Mijmering bij Willem II-Ajax. Ajax Jun.—Zeeburgia Jun. 7-0. 't Kan verkeren Wij lazen in de „Sportkroniek" Het prachtige streven van het Willem Il-bestuur en de glorieuse naam van het roemruchte Ajax met haar grote namen van Drager, Van Dijk, Stoffelen, Van der Veen e.a. hebben de sportliefhebbers in Tilburg niet wakker kunnen schudden. Tilburg liet verstek gaan en de wegblijvers kunnen heus erg veel spijt hebben. Een volledig en prachtig spelend Ajax, gecoached door old Jack Reynolds en de oud-international Couton, liet staaltjes van solo- en samenspel zien, die de toeschouwers uitroepen van verrukking en menig open doekje ontlokten. Maar Tilburg liet verstek gaan Sublieme passes van Drager en Fischer, formidabele schoten van alle Ajax-voorwaartsen, even formidabel door de Willem Il-doelman gehouden zo knap dat Guus Drager na een door hemzelf ingeschoten kanjer, heel sportief applaudiseerde voor zulk prachtig keep-werk Maar Tilburg liet verstek gaan Ik herinner me dezelfde twee sympathieke clubs, gewikkeld in een hevige strijd om de hoogste titel, ten tijde van De Natris, Gupfert, de Pelsers, Hordijk, Broekman Gouden Ploeg van Ajax tijd van de gebroeders Van Son, gebroeders Stevens, Gielens, Pim Versluis en Harrie Mommers, het huidige lid der Ned .elftal-commissie, die in die gedenkwaardige kampioens wedstrijd een hoge staal van sportiviteit liet zien, toen Jan de Natris Willem II's laatste kans om zeep bracht door een zeld zaam mooi doelpunt, door spontaan het veld over te steken om hem de hand te drukken Tijd van gouden voetbal en twee gouden ploegen En nu zagen we dan hun nazaten aan het werk. Maar Tilburg liet verstek gaan Een prachtige, boeiende strijd prachtig voetbal dè kans voor echte voetballiefhebbers om ook écht voetbal te zien Maar Tilburg liet verstek gaan Wij mopperen en kankeren in het Zuiden, dat we te weinig technisch voetbal te zien krijgenMaar als we het te zien kunnen krijgenblijven we weg Vraag niet waarom, zong Willy Derby. GERARD AUERBACH. Een wedstrijd, die het aanzien meer dan waard was. Lekker fris voetbal, gekruid met jeugdig enthousiasme en dat tikje Ajax-aroma, dat hoe langer hoe meer in ons jeugd-voetbal naar voren komt. Nog twee drie jaar en we krijgen weer een stelletje reserve-spelers, die de voetbal-maarschalkstaf in hun ransel hebben. Dat gaat weer van tik en van tak, afgewisseld met een knoert, dat het hele hekwerk staat te schuddebollen. Vijf snelle voorhoedespelers, die long- met short-passing afwisselen en de vijandelijke achterhoeden schier tot wanhoop brengen. Het eerste kwartier kon Zeeburgia, dank zij haar physieke meerderheid, uitstekend partij geven, maar toen kwam er een treffer zó mooi en gaaf, dat de Zeeburgia-keeper wel vissen moest. Met de rust stond het al vijfnul voor de onzen, zodat er eigenlijk geen vuiltje meer aan de lucht was. Na de thee vervielen we weer in de haast spreekwoordelijke Ajax-fout, want diverse spelers begonnen te pingelen en zelfzuchtig te voetballen. Waarom toch? Blijf toch voetballen, jongelui, d.w.z. snel afgeven, vrijlopen en op winst spelen., Wat geeft het toch, wie er een goal maakt? De buitenspelers gingen hoe langer hoe meer naar het midden en het werd een gedrang van je welste. Zoek dat lijf aan lijf werk toch niet op, het geeft niets als boze gezichten en wat nog erger isverwondingen. Met nog een kwartier speel tijd kwam gelukkig het goede inzicht weer terug en ging het „Wie," zo staat er in het „KRIS-KRAS", veelgelezen sportrubriek, pagina 479, 19 Juli, „Sportkroniek" „Wie," zo luidt klacht van heer Withaar, die oorspronkelijk verscheen als artikel in het maandblad, clubblad van „Ons Heerenveen"): „Wie in t schoneFriese Haagje Heerenveen verliezen zag tegen Go Ahead; zal zeggen dat het zo niet langer mag „Technisch beter," gaat hij verder, „Zijn wij dupe van „tactiek" slechts gericht om af te breken, dit ten koste der techniek „Daarom is het," en nu komt het „zaak dat tegen zo'n systeem drastisch stelling wordt genomen anders schept men een probleem Dit probleem heet: DALING SPELPEIL," zo beëindigt hij zijn klacht, in het midden latend hoe hij zich dit „stelling" had gedacht „Beste schrijver, waar gij feiten constateert zijn wij het eens, maar hóé wilt gij stelling nemen?, „AFBRAAKSPEL" heeft niets gemeens Wat w ij gaarne constateren, en dit zonder leedvermaak is dat gij^ een lans wilt breken voor precies dezelfde zaak die zich destijds keerde tegen: „Onze club", „Ons Heerenveen"!, toen g ij speelde afbraakvoetbal, Uw goed recht, en niet gemeen Weet gij dat een club als Ajax, die de bal het werk laat doen en door technisch hoogstaand voetbal acht maal werd: Landskampioen! Weet gij dat die Ajacieden, vroeger in U w afbraaktijd, als met lood in voetbalschoenen kwamen tegen U irt 't krijt? Wat zei ook weer Brederode? ,,'t Kan verkeren!" en U ziet OBJECTIVITEIT in 't leven is zo heel eenvoudig niet. Mag ik één advies U geven?: Laat Uw club zo blijven doen als zij deed de laatste jaren, dat wil zeggen: GAAF BEWAREN 't BETER SPELPEIL, daaraan paren: MOED BIJ TEGENSLAG. Dan klaren Abe's manen het! Zij baren biologisch te verklaren VOLGEND JAAR 's LANDS KAMPIOEN! B. S. LE MARCHÉ. direct véél beter. Zeeburgia werd nu totaal overspeeld en met zevennul kwam het einde. Alle spelers verdienen een pluim en Jan de Boer, in de goal kan een prima keeper worden hoe kan het eigenlijk anders met zo'n vader Hans Boskamp een beste back, maar verwaarloos je verdedigende- niet voor je aanvallende taak. Wim Andriessen is een centerhalf naar m'n hart, ook al een aardje naar z'n vaartje en Dukker, een beste rechtsbuiten, komt ook al uit een goed nest. Wat fijn, als je al die zoons van vroegere sterren zo naar voren ziet komen, en wat zijn er toch bitter weinig Ajacieden, die dit schoons niet willen missen. Kom a.s. Zondag ook eens naar onze veulens kijken, de clubgeest beveelt het. J. S.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 13