OUPE Rederij PLAS Damrak steiger I, Amsterdam Rondvaart door havens en grachten* Laten we het nieuwe seizoen maar eens beginnen met iets te schrij ven over het S.S.S., origineel is het niet, maar actueel nog altijd. Wim Tap, de bekende ex-A.D.O.- en Nederlands elftalspeler, schreef er enige ware woorden over in „De Sportkroniekdie we hier laten volgen Ik ben geen tegenstander van het S.S.S. als zodanig, maar wel draag ik de overtuiging in me, dat men moeilijk voorstander kan zijn van de manier waarop het in ons land gespeeld wordt. Het S.S.S. heb ik op uitstekende wijze zien uitvoeren doorprofs. Engelse en Franse ploegen zag ik het S.S.S. voortreffelijk spelen. Een genot om zelf te spelen en te aanschouwen. En wij, amateurs? Zie naar de club-elf tallen. Pover voetbal! Weinig gelegenheid om te oefenen en weinig lust in S.S.S. Redenen waarom wij het nooit goed zullen spelen. Het Nederlands elftal schakel ik uit, want ons nationale elftal is ten aanzien van de clubs geen maatstaf. Voor ons Nederlands team gelden ander? waarden. Mijn mening is, dat wij met ons eigen spel, vanzelfsprekend gemoderniseerd in zijn onderdelen (nodig om andere speelwijzen (S.S.S. of grendel) te bestrij den) zeer zeker in de club-elftallen verder zijn geweest. Wij zijn nu teruggezakt in ons voetbal. En het zal jaren duren voor wij in Holland weer iets goeds voorgeschoteld krijgen. Het S.S.S. kan zeer sterk aanvallend gespeeld worden. Wij maken er over t algemeen echter een sterk verdedigend spelletje van. Wij, Hol landers, waren altijd sterke aanvallers (onze aard), maar nu zijn we omgevormd tot verdedigers endat ligt ons niet hebben de wedstrijd SpartaI.O.F.T. bijgewoond, dus kunnen er over oordelen, had onze nieuwe relatie het niet zover ge bracht. En als er bij ons niet zo „ieder voor zich zelf" was ge speeld, had het Olympic team nog lang niet thuis geweest. Nu werd er gepingeld en plastisch gedanst, dat je er naar van werd. Natuurlijk een kolfje naar de hand van de rappe Indiërs, die hier wel raad op wisten en met snelle uit- en aanvallen lieten zien, hoe zij over het edele voetbalspel dachten, 't Werd 51 en had Cor v. d. Hart niet zo goed gespeeld en v. d. Heide niet enige wonderbaarlijke saves verricht, dan was de score nog onooglijker geworden. Bruins redde de broze voetbal-eer, doch had in samenwerking met zijn buurlui drie schoten nodig om doelman Varadway, éénmaal te passeren, 't Was triest, volk! Evenals Suriname, speelden deze exotische voetballers buitengewoon fair en deden zich kennen, ook buiten de lijnen, als gentlemen. Als zij nog eens in de buurt komen, mogen zij revanche geven, maar dan op voetbalschoenen. Blootsvoets ligt ons niet en komt feitelijk op voorgift neer. Nu nog een paar vriendschappelijke partijtjes en dan gaat Zondag 12 September a.s. het spul om de dure knikkers be ginnen. Hoe het zal lopen weten wij natuurlijk niet, maar dat er stevig aangepakt zal moeten worden weten wij heel zeker. Als wij zo de clubbladen van onze zusterverenigingen door snuffelen, krijgen wij de indruk, dat er het een en ander op stapel staat. Grootse plannen en eerste klappen, die een daalder waard zijn, bij de vleet. Een gewaarschuwd man dus met volle kracht vooruit, boys! Good luck! Het tweede elftal speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Always Forward, kwam met 30 voor, doch moest uiteindelijk genoegen nemen met een gelijk spel (33). Vol gens de berichten werd er voor de rust behoorlijk gespeeld, doch daarna ging het mis. De zaken werden erg lauw aan gepakt en toen de scheidsrechter een zuiver doelpunt annu leerde was de pret er af. Inplaats van 4I werd het toen spoedig 32 en zelfs nog gelijk, hetgeen niet in overeenstem ming met de werkelijke krachtsverhouding was. Zonder meer voor heden. BROWN Als onze geachte tegenstanders, die met ons in deze materie van mening verschillen of menen te verschillen bovenstaande