andere klasse moeten handhaven, maar het is de grootste vloek voor het Nederlandse voetbal. Wat denkt U, dat alle clubs, die dit systeem spelen, dit doen omdat zij daardoor denken mee te kunnen werken aan de op voering van ons spelpeil? Neen! Wij spraken met vele verenigingsleiders uit diverse districten. Hun clubs speelden stopper. Omdat het moest. Alles en ieder wordt meegetrokken, omdat men zich wil handhaven ten koste van alles. En nu, nu trachten vrijwel alle clubs zich te handhaven ten koste van ons hoogste goed: het zuivere voetbal! Het stopper systeem kan mooi zijn, maar wij, de 99 procent in de Hollandse voetbalwereld, kunnen het niet mooi doen zijn. Het zal wel weer een vergeefse waarschuwing zijn, want de K.N.V.B. en alles wat er toe behoort, blijft halsstarrig de kop in het zand houden, omdat het eigenbelang voor het heden op het eerste plan staat. Wij zeggen het nog maar eens weer: Het gaat niet goed in de voetbalwereld. Willens en wetens onttroont men King Soccer. Wij' bekommeren ons alleen om het nu; wij weten dat Handboogstraat 29-31 bij de Heiligeweg Geopend vanaf 4 uur - Tel. 36388 ORKEST JAAP VALKHOF Eigenaar: W. H. PLEMPER we fout doen. Maar we doen het toch met de gedachte: „Na ons de zondvloed." K.N.V.B.-ers ge laadt een zware schuld op U. Keert terug van Uw dwaalwegen! Het geld gaat vóór de sport bij U. Past op, of de zondvloed treft nog UzelveDat verdient ge trouwens L. L. KAPPINGA. De heer S. Haze voet (R.C.H.) geeft in onderstaand artikel zijn visie op: HET HOLLANDSE SPEL. In ons vorig clubblad schreef ik, wat het Nederlandse voet bal hard en grof is. Een paar voorbeelden van de laatste weken. De Volkskrant van 27 Sept. '48: FeijenoordD.H.C. Na de hervatting werd de verstandhou ding erg onaangenaam. Met veel duwen, vallen, opstaan en lelijke gezichten ging het verder. D.W.S.Neptunus. Na een vrij zoutloos partijtje voetbal werden de punten broederlijk gedeeld. Ja, toch nog broederlijk, ook al ging het in het veld een enkele keer niet zachtzinnig toe en moest scheidsrechter Kranenburg zelfs in de tweede helft via de aanvoerders tot bezinning manen. Van het Thuisfront, 26 Sept. '48: R.C.H. 2O.S.V. 2. Parodie op voetbal. Na rust haken, smij ten en schoppen. Voor enkele gevallen van „mishandeling", die zo ongeveer in zijn binnenzak gebeurden, floot de scheidsrech ter. Verder filosofeerde hij over de snoodheid van het mensdom. R.C.H. 5D.C.O. 2. Een onsmakelijke vertoning Verdere toelichting onnodig. Het Vrije Volk van 4 Oct. '48: StormvogelsA.D.O. We geloven, dat Stormvogels en A.D.O. hun wedstrijd van gisteren liefst zou gauw mogelijk willen ver geten. Want er werd niet alleen weinig fraai spel vertoond, maar het was bovendien soms zo hard, dat het maar op het kantje af was. Legio vrije schoppen moest scheidsrechter v. d. Ende uitdelen. In de tweede helft werd het spel hoe langer hoe harder. Scheidsrechter v. d. Ende moest herhaaldelijk ingrijpen om al te fors spel te beteugelen. Ooggetuige verslag 4 Oct. '48: W.F.C.A.F.C. De wedstrijd had niets met voetbal te maken. Ruw en gemeen. Elkaar haken en trappen was normaal. Ook werden er klappen uitgedeeld. In het laatste geval liet de scheidsrechter handjes geven en daarmee was het uit. Het bovenstaande is een willekeurige bloemlezing van wat men zo iedere Maandag uit de pers kan opdiepen. Een fraai beeld van de opvoedkundige waarde van de voetbalsport en het genoegen, dat men er aan kan beleven. Wanneer wij in een van de uittreksels lezen, dat het een vrij zouteloos partijtje was, dan weten voetballiefhebbers al, dat er op het gebied van voetbal niets te genieten viel. Geen techniek, geen positiespel, enz., alleen lukraap getrap tegen de bal, met als hoofdschotel lijf-aan-lijf-werk. Wat voor genoegen er in zit om elkaar opzettelijk de benen stuk te trappen, kopstoten uit te delen en elkander een elleboog in de maag te planten, is voor mij tot op heden onbegrijpelijk. Dergelijke uitwassen zijn een gebrek aan capaciteiten, maar demonstreren tevens duidelijk, dat ons voetbal een angstwek kend laag peil heeft bereikt. Niet lang geleden vroeg ik aan een bekende speler uit de Oostelijke eerste klasse zijn oordeel over het huidige spelpeil. Hij antwoordde als volgt: „Vroeger waren er in de Oostelijke eerste klasse 2 3 clubs, die knokten, de rest voetbalde. Nu zijn er hoogstens 2 3 clubs die voetballen, de rest knokt!" Een typerende uitlating. Hoe komen we echter tot verbetering? In de eerste plaats door de voetballer zelf. De slagzin van de Bond zonder Naam: „Verbeter de wereld, maar begin bij jezelf", zou ik met een variatie: „Verbeter het spelpeil, door werk aan jezelf", iedere voetballer in zijn hersens willen prenten. Werk aan jezelf! Wees mens, houd jezelf onder controle en laat op een gegeven moment niet je primitieve instincten de baas worden. Train, oefen, zodat je ons mooie spel in alle onderdelen beheerst en je lichamelijk in staat bent, om zonder abnormale inspanning een wedstrijd uit te spelen. Daarnaast is er een belangrijke taak voor de verenigings-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 5