Wim Sacksioni Alphen ontvangt Ajax-elftallen. Indonesiërs 23 en andere nationaliteiten 41. Opvallend is de trouw van de meerderheid van de bevolking aan ons Vorsten huis, enthousiaste verhalen doen hier nog de ronde van het bezoek, na de bevrijding, door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan dit land gebracht. Lang niet altijd is deze trouw voldoende gewaardeerd geworden en heeft men in dit gebiedsdeel, waar de grote winstobjecten niet zo voor het grij pen lagen, aan zijn lot overgelaten waardoor men op velerlei gebied nog negentiende-eeuwse toestanden aantreft. Voor de sport bestaat hier wel belangstelling echter is een geweldig tekort aan sportterreinen een grote rem voor een gunstige ontwikkeling. Voetbal, Korfbal, Basketbal, Tennis, Tafeltennis en Biljarten zijn de sporten die de meeste beoefe naars hebben, waarbij de voetbalsport de eerste plaats inneemt. Helaas heeft men hier nog twee voetbalbonden, n.l. de Surinaamse Voetbal Bond en de Nederlands Guyana Voetbal Bond (de Katholieke Voetbal Bond). Zij die het goed menen met de sport betreuren het dat de goede krachten op twee fronten zitten, wat niet anders dan remmend werkt op de verheffing van het spelpeil. De S.V.B. telt twee afdelingen n.l. een le klas afdeling van 15 verenigingen en een 2e klas afdeling van 21 verenigingen. Verder heeft men niets, geen 3e en 4e klasse, ook geen reserve afdeling en geen onderbond. Van de eerste klassers komen alleen Paraman en Billiton buiten de stad vandaan, alle andere horen in Paramaribo thuis. Meer dan twee elftallen heeft geen enkele vereniging, terwijl men Juniores voetbal hier niet kent. Dit laatste heeft tot ge volg dat de goede spelers te laat hun beste spel spelen en de leeftijd dezer spelers in het algemeen hoger ligt dan bij ons. Persoonlijk ben ik een actie begonnen om te komen tot een Juniores-afdeling van 16 tot 18 jaar. Indien dit lukt, zal het stellig leiden tot de ontwikkeling van het Jeugdvoetbal zoals men dat in Nederland kent, wat wederom tot gevolg zal hebben, dat de aanvoer van jonge krachten verzekerd zal zijn. Dertien le klasse verenigingen in een stad met 75000 inwo ners, terwijl ook de N.G.V.B. een zelfde aantal le klassers heeft, doet de grote versnippering van goede spelers wel dui delijk naar voren komen. Laten wij ons verder uitsluitend tot de S.V.B. bepalen. Men speelt ieder jaar een halve competitie, welke gespeeld wordt op één speelveld. Volgens onze begrippen lijkt dit niet mogelijk, maar het is inderdaad zo. Een klein bijveld is er naast waarop het mogelijk zou zijn de Juniores te laten spelen. In de meeste gevallen speelt men twee wed strijden direct na elkaar. Eerst een 2e klasse wedstrijd van 2 x 30 minuten, dan een eerste klasse wedstrijd van dezelfde tijdsduur. Men zou, ondanks de soms drukkende warmte, wel langer willen spelen echter de terreinnood staat dit niet toe. Reeds nu verkeert het speelveld in een zeer slechte toestand. Wij zijn nu in de grote regentijd. Gedurende mijn verblijf van een kleine twee maanden hier, is het in totaal slechts twee dagen geheel droog geweest. Denk echter niet dat het vrijwel de gehele dag regent, maar gaan de hemelsluizen open dan stroomt het met stralen omlaag. In enkele minuten ben je, zo je niet schuilen kunt, doorweekt. Het is of je met je kleren aan onder een lauwe douche gestaan hebt. Afkeuren van het terrein komt hoogst zelden voor. Met de beide Pinksterdagen werd een tournooi gespeeld. Acht wedstrijden in twee dagen op een volgens onze begrippen totaal onbespeelbaar terrein. Tot groot vermaak van het publiek namen de spelers soms complete modderbaden. Op dit zelfde veld worden ook de spe lers geoefend, die in aanmerking komen om Suriname in Holland te vertegenwoordigen. Het zal U duidelijk zijn, dat de terreinomstandigheden soms van dien aard zijn, dat ik mijn oefen-programma dan geheel moet wijzigen. Ondanks deze moeilijkheden hebben wij in twee maanden tijd grotere vorde ringen gemaakt, dan ik voor mogelijk had gehouden. Het ge tuigt tevens, dat de spelers een natuurlijke aanleg voor voetbal Sportvrienden J Uw tabaksbonnen het best besteed bij Damstraat 38, Tel. 49571, Amsterdam C. Volksherstel sigaretten import zonder bon 2.68 per pakje Grootste sortering in