woorden nu eens goed in zich wilden opnemen, zou het veel langs elkaar heen praten voorkomen. De manier waarop in ons land het S.S.S. wordt gespeeld, daar gaat het mij om. Het zuivere afbreken, het totalitaire verdedigen, dat al het mooie in ons spel kapot maakt, daartegen zal ik mij blijven keren. Er staat véél op het spel, zelfs de dierbare recettes, want laat men zich niet vergissen, als ons spel niet op hoger niveau gebracht wordt, zal de publieke belangstelling dalen. Dat dit tot op heden nog niet het geval is geweest, ligt aan de geldruimtein en na de oorlog. Doch de kentering is er reeds, dat ondervinden de theaters en bio scopen reeds en als de voetbalclubs kijkers willen blijven trekken, dan zullen zij het publiek iets moeten voorzetten, dat de moeite van aanschouwen waard is en dat was in het afgelopen seizoen grotendeels zeer zeker niet het geval. En wat de voorstanders door dik en dun van het S.S.S. betreft, ik geloof, dat zij te veel letten op het succes van het Nederlands elftal en te weinig op de gevolgen, die het systeem voor het clubvoetbal met zich brengt. Wat onze vriend Arie Knijn zei op de Algemene Vergadering is ivaar, voor de lagere elftallen beter gezegd voor alle elftallen behalve het eerste bestaat bij onze leden weinig belangstelling. We hebben er ter vergadering ook al enkele woorden aan gewijd. Het is nu nog minder dan vroeger, doch ook toen was het niet groots. Een uilzondering vormde de belangstelling voor ons tweede elftal toen we nog op het oude veld speelden. Onze reserves trokken soms honder den kijkers doch dat waren lang niet alle leden die wisten waar voor hun geld te krijgen. Eens waren er zelfs duizenden, dat was bij Ajax 2Z.F.C. 2, doch dit was een exceptioneel geval, behalve de kwaliteit van de elftallen en het belang van de wedstrijd voegde zich ook het feit, dat vrijwel alle terreinen der tweede klassers in de Meer toen waren afgekeurd. Doch, zoals reeds gezegd, behalve bij Ajax 2 is de belangstelling voor de lagere regionen nooit daverend geweest. Wat vrouwen en verloofden bij de „gewone" en wat vaders en moe ders bij de jeugdelftallen, daar hield de belangstelling in de regel mee op. De hoofdreden is m.i. het verschil in spreidingvan onze leden, vergeleken bij de andere clubs. D.W.S, Volewijckers, D.W.V., Zee- burgia en zelfs Blauw Wit hebben hun aanhang meer in bepaalde buurten dan wij en hun velden liggen meer in of bij de bebouwde kom dan ons stadion. Toen Blauw Wit's lagere elftallen nog gebruik moes ten maken van de „Nieuwediep-velden"was ook daar de belang stelling niet daverend. De nog iets mindere belangstelling dan vroeger bij ons, wordt, naast de afgelegen ligging van onze velden, ook stellig beïnvloed door het gebrek aan accomodatie. Op onze oude velden was er altijd enige zitgelegenheid en op de oude Kruislaan-velden hadden we onder de kap van de kleedkamers zelfs een „overdekte"die beschutting tegen kou en nattigheid bood. Dit alles ontbreekt op ons overigens voortreffelijk nieuwe stadion. Zegt U niet, dat men de prestaties op onze voorvelden goed kan volgen vanuit ons restaurant, want dat is niet de belangstelling welke onze jongens verlangen. Ik heb in vroegere jaren wel getracht door middel van ons clubblad de leden vooral naar de jeugdelf tallen te lokken, doch zonder veel resultaat. En toen inviteerde ik ze nota bene bij de toen nog jeugdige keien als Fischer, Gischler, Been, v. Wijngaarden, Aukema, Bob Koning enz., naar wie ze later hun ogen uitkeken. Dat alles neemt echter niet weg, dat de zaak stellig de moeite waard is om opnieuw een poging te wagen Als het bestuur nu eens begint aan beide zijden van onze voorvelden en ook op Voorland wat banken te plaatsen, dan zullen wij in ons blad trachten de Ajax-goe-gemeente tot groter medeleven te wekken. Adé. direct naast de Beurs. Tel. 45406

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 5