Tabak, Sigaren, Sigaretten en Rook-artikelen. bezitten. De meeste spelers zijn hier leniger dan bij ons. Het warme klimaat heeft wel degelijk een gunstige invloed op de souplesse van het spieren stelsel. Typische fouten waren hier, slechte traptechniek, overdreven werd met de buitenkant van de schoen getrapt. Zwak plaatsen, door gemis aan inzicht op welke wijze het wel uitgevoerd moest worden. Alleen in de omgeving waar de bal zich bevond werd voldoende activiteit ontwikkeld, de andere spelers namen een bijna volkomen afwachtende houding aan. Dat door deze speelwwijze van een goede onderlinge samenwerking zelden sprake was zal U duidelijk zijn. Laat ons niet vergeten dat het hier altijd aan deskundige voorlichting had ontbroken en men precies zo als in de goede oude tijd maar voor de vuist weg speelde, geheel volgens eigen inzicht. Door dat men volledig inziet wat de fouten zijn, tevens met alle energie aan verbetering werkt en de meeste knapen aanleg hebben, zal het elftal dat naar Holland komt zeker een goed figuur maken. Natuurlijk geen profspel, maar toch een partijtje voetbal, waarnaar het publiek met genoegen zal komen kijken. Het zijn tevens prettige spor tieve knapen. Hun huidskleur, variërend van iets donkerder dan blank bij enkelen, tot ebbenhoutkleurig bij de meesten. De beide binnenspelers zullen zeer in de smaak van het publiek vallen, vooral om hun prachtige balbehandeling. Mocht de redactie van oordeel zijn dat de lezers meer bijzonderheden willen weten van de spelers of Suriname, zeer zeker zal ik mijn talrijke oude Ajax-vrienden niet teleurstellen. yj- jyg« BOIS. Het zal niet vaak zyn voorgekomen, dat zo'n uitgelezen stel voetballers en oud-voetballers zich op het Alphen-terrein heb ben opgehouden, als gisterenmiddag het geval was. Niet alleen, dat het Ajax-elftal tegen Alphen I met spelers in het veld kwam, zoals bijv. Blomvliet, Gieseler, v. Wijngaarden en van Dijk, nee ook daarbuiten, maakte men kennis met voetbal sterren, zij het dan uit het verleden, zoals Wim Volkers, Bob ten Have, Theo Brokman, Twelker en Elzinga. Kortom Alphen heeft zich met deze wedstrijden voetbalrelaties bezorgd, die mogelijkheden inhouden voor de toekomst. Wat de wedstrijden betreft: Op het hoofdterrein speelde het eerste elftal van Alphen een prima wedstrijd tegen de sterke Ajaxploeg. Prachtig spel en keiharde kogels bezorgden Brit- semer in de eerste helft veel werk, zodat het niet valt te ver wonderen, dat hij in de eerste drie kwartier twee maal de bal uit het net moest halen. In de tweede helft kreeg Alphen de wind achter en spoedig was het de uitstekend spelende Groe- neveld, die de achterstand verkleinde. Prachtig combinatiespel van Gieseler en van Wijngaarden gaf de laatste weer een kans en opnieuw lag de bal achter Britsemer, 13. Toen kwam Alphen goed los. Fel werd het Ajax*-doel bestookt. Eerst schoot Bouthoorn keihard tegen de lat, waarna van Leeuwen uit een vrije schop de bal hoog in het net plaatste, 23. Nog was het niet genoeg. Enkele corners werden zowel door v. Leeuwen als Bouthoorn goed voor doel geplaatst. Uit een dezer loste Greuningen onverwachts een laag strak schot, dat onhoudbaar voor de Amsterdamse doelman in het net suisde, 33. Met onveranderde stand kwam aan deze spannende fraaie wedstrijd een einde. De wedstrijd werd uitstekend geleid door de Rot terdamse scheidsrechter Weenink. Intussen speelde op het bijterrein van Alphen een der lagere elftallen van Ajax tegen het reserve elftal van Alphen. Ook hier was de stand bij de rust 20, maar voor Alphen. In de tweede helft wist Alphen deze voorsprong niet te handhaven en geleidelyk verdween deze, terwijl tenslotte zelfs het winnen de doelpunt ook nog door de Amsterdammers gemaakt werd, 23. Scheidsrechter Verruijt floot hier naar ieders genoegen. (Overgenomen uit de Alphense krant.) Dankbetuiging. Zeer geachte Ajax-leden! Gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik, mede namens mijn vrouw en zoon, U hartelijk dank te zeggen voor de door U betoonde belangstelling ter gelegenheid van mijn 25-jarig lidmaatschap onzer vereniging. U de verzekering gevende, dat dit door mij op hoge prijs is gesteld, verblijf ik steeds gaarne wiM VOLKERS.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 7